Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghearele si pletele noastre


Recommended Posts

ooo,subiect de mare arta! parul: marea mea pasiune!eu il am lung,mai lung acum decat l-am avut vreodata.si,culmea,desi ma asteptam ca dupa nastere sa inceapa sa imi cada,iata,au trecut 7 luni si nu s-a intamplat nimic! la cateva saptamani aplic ulei de masline din belsug pe firul de par,iar la radacina vitamina A.cu ceva vreme in urma mi-l clateam cu ceai de musetel si zeama de lamaie,dar acum vreau sa ii dau o tenta mai inchisa si ma spal cu sampon cu henna!schimb tipurile de sampon de fiecare data,dar din cauza faptului ca de regula sunt inconsecventa.cu balsamul,la fel.acum sunt pe baricada sampon si balsam elseve,si acel sampon cu henna de care va ziceam.in timpul sarcinii am folosit un balsam cu extract de placenta,MIDOLO se numea,care cred ca ma ajuta si acum sa nu am pb cu parul!e extraordinar! am si eu o intrebare! parul cret-cret cum se piaptana?daca e permanent stiu ca nu trebuie sa umbli la el cat e ud ca se intinde.dar daca nu atunci,te mai poti apropia de el cand se usuca? vreau sa imi trag un permanent in plete dar mi-e o frica...din punctul asta de vedere,recunosc,sunt conservatoare,de ani de zile am cam aceeasi tunsoare si daca ma hotarasc sa imi vopsesc parul ma invart intre aceleasi optiuni! dar acum vreu o schimbare!va fi cam radicala!daca nu o fac la 2o de ani,doar nu o sa o fac la 50,nu?[:D] unghii: de cand cu bebe...unghiile mele au fost tot scurte... pielitele,desi umblu la ele de cand eram mica-mica-o tot vedeam pe mama si vroiam si eu-nu imi cresc foarte mult.si e adevarat ca daca nu le zgandari vreo 2 saptamani se fac gigea!cu crema multa,ulei incalzit,vitamina A,zeama de lamaie,impins cu betigasul... problema mea este ca am unghiile cam moi.nu am o lipsa evidenta de Ca in organism.dar pur si simplu nu ajung sa le am foooarte lungi.acum mi s-a pus iar pata s le vreu lungi. imi place mult manichiura french.e adevarat ca nu rezista nici un french la spalat vase toata ziua,dar ce conteaza!incerc. era o vreme cand mergeam la salonul Perfect Nails de la unirii sia colo chiar faceau o super manichiura,cel putin pt unchiile mele.avandu-le foarte curate si cu un contur bine definit,nu aveau ce fora la radacina lor.asa ca foloseau doar betisoare de santal si pila de lustru si imi iesea o manichiura de murea lumea.acolo am invatat ce inseamna manichiura french adevarata! cu unchiile de la picioare e mai nasol.cel putin cu cele mari...de anul nou am fost la o pedichiurista de aici din cartier care mi-a taiat o unghie pe latimea ei.adica mi-a facut un colt!daca nu am injurat-o!!!acum trebui sa o las sa creasca ca nu cumva sa se formeze asa si sa am pb o viata intreaga! voi va faceti cu lama la pedichiura?adica pe calcaie.... spuneti-mi de parul cret,pliz![:D] Alexandra mare si Alexandra mica...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 147
  • Creat
  • Ultimul răspuns
'ai sa povestesc si eu. Cand am fost in US mi-am luat niste plicuri cu oloi de lime(made in UK parca)..se lasa in apa fierbinte cateva minute inainte sa-l pui pe par..excelent!!!pacat ca s-a terminat si in Japonia n-am vazut:(( Da' am gasit un tratament de per la coaforul unde merg,cu efecte profund pozitive:)). Mi-am luat "Revo Styler"(peria cu reclama de la TV,care se-nvarte) si e o tzeapa...am si o perie "ion minus"...alta tzeapa,ca nu e mare diferenta daca periezi peru' cu ea sau cu o perie normala...mi-am luat un ondulator care poa' sa si indrepte paru' da' nu am rabdare sa-l intind...bleah va pupic, Lia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Haha, Liutz[pup], si io am deja o colectie de obiecte dintr-acelea "folositoare"... la mangaiat ego-ul :))))) Mey gagici, am si io o-ntrebare, da sa nu radeti![neand] Ce e aia manichiura "french"? Si una si mai si: ramanem fidele aceleiasi vopsele de par (la marca ma refer) sau o schimbam si pe asta, ca pe sampon????? Ca daca tot tre sa ma vopsesc in fiecare luna... Mercic, Julie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Julie, manichiura "french" se face astfel: varful unghiilor se dau cu pasta alba, iar dupa aceea pe toata suprafata ungiei se da un lac bej, roz sau transparent, dupa dorinta. Dau unghiilor un aspect tare ingrijit si frumos. Referitor la vopseaua de par, eu folosesc cam aceleasi marci. Cand merg la coafor cei de acolo folosesc Wella, iar eu acasa L'Oreal. Ideea este sa folosesti o vopsea buna, mai ales ca te vopsesti lunar. Ellys
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor! Mi-e rau! Am citit trei pagini de raspunsuri despre cat e de "bine" sa-ti schimbi samponul dupa fiecare sticla terminata sau lunar...nu puteti fi asa de categorice. Nu cred ca se aplica in mod universal, in plus eu am auzit ca e foarte bine sa ramai consecvent aceleiasi marci, altfel iti "derutezi" podoaba capilara. Faza cu schimbatul des e corecta la pasta de dinti... Eu una, ma laud cu un par lung si des...si frumos mai spun unii si de cativa ani folosesc acelasi sampon, pa care cu greu l-am identificat ca fiind ideal pentru mine. Odata nu l-am gasit la supermarket si am luat o alta marca, de renume dealtfel si desi era "antimatreata" m-am ales cu o frumoasa matreata, din care nu am mai avut de pe vremea lu' Ceashka, cand foloseam sampoane proaste...asa ca... pupici, Roxana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu sunt indiscreta, poti sa spui ce sampon folosesti?
quote:
Originally posted by roxana1974
Fetelor! Mi-e rau! Am citit trei pagini de raspunsuri despre cat e de "bine" sa-ti schimbi samponul dupa fiecare sticla terminata sau lunar...nu puteti fi asa de categorice. Nu cred ca se aplica in mod universal, in plus eu am auzit ca e foarte bine sa ramai consecvent aceleiasi marci, altfel iti "derutezi" podoaba capilara. Faza cu schimbatul des e corecta la pasta de dinti... Eu una, ma laud cu un par lung si des...si frumos mai spun unii si de cativa ani folosesc acelasi sampon, pa care cu greu l-am identificat ca fiind ideal pentru mine. Odata nu l-am gasit la supermarket si am luat o alta marca, de renume dealtfel si desi era "antimatreata" m-am ales cu o frumoasa matreata, din care nu am mai avut de pe vremea lu' Ceashka, cand foloseam sampoane proaste...asa ca... pupici, Roxana
Mirela, mamica de Andreiut
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua, Eu de operatiunea cu forfecutza nu ma poci desparti, intrucat ala cu forfecutza e timpul meu saptamanal de mediatiune asupra meandrelor concretului, plus ca am exersat ani la formarea respectivelor skills... In fine, am si eu o problema, legata de plete, de 4 luni m-am mutat in state; in 4 luni m-am vopsit de vreo 4 ori la plete ca am multe fire albe (deh viata grea si lumea rea), intai cu din alea 24 de spalari, apoi cu un revlon permanent acum 3 saptamani si firele albe tot nu s-au acoperit ca sa nu mai zic ca nu s-a vopsit uniform (lipsa de skills, deh). Daca aveti fire albe, voi ce vopsea folositi pe aici prin cele Americi, si cum? Hai v-am pupat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by roxana1974
Fetelor! Mi-e rau! Am citit trei pagini de raspunsuri despre cat e de "bine" sa-ti schimbi samponul dupa fiecare sticla terminata sau lunar...nu puteti fi asa de categorice. Nu cred ca se aplica in mod universal, in plus eu am auzit ca e foarte bine sa ramai consecvent aceleiasi marci, altfel iti "derutezi" podoaba capilara. Faza cu schimbatul des e corecta la pasta de dinti... Eu una, ma laud cu un par lung si des...si frumos mai spun unii si de cativa ani folosesc acelasi sampon, pa care cu greu l-am identificat ca fiind ideal pentru mine. Odata nu l-am gasit la supermarket si am luat o alta marca, de renume dealtfel si desi era "antimatreata" m-am ales cu o frumoasa matreata, din care nu am mai avut de pe vremea lu' Ceashka, cand foloseam sampoane proaste...asa ca... pupici, Roxana
Samponul se schimba ca sa nu se acumuleze prea multe substante de ingrijire care sa incarce inutil parul. - asa am citit de curand intr-o revista de pe aici. Aaa.. si ca samponul se schimba o data la 3 luni. ~~ Adela & Julia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...