Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghearele si pletele noastre


Recommended Posts

Doua intrebari am si eu. Una: am vazut ca exista o solutie (sau crema, sau...) care cica indeparteaza cuticulele (sau, pe romaneste, pielitele de la baza unghiilor), produsa de Revlon, parca. A folosit cineva asa ceva? Este eficienta? In ce sens? Da la degetele de la chicioare?? As cumpara, ca tot ma accidentez cand fac operatiunea cu forfecuta... Doi: samponul si basamul trebuie schimbate odata cu terminarea sticlelor, ori trebuie sa ramanem fidele aceleiasi marci? Cum e mai bine pentru par si scalp? Saru'mana, Julie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 147
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu am luat solutia aceea de indepartare a pielitelor, partea grea este ca trebuie sa urmezi intocmai recomandarile lor, adica iti dai, stai vreo 5 minute sa se inmoaie si dupa, fie tai cu instrumentul ala special de indepartare a pielitzelor, fie, daca sint mici, le impingi usor spre radacina. Deci tot dureaza, pielitezele nu dispar cu timpul cum pretind ei si la mine n-a fost mai eficient decit inmuierea miinilor in apa cu sapun. Astept si eu raspunsuri la ingrijirea parului. In special daca exista vreun gel special sa-l faca mai "greu" si sa nu se mai electrizeze. Iar la unghii mai sint trusele alea de pilit cu niste rotite, le-a incercat cineva (igia parca le face), A L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doi: samponul si balsamul trebuie schimbate cam la fiecare 10 spalari, pentru ca parul devine cumva "imun" la binefacerile spalarii, cam cum e cu antibioticele, din ce iei, din aia ai mai lua si tot degeaba. :-) La unu nu ma pricep, astept si eu cu interes raspunsurile fetelor. Un lucru pe care l-am observat la mine e ca de indepartarea cuticulelor trebuie sa te tii, ca si de bautura. :-) Insa, daca le las in pace, stau cuminti la locul lor si nu ma supara deloc, chiar arata bine dupa ce se refac total.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La faza cu electrizatul pot sa-ti raspund eu, ca am un fix sa am parul drept, lins si cat de cat matasos :P Eu folosesc acum sampon, balsam si masca de par de la L'Oreal, de tipul "anti-frizz". Parol ca are efect: sta drept (arata ca si cand a fost intins cu fierul) si nu se electrizeaza! Numai ca astea le-am luat din Ro si intr-o buna zi or sa se termine :( Am folosit inainte de asta masca de par tot de la L'Oreal, pentru par fragil, insa daca vroiam sa fiu gagica trebuia sa-mi aplic pe par solutii de tipul "straigt hair" (de la Vidal Sasoon)... Saru'mana, fetelor[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La treaba cu pielitele pe mine nu m-a ajutat nimic, asa ca am lasat-o balta. Imi tai unghiile scurte, am facut cadou toate ojele pe care le aveam (2 mari si late) si nici pielitele nu le mai tai decat de vreo doua ori pe an. Cre' ca totusi in timp daca le lasi in pace cresc mai greu. Le tai acum doar cand incep sa se franjureasca. Asta la unghiile la maini. La picioare le am mici si le frec cu prosopul dupa baie. Si la par am acelasi bai ca si voi, parca ies din dryeru' de rufe dupa ce se usuca. Cantitatea mea de par e medie dar are mult volum si culmea ca inainte ma mai spalam cu Pantene mov pentru volum pana m-am prins ca mie imi trebe ala verde de fapt. Am aflat doua trucuri si treaba e asa: spal parul de doua ori cu sampon, apoi kila de balsam, apoi clatit bine cu apa calda si (acum vine trucul) clatesc parul cu apa rece ca sa se inchida solzii firului de par. Al doilea truc e ca stau cu turbanul pe cap mai mult timp. Aaa, si mi-am cumparat si o perie calda si il usuc cu aia (studiat modelu' la Andrushka in baie[:D]). Misto masinarie fieru' ala de calcat parul da' cica strica parul asa ca mai bine frizzy decat cheala. Oana_B
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Perie dintr-aia am si io, Wannabe, si mi-am ars parul cu ea - creca nu stiu io s-o folosesc cum trebuie... Zic si io... Fierul, dupa cum am vazut ca fac aia de la coafor, il mai folosesc (dar foarte rar, pentru ca intr-adevar arde parul si, cei carora nu-s atenti, si pielea capului, urechile, alea-alea :)), insa doar pe parul ud si bine balsamuit. Chestia cu clatitul cu apa rece n-am incercat-o, o s-o fac dupa ce ies cu bine din iarna, ca-s racita si nemernica acuma. Iar faza cu prosopul am incercat-o, e folositoare, intr-adevar. Ca, de altfel, pentru cine are par suficient de voluminos si suficient timp la dispozitie, si lasatul parului sa se usuce singur (adica fara folosirea uscatorului). In cazul meu, din pacate, daca-l las asa, a doua zi trebuie sa ma spal din nou, ca se ingrasa - si n-ar fi bai, daca n-as avea un metru de pleata...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pielite??Eu una nu-mi mai vad ungiutele de ele[:D].Cat despre par am citit si io intr-o revista desteapta ca tre' sa schimbam samponul la fiecare sticla noua.Eu merg pe principiu sticla de sampon si doua de balsam ca am si io o pleata lunga si o mai si vopsesc.Din toate cate le-am folosit , pantene si l'oreal sunt cele mai bune pt mine.De uscat il las singur sa se usuce ca m-i se mai si onduleaza un pic[:D] si nici nu se electrizeaza. Toate cele bune, par si unghii frumoase! mihaelaH
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

1. Eu am incercat gelul pentru cuticule, uleiul pentru regenerarea cuticulelor (e drept, ca nu de la Revlon) dar nu am observat nici o imbunatatire semnificativa. Adica tot cu unghiile inmuiate in apa cu sapun si apoi operate cu forfecuta. [:D] 2. Samponul trebuie schimbat ca altfel se obisnuieste parul. Eu una le schimb mereu. De altfel acasa am cate trei, patru tipuri de sampon si le schimb de la un sapalat la altul. Ma enerveaza sa miroase parul la fel de fiecare data cand il spal. [pup] Aurora
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu pot sa va spun decat de produsele AVON ca numai din astea folosesc. Crema pentru cuticule este f.buna (e si opinia a cam 20 de clienti) dar trebuie sa urmezi tratamentul (in fiecare seara te dai cu ea si impingi cuticulele cu un betigas). Tot la AVON au pentru par un ser pentru volum care se da pe parul ud si ii da volum si il face si mai greu, ca sa stea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La intrebarea cu samponul nu pot raspunde ca eu am par carliontat... dar pot sa imi dau cu parerea la prima. Eu am folosit cu super succes niste betisoare imbibate cu solutie produse de Sally Hansen. Mi le-a adus cadou o prietena din State... si acum jelesc dupa ele ca mi-au fost super utile. Se rupea un capetel de la bat si se impingeau cuticulele cu betisorul imbibat. Actiona parca in 5 minute... Succese nebanuite in domeniu [:D]! Elena & Maria Bucuria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...