Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Casatorii mixte si cum invata "taticul" romaneste!


Recommended Posts

Pai bineinteles ca si al meu stie sa zica Te iubesc. Mai are perioade in care "vorbeste" o pasareasca franco-englezo-româna, atunci cind vine mama aici sau mergem noi in România. Acum citva timp ma pusesem si eu cu gura pe el sa invete, in special pt ca lucram ca profa de româna, eu faceam cursurile si ar fi fost pacat sa nu profite si el. A durat cam o luna, dupa care m-am plictisit si eu si (mai ales) el. Tot am ramas cu ceva: a invatat cifrele. Cam o data pe luna il "scot la lectie", ii zic o cifra in franceza si trebuie sa mi-o traduca in româna. Cu chiu cu vai, merge. Cel mai haios a fost acum 2 ani cind l-am lasat la Sinaia la hotel cu un prieten, cind il vedeau receptionistele ca incepe timp de 10 minute sa se bilbiie sa spuna corect numarul camerei se prapadeau de ris! Acuma, de 7 luni de cind il avem pe Alex si eu ii vorbesc numai in româneste, imi dau seama totusi ca sotul meu intelege mai bine decit credeam. Ceea ce inseamna ca numai din lene nu vrea sa vorbeasca! A, am uitat ca mai e o situatie in care ii vorbesc lui numai in româna: atunci cind ma supara, fac greva si refuz sa mai inteleg sau sa mai vorbesc franceza:-)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 33
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Dragute si haioase povestile si aventurile "invatatului limbii romne". Suntem casatoritit de 3 ani si n-am insistat niciodata sa il invat romaneste. A prins cuvinte din zbor (ma intreba cum se zice pe romaneste la cate ceva, sau ce inseamna cutare cuvant - auzit in romaneste si le retine si le pronunta si corect. Sunt convinsa ca pricepe mai mult decat vrea sa recunoasca din discutiile pe romaneste cu mama (e mai bine ca noi sa nu stim ca el stie... hi hi hi... da noi ne-am prins, asa ca daca vrem sa vorbim ceva in secret o facem cu cuvinte cu subinteles). Nu consider necesara invatarea limbii romane pentru el atata timp cat nu ii foloseste practic la nimic, momentan. Are suficiente pe cap sa-i mai var si limba romana pe creier. In relatiile cu cei din familie de foloseste engleza si germana.(si mama a inceput sa vorbeasca engleza si soacra- japoneza a inceput sa vorbeasca engleza, socrul stie dar nu vorbeste, iar cu tata meu sotul vorbeste in limba germana). Cu prietenii - engleza, aproape toti cunosteau deja limba engleza, sau se straduie sa se faca intelesi. Sa va mai spun ca traiesc in Japonia, dar nu folosesc aproape de loc limba japoneza ? Nici n-am cum... atata timp cat orice intrebare as adresa in magazine, trenuri, autobuze mi se raspunde in engleza. Chiar daca si a doua intrebare o pun tot pe japoneza, tot pe engleza mi se raspunde ! Prietenii de familie sunt incantati sa vorbeasca in engleza si germana cu mine (- deh se exerseaza limbile ...) Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Fetelor, sunteti fantastice!!!! Rad ca toanta de jumatate de ora si sotul ma intreaba ce este atat de haios. Si-am raspuns si eu ca sa fie si mai distractiv ca-i spun atunci cand intelege romana si e bosumflici acum.Il impac eu cumva. Si al meu partener se numara printre cei puturosi, invata un cuvant pe luna. A facut eforturi la inceput, mai mult de impresie. La vremea aceea eu eram in romania si el aici. Se dotase cu tot felul de carti, dictionare si CD-uri. Ma suna cand mi-era lumea mai draga sa-mi spuna ce-a mai invatat nou in romana. Frumos a fost prima oara cand mi-a spus "te iubesci", eram in timpul unui laborator la facultate si asa de rau m-a surprins ca era sa scap ce aveam in mana. I-am pus sa repete, ma prefaceam ca nu aud si de fapt imi placea ce aud, asta era adevarul. Cand ne-am cunoscut nu eram vorbitori de vre-o limba comuna. Eu am studiat doar franceza si germana in scoala si pe la varsta de 10 ani am inceput meditatii pt limba italiana. Engleza era un concept de viitor. Si inchipuiti-va cum m-am apucat sa invat in graba si engleza, trebuia sa ma inteleg cu el intr-un fel. Am facut progrese inimaginabile intr-un an. Intamplarea cea mai haioasa s-a petrecut intr-o seara cand luam cina cu familia lui si m-am pomenit ca-mi spune de fata cu toti "TE F**" am ras cu lacrimi..... Invata si vrea doar sa stie toate injuraturile in limba romana, cat despre a studia nici vorba. Acum motiveaza ca e cel mai bine sa invete in acelasi timp cu bebe. Sa-l cred, sa nu-l cred? Vom vedea. Saptamana trecuta imi citea de pe o foaie pe care-si notase cateva cuvinte, de pilda carucior,biberon, scutec. Le pronunta stalcit, dar e un scumpic. Cel mai mult imi place si-l iubesc pt asta, considera Romania a 2-a lui tara, se simte atras,indragostit de ea si o vorbeste atat de frumos. Nu rateaza nici o ocazie sa sfatuiasca pe cine se arata interesat, sa mearga s-o viziteze, merita vazuta. Va pup dulce! Ana [gravi]13 saptamani Ana Burtch
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne, sunt atat de draguti cand ii vezi cum se chinuie sa rosteasca un cuvant corect.Cand vorbesc cu mama la telefon intotdeauna imi spune sa-i transmit"surumuna".O data am tipat la pisica ca ma teroriza cu mieunatul "Fluffy porcule" si el a repetat dupa mine "Fluffy porkiula".Are o dorinta extraordinara pt a invata si ar fi super daca as avea si eu acelasi avant pt a-l invata[:I].Cea mai hazlie intamplare si am sa-mi cer scuze pt cuvat;la o vizita in Romania m-a intrebat cum se numeste in romaneste cuvantul,urat de altfel,ridicatul degetelui din mijloc atunci cand te calca cineva pe nervi.i-am spus,greseala mea si indreptandu-ne spre casa in tramvai(i-a placut sa se dea cu tramvaiu'[:D])de la o petrecere a inceput sa repete in gura mare" m--a da, te rog,multumesc!"Va da-ti seama privirile acuzatoare si zambetele ascunse ale celor din jur. mihaelaH
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...