Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nasterea acasa


tutus

Recommended Posts

Dragi mamici si [gravi]! Am citit atatea legate de nasterile in Ro ... - de la spaga pana la conditiile din maternitati - incat m-am gandit sa va intreb: "ati vrea sa nasteti acasa?". Din cate stiu eu in Ro nu e posibila chestia asta, dar asa, ipotetic vorbind, v-ar surade ideea? Hai sa dau cateva argumente: -pro = curatenia; te simti in largul tau; nu e nevoie sa auzi/vezi cazuri care sa te indispuna, ... -contra = in caz de extrema urgenta, medicul/moasa nu dispune urgent de aparatura; Astept pareri!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu acum, la a doua nastere, daca mai stateam 30 de minute acasa nasteam foarte usor. La spital doar m-am urcat pe masa si am nascut. Necazul a fost cu bebe care a avut probleme, dar din punct de vedere al travaliului a fost ok. Parerea mea este ca poti naste foarte usor acasa dar cu o moasa buna care poate asigura si consultul amanuntit al copilului si poate spune sigur daca este in regula cu el. Din punct de vedere al travaliului, vreau sa va spun ca timpul a trecut mult mai repede acasa si intre contractii eu aveam activitate; am spalat baietelul pe maini, l-am imbracat de culcare si nici nu stiu cand a trecut timpul. Daca sotul nu tragea de mine sa merg la maternitate nasteam acasa. La maternitate dr. a zis cand m-a vazut ca am dilatatie completa sa trag aer in piept si sa imping. La a doua impingere opilul s-a nascut. L.Popa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tutus hai ca te intreb si eu ceva...uite eu am vrut sa nasc acasa, dupa cum stii aici e ceva foarte comun, ma rog la mine a fost mai special contractiile au durat 30 de ore si nu mai rezistam si deci am fugit la spital...tu vrei sa nasti acum acasa? Astept si eu foarte interesata sa vad raspunsurile fetelor. Ca si tine eu zic ca exista avantaje si dezavantaje, dar cu o pregatire adecvata inainte de nastere si o sanatate care sa permita eu zic ca e ceva chiar frumos si care nu te streseaza atat de tare...ca ideea de a merge intr-un spital. Dar oare crezi ca moasele din Romania vor fi la fel de dragutze ca cele de aici? Oricum interesant subiect, si daca vor fetele amanunte pot sa contribui si eu fiindca eu am facut pregatirea de a naste acasa... Numai bine si sarcina usoara burticilor, Lena si [bibe] Freya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De ce sa nu fie posibil in RO??? Nimeni nu te obliga sa mergi la spital si sa dai shpaga. Eu am nascut acasa. Dar nu ca am vrut, ci ca asa s-a intamplat. N-am mai avut timp sa plec la spital. Dupa doua contractii mai puternice, am nascut. In 5 min. E adevarat ca am nascut in Frantza. Cred ca daca sarcina e fara probleme, si mama are curajul, se poate naste si acasa. Singura chestie e ca nu multe femei ar avea curajul sa nasca fara asistenta medicala. Pupici, Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu la prima sarcina, pana in sapt 36 am vrut in spital. Ok, moasa nu a incercat sa ma convinga sub nici o forma sa nasc acasa. In sapt 36 m-am razgandit, am zis ca acasa o sa-mi fie mai bine. Toate au fost bune si frumoase pana aproape de mom nasterii cand ceva nu a mai mers ca pe roate si a trebuit sa merg la spital. Acum la a 2-a sarcina vreau sa nasc acasa si sper sa pot si sa fie totul ok. Despre competenta moaselor ... din cate stiu eu, cele de-aici au facut cursuri speciale 4 ani, deci nu sunt doar niste simple femei care au habar cu ce se mananca treaba asta. Daca nu ma insel anul trecut am auzit ca la Cluj s-ar fi infiintat o facultate de moase (sau ceva in genul asta). Eu sper sa fie bine cotate, cine stie, poate astfel o sa fie cat mai putine cazuri in care femeile o sa fie aiurea tratate in spitale, bebei care se imbolnavesc datorita conditiilor, si altele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragi mamici si [gravi], Eu sunt in Franta si desi maternitatea nu e de speriat, eu tot as dori sa nasc acasa, ca "institutia" ma streseaza. Acum sunt in a 4-a luna, si daca si numai daca totum merge bine, copilul e cu capul in jos, nu f. mare, etc..., moasa va veni acasa. Bine-netels, cind vine nu vine cu degetele in gura, ci cu un camionas de "ustensile", dar nu debarca decit o mica parte, ca sa nu-ti faca frica. Si bine-netels, sta cu tine cele N ore pina nasti, apoi se ocupa de copil si te ajuta sa-l pui la sin, iar in zilele urmatoare vine in fiecare zi sa vada ce faci si ce face bebe. Daca mai doriti detalii, cu placere. Dar sa revin la mesajul initial: Da, de ce nu se practica asa ceva in Romania? Din acelasi motiv pt care nu se practica decit f. rar si aici in Franta, probabil: medicii sunt impotriva. Chestie de piine... Va pup si bravo sistemului de sanatate olandez, Ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...