Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Casatorii mixte si cum invata "taticul" romaneste!


Recommended Posts

Bravo voua fetelor pt perseverenta si rezultatele obtinute!![asia][asia][asia]eu n-am avut succes cu nici o metoda pina acum,[mariaj]de cind insa am inceput sa-i vorbesc strumfului in romineste si defata cu el a inceput "taticu" sa ciuleasca urechile!!!!!!eu eram intrigata caci ma privea ciudat!!si m-am ratoit la el de ce ma priveste asa fix,la care el i-mi raspunde :"incerc si eu sa inteleg ce-i spui copilului!!poate asa invat si eu ,ca sa pot vorbi cu socrii la vara!!!"Oauuuuuuuuuu! voi nu va dati seama ce victorie imensa inseamna pt mine!!![duel],pupici si bafta in continuare tuturor![flo][flo][flo] Aura&Luca,23 luni http://yamafoto.com/?ref=6538
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 33
  • Creat
  • Ultimul răspuns
pisi-pis, pastrez un loc pe preshul de la usha si pentru tine, in cazul ca nici sotzul tau nu-i de acord [blabla] sa invetze romaneste [:D] mai, nici timp si nici bunavointza nu exista! si atunci cum s-o scotzi la capat??? am auzit o vorba faina: cica timpul nu il ai, ci ti-l faci singura. sau mai asteptam si alte idei, ce parere ai, pisi?? [neand] [pup] o seara frumoasa tuturor Lorelei & Family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lorelei, Lorelei ce ne facem noi, ca ne facem de ris cu ei?! Eu i-am dat deja ultimatum aseara. (Ma intorsesem deja hotarita acasa, dupa ce citisem multimea de exemple "pozitive" ale fetelor.) Nu mai tine! - mi-am zis eu furioasa, si zis si facut. Barbate, i-am zis eu, pina aici ti-a fost! Ai termen pina la vara sa-ti termini masterul, dupa care trecem la "operatiunea limba romana", ca nu mai tine! vad ca in noaptea asta n-am dormit la usa, desi facusem curat pe pres [;)]. Asa ca fetelor, va mai tin la curent.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by pisi-pis
Lorelei, Lorelei ce ne facem noi, ca ne facem de ris cu ei?! Eu i-am dat deja ultimatum aseara. (Ma intorsesem deja hotarita acasa, dupa ce citisem multimea de exemple "pozitive" ale fetelor.) Nu mai tine! - mi-am zis eu furioasa, si zis si facut. Barbate, i-am zis eu, pina aici ti-a fost! Ai termen pina la vara sa-ti termini masterul, dupa care trecem la "operatiunea limba romana", ca nu mai tine! vad ca in noaptea asta n-am dormit la usa, desi facusem curat pe pres [;)]. Asa ca fetelor, va mai tin la curent.
[:-)))][:-)))][:-)))]Bravo pisi!! Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aplic un banc la situatzia noastra, putzin schimbat: Pisi pis: i-am spus sotzului sa invetze romaneste si o zi nu l-am mai vazut dupa aia. Lorelei: i-am spus sotzului sa invetze romaneste si nu l-am mai vazut 2 zile. a treia zi am inceput sa vad ushor cu ochiul stang . hihi, nu ca-i haios? Naja, sotzii nostri nu sunt din fericire violentzi, da cumva trebuie sa-i urnim din ignorantza asta. Tocmai vorbeam cu un coleg de serviciu care se insoara cu o tipa din argentina si spunea ca ii invatza limba si merge sa locuiasca 2-3 luni acolo ca s-o inteleaga mai bine. [bang] Lorelei & Family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga pis pis,ma pot lauda ca am reusit sa invat un suedez limba romana,fara prea mari greutati.Adevarul este ca il interesa foarte mult,imi punea un milion de intrebari,asa ca am fost "ajutata" sa-i predau limba romana.Parerea mea este ca interesul partenerului pentru limba joaca un rol hotaritor..degeaba ii batem la cap ,daca nu sint motivati,daca nu vor intr-adevar sa invete!In orice caz,suedezul de care va povesteam ajunsese sa foloseasca perfect chiar si expresii de genul "DOOOOOAMNE FERESTE"..plus mimica de rigoare..pentru care trebuie sa fii totusi roman[zz]!!!Il amuzau in mod deosebit cuvintele de origine slava,turca,etc..de genul "sirma","caciula","hrana"..hehe. Rayuela cu bebe [gravi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar fetelor, aveti dreptate ca fara bunavointa nu se poate face nimic. Dar si bunavointa si interesul sint si ele dupa cum bate vintul. Astazi vrem si sintem incintati, miine sintem obositi si flaminzi si nu stim cum sa adormim mai repede. Dar hai mai bine sa va povestesc succesele mele de ieri. Dupa un prinz copios cu niste fosti profesori de la facultate, mi se intoarce acasa scumpul sot, satul si plin de respectiva "bunavointa", incintat ca s-a vorbit despre Romania si Eliade, si cum a ramas impresionat de nu stiu care dintre profesorii comeseni care fusese in stare sa inteleaga aproape tot ce era scris pe coperta unui CD romanesc, pentru ca, citez, "stia latina". Ha, ha. Asa ca zis si facut, el era in pasa "invatam romana", eu eram nervoasa ca "la alte case se poate, la a noastra ba", si daca un un japonez invata, apai si un portughez poate. In concluzie, Eellyia, un pupic dulce, l-am invatat si eu culorile! Nu ca ar fi cine stie ce realizare, am ajuns la concluzia ca singurele pe care nu le stia erau "galben" si "albastru", dar cel putin am dormit cu sufletul mai impacat. Va pup fetelor si sa speram ca "invatam romana" continua!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...