Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Scandalul cu adoptiile si Ev. Z. (articol)


Recommended Posts

quote:
Originally posted by antoioana
Ma repet acum: de ce un cetatean roman cu domiciliul in strainatate sa fie considerat cetatean....ne-roman? [bang][bang][bang]Stie cineva unde pot citi clar despre asta? Sau acum se framanta aluatul asta?
cred ca poti sa te 're-stabilesti' in Ro pentru perioada rezolvarii actelor de adoptie dupa care nu te poate nimeni impiedica sa pleci din tara.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Explicatia oficiala a fost ca toate aceste adoptii internationale erau deja incepute inainte de moratoriu.Barbi, de fapt vor sa stea cu fundul pe doua scaune fara sa accepte ca pot cadea intre ele. Anto, asa e, cetatenii romani cu domiciliul in strainatate sunt asimilati cetatenilor straini si cumva e explicabil pentru ca atunci cand adopti ca cetatean roman pe langa alte hartii pe care trebuie sa le aduci la dosar, e dovada de venit,dovada de spatiu, domiciliu in Romania, toate hartiile sunt procesate de Directia de Protectia Copilului in raza careia ai domiciliul si mai mult, pre si post adoptie se fac anchete sociale la domiciliu, test psihologic. Dar asa cum spunea Oz exista posibilitatea sa-ti faci din nou domicilul aici si sa produci si celelalte dovezi, e cumva la limita dar cu putin "ajutor" functioneaza.Eu am mai scris undeva de cazul unei tipe, romanca, casatorita cu un italian, a adoptat ea aici dar a stat vreo 6 luni in Romania pana a terminat toate formalitatile. http://community.webshots.com/user/lilianacsaki
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...