Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cand apar greturile ?


ela123

Recommended Posts

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns
DAAAAAAAAAAAAAAA! Si au tinut pana la 4 luni !!! Nu puteam sa mananc mai nimic! Am slabit cateva kilograme. Nu puteam sa beau decat ceai de lamaie. Doctorul mi-a spus sa nu ma ingrijorez si doar in cazul in care nu mai pot sa beau apa sa vin la el ca ma interneaza si ma trece pe perfuzii. Cred ca [vom] de 10 de ori pe zi. Aveam niste greturi ingrozitoare. Cand deschideam sifonierul mi se parea ca miroase urat. Sotul meu a cumparat deodorante pentru sifonier, le-a pus si.... degeaba .... mi-era greata si mai tare. In perioada aia mi-am cumparat o pereche de cizme de piele super dar mi se facuse greata de mirosul de piele naturala. Pur si simplu am urat cizmele alea. Aurora P.S. Si acum (dupa aproape 6 ani) cand intru intr-un magazin cu haine de piele sau de pantofi mi-e un pic greata! [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ela, la mine greturile au aparut la 6 saptamani. Pana atunci ma laudam la toata lumea ca eu nu am nimic, ca ma simt super, cand dintr-o data, pe 1 iulie, exact cand am intrat in concediu, m-au pocnit greturile. Pana la 4,5 luni tot asa am dus-o. Aveam o stare continua de lesin, as fi dormit in continuu si vomam de nu-mi venea sa cred (pt. ca inainte de sarcina nu puteam efectiv sa vars). M-am obisnuit incet cu situatia si mi-am zis ca o sa-mi treaca. Si asa a fost. Mi-a mai fost greata odata, pe la 7 luni, asa, din nimic, dar a fost doar un episod punctual. Este important sa vorbesti cu medicul tau despre aceste stari pt. ca prin voma se pierd saruri si apa multa. Uneori, daca dai absolut tot afara, tr. sa te puna la perfuzii ca sa ajute un pic organismul. Multa sanatate si sa ai parte de o sarcina usoara! Adriana[gravi]in saptamana 38
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aurora exact asa cum povestesti tu cu mirosul de piele, asa am ramas eu fixata pe un anume parfum - nu pot sa-l vad macar nici acum dupa 5 ani de la episodul respectiv. Si pe mine m-au apucat greturile tot pe la 6 sapt sau chiar 7 de la momentul conceptiei. Acum ca sunt la bb 2 ma gandesc cu groaza sa nu trec iar prin aasta, dar cred ca nu am scapare. Pupici Mel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am avut greturi puternice pana la trei luni, doar vreo doua saptamani asa mi-era greatza de orice.De vomat vomam de la 4 saptamani dar instantaneu sau cu putina senzatie de voma inainte, desi nici eu nu as fi putut voma in conditii normale[:D].CAnd ma bucuram mai tare ca am scapat usor cu greturile si cu vomele, ca am trecut de trei luni si gata nu se mai putea intampla nika, .....incepui sa am din nou grturi la aproape 4 luni si chiar vomitai o saptamana in fiecare zi![V] Acum e mai bine dar inca mai am greturi si vomit! Nu cred ca scapi de asta toata sarcina hihihihi ! Da bucura-te, ca cica daca ai greturi b e bine va pup ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor eu zic sa va bucurati daca-s doar greturi. Eu m-am chinuit patru luni si cu greturi si cu lesinuri (de la pierderi de Ca). Lesinam dintr-o daca si ce-i mai rau ca nu aveam timp sa ma asez undeva. Ma apuca din senin si de doua ori era sa ma lovesc rau ...noroc ca a fost soacra mea langa mine si m-a tinut cat de cat. De greturi ...ce sa mai zic. Au inceput la 4 saptamani si au durat pana cand a miscat bebe. Nu suportam mancarea gatita si nici mirosurile...de nici un fel. Asta e unul din motivele pentru care mi-e frica sa mai fac un bebe desi mi-as mai dori. Mirela, mamica de Andreiut
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la fel am patit si eu. la nici o saptamana de la momentul magic mi s-au ascutit simturile. Si cel mai fin miros era de nesuportat pentru mine, iar starea de greata era permanenta. 24 din 24 de ore aproape ca zaceam. din luna a patra insa eram ca o floricica. SARCINA USOARA Si inca un sfat. Nu mai folosi in aceasta perioada parfumurile care in mod normal iti plac. Ai putea sa ajungi sa le urasti multi ani de aici incolo.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by bibi
la fel am patit si eu. la nici o saptamana de la momentul magic mi s-au ascutit simturile. Si cel mai fin miros era de nesuportat pentru mine, iar starea de greata era permanenta. 24 din 24 de ore aproape ca zaceam. din luna a patra insa eram ca o floricica. SARCINA USOARA Si inca un sfat. Nu mai folosi in aceasta perioada parfumurile care in mod normal iti plac. Ai putea sa ajungi sa le urasti multi ani de aici incolo.
Asa am patit si eu cu J'adore de la Dior si ce bucuroasa eram ca de abia mi-l cumparasem [bang]...nici acum dupa 2 ani nu-l mai suport si asa de mult imi placuse...l-am facut cadou[bang][bang] Sarcina usoara si de la noi! [pup], Catrinel si Daria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in primul rand sarcina usoara si un bb sanatos.desi cam repede te distreszi cu greturile, insa stiu ca e posibil.pe mine m-au tinut cam o luna intr 2-3 luni. tin minte ca am urat mirosul deodorantului de WC[:D] pentru ca petreceam ceva vreme acolo, si am mancat numai chipsuri de la Chio. pupicei cristiana si bb Theodora Alexia http://photos.yahoo.com/thea_alexia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...