Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghearele si pletele noastre


Recommended Posts

Julie, daca ti se ingrasa parul, nu mai folosi masca pentru par. Cel putin asa sustine un hair-stylist la topic-ul asta: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=21376 In rest, succes! (nu mi-ai scris cum ti-a iesit grisul... crezi ca te-am uitat?)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 147
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fetelor!!! Cam slaba activitatea aici, v-ati infrumusetat si gata! Glumesc, pentru ca eu sunt in plin cu incercarile! prima intrebare: Cum se incalzeste prosopul in cuptor, pentru a fii pus pe cap cu uleiul de masline? Ud sau Uscat? a doua chestie: este legata de niste mici practici pentru a avea unchii frumoase. Dupa o baie buna, cand pielea mainilor este moale, se taie o lamanie in doua si se infing unghiile in ele. Se sta asa pret de 15 min, sau mai mult, dupa care se sperge doar mana, pentru inca 30 min. Apoi ne putem spala pe maini si eventual sa ne dam cu o crema.Lamaia folosita odata se poate tine la frigider pentru inca o sedinta de astea sau chiar 2. Un alt truc este sa stam cu mainele in ulei de masline incalzit(cat suporta mana) vreo 10 min, apoi nu ne spalam cu incercam sa stam cu mainile intr-un prosop, la caldul pentru ca trecerea dintre temperatura uleiului si ce-a a mediului sa nu fie brusca si uleiul ramas pe maini intra mai bine in piele. Se poate folosi cu succes si uleiul de floarea soarelui! Eu una am incercat metoda cu lamaia de 2 ori(cate odata pe sapt) si vad ca a mai dat ceva rezultate, aduca nu m-i se mai exfoliaza unghiile asa repede. La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Foarte interesante sfaturile,am auzit si eu de uleiul de masline ca este bun,coafeza mea mi-a recomandat. Uitati si niste sfaturi pt.par: Par fin-Deseori ii lipseste hidratarea :stropiti-l din cand in cand cu apa termala.Aplicati o masca de par ,ea intaraste firul de par. pentru par gras:-se foloseste in special un sampon cu extracte din diferite plante,parul gras nu se spala cu apa fierbinte,ci calduta sau chiar rece daca rezistati,porii se inchid muld mai repede,se va evitata masajul puternic care stimuleaza productia de sebum,spalarea zilnica ar fi cea mai buna solutie.Pentru o stralucire naturala folositi:1/2 ceasca de iaurtcu 1/2 ceasca de ceai de tei,se amesteca si se aplica pe parul umed(20 de minute,apoi clatiti) par uscat:-Eroii care lupta impotriva parului uscat sunt cheratina si vitaminele.Parul uscat se usuca deseori natural ,nu-l frecati cu prosopul prea mult.Parul incalcit se piaptana de jos in sus cu un pieptene rar.Parul electrizat trebuie tratat cu ulei de radacina de busture.Uleiul trebuie mai intai frecat in palme apoi aplicat .Inainte de spalare se poate aplica ulei de masline cald ,se maseaza usor si lasa in jur de 20 min. parul cret:-Avantajul parului cret este ca poate fi spalat mai rar.pentru parul cret se poate folosi suc de lamaie cu multa apa se aplica dupa clatire si se lasa sa actioneze 5 min,asa devine mult maai usor de pieptanat,Se poate pune intr-un flacon cu pulverizator,ulei de migdale ,un truc pentru descalcirea parului.Se poate face si o cura cu floarea -soarelui si avocado .pulpa se amesteca cu 2 ling de ulei si putina zeama de lamaie ,se aplica pe parul umed.(15 min.) Angi[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nici o activitate pe aici???????? hai sa va povestesc eu.. imi curat cuticulele din an-in paste. in schimb ma dau pe aini zilnic cu crema Dulgon-germana..daca nu ma dau..imcep sa se exfolieze, sa se rupa.. daca le dau cresc lungi, nu se exfoliaza.. parul.. sunt vopsita.. deci ma spal cu sampon pt par vopsit, Pantene sau Nivea. fac masti de par cand am chef doar, asta cam la 2 saptamani.. cumparate, facute acasa.. petra-prosopul poate fi ud sau uscat dupa cum vrei tu. eu il folosesc ud, adica il inmoi in apa fierbinte si il pun pe cap. sau il poti folosi uscat incalzit in cuptor,microunde..zic si eu ca asta habar n-am..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Petra, dulceata, iti scriu pe raboj din coltul camerei unde stau pe coji de nuca, pedeapsa ca nu ti-am raspuns la timp. dar nici n-am avut ce, ca dupa ce m-am chiorat mai bine la borcanele alea cu pomezi de par, n-am vazut nimic in plus scris pe eticheta. doar atat ce ti-am spus initial, ulei de morcovi, ulei de masline. si mai erau o gramada, toate vegetalele posibile si imposibile, macerate pana le-a dat uleiul pe nas. actiunea se intampla la supermarket, deci nu vorbim de magazine de firma. noutati de pe frontul de est(ul americii) de la mine: treaba e ca a inceput sa sufere de dependenta de DC pana si bugetul meu, ca de cand lecturez sfaturi cosmetice indispensabile aici la voi am zis musai sa intru in randul lumii bune si sa imi iau si eu Hot Oil, trusa pentru french manicure, peria de la Braun cu sapte capete, recipiente cu zmaguri de la Yves Rocher, Supele de Pui pentru femei, mame si copii...oops, dar asta cu supele nu intra la topic, cine a mai vazut taitei in par? [zid]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu, pe langa Hot Oil din State am mai fost multumita si de "HENNA Treatment Wax for dry, damaged and out of condition hair"luat de la Boots din UK....nu e scump si se gaseste (gasea) in reteaua Boots, dar cred ca numai fetele din UK au acces la el....acum nu mai intrevad nici o iesire afara, asa ca o sa ma rezum la gazul+ulei de ricin+romul locale....probl. la mine e ca dupa fiecare vopsit mi se exfoliaza toata pielea capului, si trebuie sa o repar... Trat. cu ulei fierbinta la unghii l-am facut si eu si e foarte eficient. Pupici, V. veni, vidi, Victorie!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by AlinaPopa
Nu am inteles ceva: prosopul ud sau uscat, cu ulei de masline, se pune pe par inainte sau dupa ce te speli pe cap??? Alina
il poti pune inainte sau dupa.. cum vrei.. eu il pun inainte.. pun ulei putin incalzit dar nu f fierbinte, pun un prosop inmuiat in apa fierbine pe cap, stau cateva ore (sau cum ai chef si timp, iar apoi ma spal pe cap. va trebui sa te speli de vre-o 2-3 ori pana se duce uleiul.. cel putin eu asa fac.. pupici!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Louisea, Conchita, Multumesc mult pentru raspunsurile voastre. Masca de par am vazut-o si eu in supermarcketuri dar inca n am luat- o pentru ca nu m-am hotarat cu ce leguma sa ma dau pe cap! DEspre prosopul cald, eu am incercat cu unul uscat pus in microunde! si a mers treaba, mai ales ca-l poti reincalzi! La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt info! O sa incerc si eu treaba cu prosopul. Si eu am parul vopsit, e des(am noroc), dar mi se pare prea uscat, in sensul ca se rupe repede. Firul nu este deloc elastic. Ma gandesc ca o fi din cauza faptului ca de vreo 5 ani il tot vopsesc... Aveti vreo idee ce ar trebui sa fac in acest caz, ca firul de par sa isi recapete elasticitatea? Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...