Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cu asigurare sau fara in SUA


polux

Recommended Posts

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Liliana,incearca Medicare (http://www.medicare.gov/default.asp)!Sigur te incadrezi in limtele lor de buget.Si in situatia voastra nu vad cum v-ati permite momentan cateva sute lunar la asigurare.Si pentru bebe trebuie sa existe o astfel de asigurare.Aici in New Hamphire este si imi acopera absolut toate cheltuielile medicale ale copilului. Succes! [gravi]Irina,Vevica-mica & margicu'din burtica[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga mea, eu am nascut cu cezariana acum 3 luni si m-a costat 8646$ si am stat si 3 zile dupa ziua nasterii cu room-service, am avut anestezie epidurala toate in pretul de mai sus, asigurarea mi-a acoperit aproape tot, eu am un student insurance si am mers la spitalul si la medicul care era in lista lor de provideri. am aplicat si noi pt copil pt Medicaid sau Healthy Family si acuma asteptam raspuns sa vedem... o sa-ti spun ce si cum, dar ca si familie adica sa avem toti asigurare de la Medicaid nu ne calificam si din cauza statutului nostru: F1 student, copilul insa ar trebui dupa cele afisate de ei si pe internet.... mai multe detalii eu nu stiu, in orice caz atatea bills si batai de cap am ca sa-i fac sa comunice intre ei: spitalul si asigurarea ca m-am saturat, oricum orice imi va veni sa platesc o sa le zic ca nu am posibilitati financiare si sa-mi faca un payment plan asa ca o sa am o suma mica lunar de dat, cam ca si la credit card-uri, imi va strica mie un pic creditul dar e mai bine decat sa nu platesc deloc..., orice ai alege, payment plan sau sa nu platesti deloc e ok caci nu te pot da in judecata pt asta, practic nu-ti pot face nimica, iti strica numai creditul pana cand le platesti... [:D] pupici si succes! allya si alex http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Veve, Multumesc de sfat, exact asta ma sa fac, caci nu stiu altfel cum sa ies din impas. De fapt sunt un pic mai linistita pentru ca mi-a spus o colega de la scoala azi ca daca esti full teacher asigurarea iti intra in vigoare intr-o luna.Asa ca acum ma concentrez pe interviuri la diferite scoli sa vad ce pot fac (caci deja am primit certificatul de full teacher). Dar pana atunci mai dureaza , asa ca o sa aplic pentru Medicare sa vad daca ma calific.Partea proasta este ca eu sunt venita cu loteria si nu vreau sa trag persoana care mi-a facut AOS(sponsorizare) dupa mine in belele. Am inteles ca aici in Chicago este un spital gratuit Cook County, dar cozile de asteptate sunt foarte mari. Se duc bietii oameni de cu seara si unii intra la consultatie abia dupa amiaza urmatoare. Inca o data multumesc foarte mult. Aceeasi, Liliana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Allya, Problema costului spitalizarii depinde si de statul sau localitatea in care te afli.Aici in Chicago preturile sunt mai mari, dar nu asta ma sperie cat lipsa insurance-lui.oricum multumesc pentru mesaj, imi prin bine informatiile. Dar am intrat un pic in panica, incat sotul mi-a zis ca nu-mi mai da voie sa stau pe acest site daca dupa asta sunt asa deprimata. dar nu isi da seama ca mai bine deprimata si informata decat linistita si nestiutoare.Dar m-am linistit, caci trebuie sa existe si pentru mine o solutie.Deocamdata merg pe asigurarea de la Nursing Home si pe 5 feb.merg sa-l vad pe bebe la ecograf.Sper ca totul sa fie ok. Multumesc inca o data pentru tot. Liliana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Liliana, Incearca neaparat sa ai o asigurare medicala pina nasti, pentru ca altfel poti avea multe surprize neplacute. La mine nasterea a costat $5000(o zi de spitalizare), dar fetita mea s-a nascut prematur si a stat 2 saptamani in spital. Pot sa iti spun ca "nota de plata" pentru ea a fost peste $30.000(pentru cine nu crede sa imi trimita mesaj si ii arat chiantele ca le pastrez la cutia cu amintiri)! Si nu a avut complicatii, nici nu a stat pe aparate, doar trebuia sa ajunga la greutatea minima. Eu zic Doamne Fereste, bat in lemn si iti urez sa ai un bebe sanatos si frumos, dar e bine pentru linistea ta sa stii ca ai asigurare. Anca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Polux, sunt sigura ca te poti califica pentru Medicare. Eu am nascut in State venind din Olanda cu doua luni inainte si mai stand trei dupa. Asa a fost sa fie... si sa stii ca asigurarea mea olandeza mi-ar fi ajuns pe o maseluta din cauza preturilor gigantice din N.Y. Eram si noi disperati pentru ca desi sotul meu avea asigurare nu se stia daca ma vor lua si pe mine. Eu eram din Olanda doar in concediu...deci teoretic inca aveam job. Dar aveam si viza de sotie dependenta in State. Un balamuc. Pana la urma am ales Medicare... si exact dupa m-au acceptat s-au milostivit si cei de la serviciul sotului si m-au luat in asigurarea lui. Oricum nu e doar nasterea. Desi putin mai complicata nasterea a fost vaginala si in spital am stat doua zile. Dar sa te tii apoi! Bebe era mic, nascut cam devreme si la greutate minima 5 pounds 11 uncii...grisina. Si a pierdut pana la 5 pounds, nu voia sa se trezeasca sa manance.. si am fost in primele doua saptamani de 4 ori la medic chemati de ei...nu dupa capul nostru. Si apoi belele s-au tinut lant vreo luna. Acum totul e bine, dar bill-urile le vom pune la colectie... Fetita mamii cea scumpa din toate punctele de vedere [:D][:D] Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...