Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Scandalul cu adoptiile si Ev. Z. (articol)


Recommended Posts

Ati citit Evenimentul Zilei de azi? Daca nu, aveti aici: http://www.expres.ro/topstory/?news_id=144237&PHPSESSID=227ecd5007c3b763c15a69482da73ec9 Ca sa nu mai spunem ca ceea ce fac guvernantii in sensul acesta deja a ridicat problema intreruperii negocierilor pentru aderarea la UE... (de vreo cateva zile se vb. despre asta la BBC)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Asa merg lucrurile la noi in tara! sau, mai bine zis, de aceea NU MERG! Pentru ca fiecare, si ma refer la cei care ne conduc, iar in cazul de fata, la cei care au avut dosarele copiilor pe mana, in loc sa faca ce e mai bine si corect pentru ceilalti, au fel de fel de interese meschine, in profitul lor personal. Pentru ca eu nu cred ca cei care au incredintat copii celor din strainatate s-au gandit ca la va fi mai bine acolo copiilor, sunt sigura ca au avut ceva de castigat; ceva mai mult. Asa merg treburile la noi in tara, interesul personal primeaza in fata dreptatii. Si asta nu e singurul caz. Din pacate! Laura, mama lui Andrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este ingrozitor! N-am cuvinte. [bang] [bang] [bang] Si-mi doresc asa de mult sa aflu ceva concret in legatura cu adoptiile! Nu mi se pare corect sa fiu incadrata la cetateni straini. [:(]Eu am cetatenie romana si nu vreau sa renunt la ea. Asta nu conteaza deloc? Voi ce spuneti? Ce stiti? anto
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anto, daca ai cetatenie romana, de ce spui ca in cazul adoptiei esti incadrata la cetateni straini? Te-ai interesat? Personal, mi se pare aiurea treaba asta. Din pacate, nu cunosc legislatia si nici nu detin informatii legate de acest aspect... Pe de alta parte, revenind la problema adoptiilor, cred ca nu degeaba s-a impus moratoriul cu pricina. Legislatia Romaniei cu privire la adoptii nu concorda cu cea a UE referitoare la aceasta problema - Uniune din care Romania spera sa faca parte din 2007. Statul roman avea niste beneficii materiale de pe urma acestor adoptii (asta candva, nu stiu daca si cu acestea din urma)... Tot la BBC am auzit ca Romania este statul european care a dat cei mai multi copii spre adoptie in strainatate, in conditiile in care cetatenilor romani (cei care locuiesc in tara, cel putin) li se pun bete in roate, procedura, din cate am auzit, fiind din cale afara de anevoioasa... Sa nu declansam un razboi intre cei "dinauntru" si cei "de afara" (gen Vadim), caci nu aceasta este ideea. Ideea e ca politicienii nostri dau cu bata in balta de cate ori au ocazia, umbla cu smecherii (nici macar smecherii, le-as spune mai degraba grosolanii) si cred ca toti sunt idioti si ca nimeni nu-i vede si pun, acum se pare mai serios ca niciodata, in pericol viitorul european al tarii. Julie (parere personala)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu riscul de a stirni proteste, mie articolul mi se pare tendentios si incita la uar impotriva strainilor care vin sa ne ia copiii dar nu se spune nimic despre acele familii. Eu nu cred ca acele familii n-au venit sa vada copiii, din cite stiu eu este chiar obligatoriu, nu se poate face prin posta sau procura... In teorie cel putin, ar trebui sa se ia in consideratie ce este cel mai bine pt copil ori lasind la o parte iubirea pe care o avea respectiva doamna pt fetita, era totusi o femeie in virsta, se intelege ca era necasatorita, deci nu tocmai nucleul ideal pt a creste un copil asa de mic. Nu ni se spune nimic despre familiile straine deci este greu sa comparam. Eu inteleg sa se dea prioritate romanilor (sa nu fiu inteleasa ca sustin contrariul) dar in cazul in care familiile care "competitioneaza" pt copil reusesc sa ofere conditii relativ egale materiale si spirituale. Am spus relativ caci ar fi nedrept sa comparam situatia materiala ar unor oameni din occident care o duc bine cu niste oameni cu venit mediu din Ro. Atita timp cit si familia din Ro poate sustine un trai decent (pt definitia din Ro evident) ar trebui sa aiba intiietate. Articolul se vrea incendiar si bate moneda pe iregularitatile strigatoare la cer ale sistemului public, iregularitati care trebuiesc indreptate. Sper ca nu am suparat pe nimeni, Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu as vrea sa supar pe nimeni, dar dincolo de coruptia strigatoare la cer... stiu si cateva cazuri de parinti de origine romana care au adoptat copii romani fiind trecuti la categoria cetateni straini. Sunt multe tari in care devii cetatean renuntand la cetatenia initiala.... Sunt convinsa ca se fac multe marsavii cu copii romani. Se gasesc prea putini asa zisi *copii caucazieni* adoptabili la varste mici... asa ca multi ar face orice. Si statul roman nu pune el bete in roate excrocheriilor! Dar articolul se vrea prea revoltat pe cazuri discutabile. Nici in vest nu ai voie sa adopti copiii pe care esti platit/a sa ai grija de ei de catre stat. Trebuie sa gasesti o alta sursa de venituri si abia apoi sa depui un dosar. Iar in general persoanele singure se califica greu, ca sa nu zic deloc. Iar varsta nu e nici ea un factor neglijabil... Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca sunt copii si ptr romani si ptr cei din strainatate mai ajung....sunt pline orfelinatele, copiii strazii de asemeni pot fi "reabilitati" liderii nostri prefera adoptia ca afacere , si din asta ies bani nu gluma. nu le pasa lor de copii , cum de fapt nu le pasa de nimic exceptind propriile persoane. stiu ca in ciuda moratariului s-au facu adoptii internationale. mai stiu cazuri de cetateni romani plecati de mult, care au fost nevoiti (pe vremea aceea ) sa renunte la cetatenie si acum o iau inapoi in ideea ca , ca cetateni pot infia mai usor. Oricum fiind persoane apropiate mie , istoria din Ev Zilei m-a pus pe ginduri. Nu cred ca Ev Zilei batea moneda pe vreo ura pe care trebuie s-o avem pe cetatenii straini . Batea moneda de fapt pe neregulile grosolane care se fac in acest domeniu .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa va povestesc o intamplare ce am vazut-o la tv in Germania acum cativa ani: o familie de nemti nu puteau avea copii, adoptiile dureaza enorm de mult acolo iar ei erau trecuti de 35 ani, oamenii erau atat de disperati incat au apelat la niste persoane binevoitoare si au CUMPARAT o fetita din Argentina. Situatia copiilor de acolo este mult mai grea decat cea a copiilor din Ro, foarte multi traiesc pe strazi, orfelinatele sunt pline, etc. Totul bine si frumos, trec 6 ani, fetita creste (avea 4 luni cand au primit-o) si devine un copil vorbaret, fericit, frumos si destept. Probabil ca reteaua de traficanti a cazut pentru ca autoritatile au ajuns si la familia cu pricina. Acum se pune problema: ce sa faca? era foarte clar ca oamenii au crescut copilul cu foarte mare atentie si multa, multa dragoste. In prima faza parintii sunt arestati, ceea ce au facut este, evident, foarte grav. Dar copilul sufera enorm si nu intelege de ce nu poate sa stea cu parintii, bunicii si rudele. In final mama a fost eliberata sa aibe grija de copil, tatal a fost condamnat dar eliberat un an mai tarziu. Autoritatile au actionat spre binele copilului.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da Julie, m-am interesat si asta am aflat, in cazul unei adoptii sunt incadrata la adoptii internationale. :-(( Oz,ceea ce a facut familia aceea din Germania...este foarte riscant si nu sunt de acord, implica o doza de inconstienta, DAR...nu as indrazni sa-i judec in nici un fel. Daca ei au iubit copilul si l-au crescut cu toata dragostea...au facut in fond un mare bine, nu pot sti ce disperare era in sufletul lor. Oricum, eu am ce am cu cei lipsiti de inima din Romania...ma refer la persoanele care se imbogatesc facand afaceri pe pielea copiilor si sufletele oamenilor. Nu as face o distinctie intre cei dinauntru si cei dinafara atata timp cat toti au interesul curat de a infia copii din dragoste. Totusi sunt de acord cu intaietatea cetatenilor romani cand este vorba de copiii Romaniei. Ma repet acum: de ce un cetatean roman cu domiciliul in strainatate sa fie considerat cetatean....ne-roman? [bang][bang][bang]Stie cineva unde pot citi clar despre asta? Sau acum se framanta aluatul asta? Toate cele bune. anto
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Romanii cu domiciliul in strainatate au acelasi regim ca si strainii din punctul de vedere al legii adoptilor, numai daca au domicilul aici sunt considerati romani. Cu adoptiile internationale, eu am avut ocazia sa cunosc cate ceva. De exemplu o familie care adoptase o fetita cu cativa ani in urma revenise pentru a adopta inca un copilas. Si fetitei respective ii mergea foarte bine. Azi am fost la un leagan de copii cu niste prieteni care vor adopta. Acei copii au nevoie de o familie, neaparat... Mihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...