Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

viata in Germania


Recommended Posts

Crystinne - Bonn Vikinga - Sylt Tinatache - Muenchen Mirunda - Bonn Yasmine shi AlexandruL - Heidelberg Cristinacsa-Hamburg Gabrianah=Ana Hoza -linga Köln Osolita - Hamburg Cristina30 - Mainz AlinaPopa - Frankfurt Camelia - München roxy-Essen alba - Bremerhaven Alina-München Anca Hoppe-mami dulce-Euskirchen-intre Köln si Bonn http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 185
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ia uite dom'le ce listuta frumoasa avem[grup] O sa va scriu de Sylt si am sa pun si niste linkuri cu poze frumoase zilele astea cind imi revin cu somnul..Ma tine asta micu treaza la datorie cit si cind vrea muschii lui[copil], ultimele 3 zile a fost dezastru[bang]. Dar cind imi revin un pic ma pun pe birfa[:D][:D] Pupici nemtoaicelor :))) Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crystinne - Bonn Vikinga - Sylt Tinatache - Muenchen Mirunda - Bonn Yasmine shi AlexandruL - Heidelberg Cristinacsa-Hamburg Gabrianah=Ana Hoza -linga Köln Osolita - Hamburg Cristina30 - Mainz AlinaPopa - Frankfurt Camelia - München roxy-Essen alba - Bremerhaven Alina-München Anca Hoppe-mami dulce-Euskirchen-intre Köln si Bonn peca - Schweinfurt intre Nürnberg si Würzburg
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crystinne - Bonn Vikinga - Sylt Tinatache - Muenchen Mirunda - Bonn Yasmine shi AlexandruL - Heidelberg Cristinacsa-Hamburg Gabrianah=Ana Hoza -linga Köln Osolita - Hamburg Cristina30 - Mainz AlinaPopa - Frankfurt Camelia - München roxy-Essen alba - Bremerhaven Alina-München Anca Hoppe-mami dulce-Euskirchen-intre Köln si Bonn peca - Schweinfurt intre Nürnberg si Würzburg RoxanaK - Kitzingen langa Würzburg Roxana si Lucia Valentina (26.05.02) [mamica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crystinne - Bonn Vikinga - Sylt Tinatache - Muenchen Mirunda - Bonn Yasmine shi AlexandruL - Heidelberg Cristinacsa-Hamburg Gabrianah=Ana Hoza -linga Köln Osolita - Hamburg Cristina30 - Mainz AlinaPopa - Frankfurt Camelia - München roxy-Essen alba - Bremerhaven Alina-München Anca Hoppe-mami dulce-Euskirchen-intre Köln si Bonn peca - Schweinfurt intre Nürnberg si Würzburg RoxanaK - Kitzingen langa Würzburg Monica - Krefeld langa Düsseldorf
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

na imi bag si eu nasul, sper sa nu fac o boacana prea mare, m-a apucat organizarea...nemteasca.. zona BONN-KÖLN- Nord-Rhein-Westfalien: Crystinne Mirunda mamica dulce(intre Bonn si Köln) gabrianah(linga Köln) roxy-essen Anca Hoppe-mami dulce-Euskirchen-intre Köln si Bonn Monicaa- krefeld linga Dusseldorf Iris - Krefeld, (linga Monicaa!) BREMERHAVEN: alba FR.MAINZ: AlinaPopa cristina30 HAMBURG: osolita cristinacsa HEIDELBERG: Ysmine si AlexandruL MÜNCHEN: Alina Camelia Tinatache SYLT: vikinga peca - Schweinfurt intre Nürnberg si Würzburg RoxanaK - Kitzingen langa Würzburg iris
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by osolita
Exemple de teste DSH: http://www.fsz.uni-mainz.de/activity/examen/mustprhv.pdf http://www.uni-frankfurt.de/studienkolleg/dsh/DSH_62.htm http://www.sz.tu-bs.de/deutsch/Sprachenlernen/DaF-Intensivkurse/dsh/DSH-Modelltest.pdf http://www.dshuni.de/Andere/pdf/0_modell.pdf
Multumesc mult!!! Azi le printez si... mai vorbim:) Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamica dulce, din cate inteleg eu, tipa de la universitate vrea ca tu sa dai DSH-ul(Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang) in luna august. De acest examen ai nevoie ca sa poti studia la universitate in limba germana. Unele universitati te primesc in in primul semestru doar pe baza ZMP(Zentrale Mittelstufe Prüfung) de la Goethe iar apoi esti nevoita sa dai acest DSH ca sa poti sa-ti continui studiile. Cu recunoasterea studiilor nu stiu ce sa-ti spun, stiu de la o prietena care a terminat matematica in tara ca atunci cand s-a dus sa-si recunoasca diploma i s-a spus ca nu poate profesa in Germania daca nu mai are inca un alt domeniu in care e specializata, de ex. pe langa matematica sa fie fizica, chimie sau mai stiu eu ce. Daca tu ai terminat geografie-engleza/franceza atunci chiar nu cred ca sunt probleme, daca insa ai terminat geografie pura nu stiu cum e. De fapt, difera de la o universitate la alta, eu de ex. cand am fost in Hamburg la universitate si m-a intrebat in ce oras am studiat si am raspuns Iasi, s-a uitat ciudat la mine ca tipul nu auzise decat ca Bucuresti-ul ar fi un centru universitar important. Cristina(tinatache) tocmai zicea zilele trecute ca la ea nu sunt probleme cu recunoasterea studiilor si ea a terminat tot in Iasi. Mai mult nu cred ca te pot ajuta, poate stiu celelalte fete.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by tinatache
veste buna!!!! Am sunat la d-na de la facultate (de fapt sun de vre-o sapt dar imediat cum mi-a rasp. la email am si sunat-o iara, era clar ca e in birou, doar asa am prins-o) si mi-a spus ca studiile sunt bune, Cristina
Scuze Cristina, am inteles eu bine sau ai diploma de economist? Asta ti se recunoaste? Ar fi super !!!!Ce anume ai studiat? Offf... intrebarea asta!!! Eu ma simt pierduta sincer... nu stiu de unde sa incep cu informatul... cu ce trebuie sa fac mai inainte... :-((( Diploma de bac de recunoscut Diploma de fac de recunoscut (merge una fara alta, sau sunt in stransa condordanta?) Apoi caut ceva de munca intr-un birou - voluntar pentru o luna - ca sa prind ceva experienta si sa ma mai obisnuiesc cu limba. Habar am unde sa intreb, cred ca o sa merg la Consulatul Roman... sau ... nici eu nu stiu... Apoi scoala de soferi - am inteles ca ar fi mai bine sa o faci in decurs de 6 luni de la primirea vizei. Care viza? Ca prima eu am avut-o de studii ptr 1 an, iar acum o am pe a doua ptr 3 ani? Problema este ca peste tot trebuie sa ai termene si sa mergi peste tot. Unde sa incep? Am strans o groaza de informatii, am copiat de la voi [bang] si acum trebuie sa incep sa actionez. Dar... unde e inceputul?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...