Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghearele si pletele noastre


Recommended Posts

Eu dupa sume maaari bagate in balsamuri (Clinique, etc) si tratamente pt. unghii (fo 4-5 ) si vreo 20-30 de oje, am constatat ca cel mai bun era un "hot oil treatment"luat din State care se incalzea cand il aplicai pe pielea capului...bunicel e si ala de la Oriflame, da trebuie incalzit.. Cel mai bun tratament: parti egale de ulei de ricin, coniac (sau rom) si petrol lampant...se freaca radacina capului, se lasa cateva ore si se spala.... La unghii, la fel, leac babesc: ulei (fl. soarelui sau masline) incalzit atat cat se suporta...se tin unghiile in el 5 minute...de 2-3 ori pe luna. Eu am par&unghii lungi, si din experienta mea astea au fost cele mai bune. Succes, V veni, vidi, Victorie!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 147
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Uah, poi daca e tratament de urmat... ma las balta, ca n-am timp... Asta apropo de cuticule. Ca unghiile le port taiate scurt si date cel mult cu lac incolor. Parul insa... Nici pentru el n-am prea mult timp (despre mastile amintite de Victoria auzisem, insa nu le-am incercat niciodata, tot din lipsa de vreme), asa ca ma las pe mana produselor gata preparate... Plus ca aici nu exista gaz, doar kerosen (nu-s' daca-i acelasi lucru), da' n-am curaj sa incerc :) J.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu n-am stiut faza cu schimbatul sampoanelor ca e recomandat(schimbatul) o data pe luna! [bang] asa ca v-am citit ieri si azi am fost la cumparaturi, desigur, mama ce incredere am eu in sfaturile voastre! [flo] foloseam numai Thermasilk, azi mi-am luat trii lorealuri, dar de culori diferite, se pune? adica le pot considera diferite chiar daca sunt de aceeasi marca sau am program de cumparaturi si maine? [alcool] cat despre cuticule, eu le tai cu forfecuta d-aia speciala pe care abia am gasit-o pe piata, ca americanii se descurca aproape exclusiv cu unghiera, instrument de tortura pentru mine, ah, parca am doua maini stangi cand o folosesc. [zid]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Despre sampon stiu si eu ca trebuie schimbat cind se termina sticla, cica cel mai bine e sa ai 2 sampoane si sa le tot schimbi intre ele, cind se termina unul dai cu celalalt, apoi revii la primul si tot asa. Chestia cu parul care se face "frizzy" de ai impresia ca toate firele vor sa o ia la goana am avut-o si eu acum citiva ani. Atunci foloseam un pieptan de plastic. Cineva mi-a zis sa cumpar o perie de par facuta din materiale naturale, adica peri de porc sau lemn. Asa ca de ceva vreme eu folosesc o perie cu dinti de lemn si nu am probleme. Parul sta foarte frumos ba parca e si mai lucitor. Sampon imi iau din cel pentru par gras sau normal (parul meu e scurt si se "ingrasa" f. repede si il spal odata la 2 zile). Cit despre unghii, le tin scurte in general si nu imi prea bat capul cu ele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hahaha![:D] Julie sa-mi spui si mie daca merge tratamentul cu kerosen[:D]Si sa imi spui si reactia celor din jur cand ti-ai vanturat pletele. Daca esti doritoare de tratamente care fac senzatzie mai auzisem si de unul cu usturoi[:p] Acum vorbind pe bune. Eu folosesc de ani de zile acelasi produs(gama de la Vidal Sasson: sampon, balsam si tratament) dar de 2 zile-ncoace mi-a venit pe chelie sa-mi cumpar produse profesionale de la L'Oreal. Mi le-am cumparat si la cati bani am dat pe ele astept sa imi faca un par la fel de frumos ca cel al zanei din povesti. Pana acum nu am de ce sa ma plang(doar ca mi-a dat cel de sus un par cu fir dreeeept ca rigla de la scoala, fara pic de onduleu). Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

deci samponul trebuie schimbat des.Bun...habar nu aveaM! eu ziceam ca de merge bine cu unul, nu e bai! in fien,acum o sa iau de ala de la Thermalsilk ca mereu vedeam reclama...si deci cel mai bine e sa iei in sticlute mici...buuuuuuun!trebuie numai sa vad de au pentru par ondulat sampon. zicea cineva aici de un hot oil care se incalzea pe parcurs ce il aplicai adus din State...cum se numea?..as incerca si eu experienta o data... va pup Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[bang]nici eu nu am stiut ca trebuie schimbat samponul[bang]eu de fiecare data luam cel mai mare bidon ca sa ma tina mai mult...acum stiu ce am de facut ..eu folosesc produsele DOVE [:D]iar daca o sa schimb samponul habar nu am cu ce sa il schimb?????cit despre pielitele de la degete eu nu le tai ca nu prea am, la fiecare baie eu dau cu unghia peste pielite si se formeaza frumos [mariaj] http://community.webshots.com/user/elenalove27
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu stiam ca trebuie schimbat samponul. Eu folosesc de vreo 2 ani Pantene mov, pentru volum 2 in 1, si sunt foarte multumita de el. Nu intentionez deloc sa il schimb cu alt sampon. Este singurul care ma multumeste, si pana l-am descoperit am incercat zeci. Crinuta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Laura _Oprescu zicea cineva aici de un hot oil care se incalzea pe parcurs ce il aplicai adus din State...cum se numea?..as incerca si eu experienta o data...
Laura, chiar asa se numeste, Hot Oil, l-am vazut in rafturi, dar l-am tratat cu indiferenta pana acum. o sa imi iau si eu, m-au facut fetele curioase iarasi :)) mai am de lamurit problema cu masca de par, asta cum arata si ce anume recomandati pentru incepatori? :)) [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Masca de par e ca un fel de balsam, doar ca trebuie lasat pe par ceva mai mult timp, dupa care se clateste. Scrie pe sticla sau pe borcanas. In general se foloseste o data pe saptamana, dar sunt si cazuri cand trebuie folosita zilnic sau, ma rog, la fiecare spalat (mie asa mi-au recomandat cei de la salon, dupa permanent). Pana acum am vazut masti pt. par vopsit, fragil (care se rupe), degradat (vopsit/permanentuit), cu protectie impotriva UV. Io folosesc acum, dupa cum am zis, masca Elseve "anti-frizz" o data pe saptamana (e in borcanas, borcanasul e de culoare portocalie) si in rest sampon si balsam aceeasi marca. A: daca se aplica "masca" dupa spalat, nu se mai foloseste balsamul de par. J. Cat despre pielitele de la unghii, carevasazica, tot la metodele "barbare" ramanem, ha? [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...