Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nasterea acasa


tutus

Recommended Posts

Mi-am adus aminte de moasele care sunt la spitalul Filantropia. Toate au facut acel curs de moase si sunt deosebite. Sunt foarte pricepute, apropiate si au bun simt. Le-am simtit atat de aproape incat le-am pupat cand am plecat de acolo fiindca am fost super incantata de ccomportamentul lor. L.Popa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Bravos fetelor, sunteti curajoase. Eu am fugit din Olanda in State ca sa nasc la spital si sa stau si putin la spital. Poate la voi a fost altfel dar in cazul meu s-a dovedit ca am dreptate. Sarcina a fost foarte usoara. Am biciclat cu spor pana tarziu si m-am simtit in forma. Dar la nastere ne-au asteptat surprize dupa colt. Neprevazute! Si eu ca eu, dar ma gandesc ca niciodata nu stii cum se schimba lucrurile cu bebe-ul la nastere. Uneori conteaza si secundele...iar moasa aduce diverse, dar nu cara toata sectia de neonatologie dupa ea. Dar dincolo de asta mai pot fi alte incoveniente acasa. O prietena a nascut al doilea copil acasa... Dar primul, o fetita de 4 anisori voia si ea sa vada tot, tot. Si avea nazbatia o energie nemaipomenita. Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sub nici o forma acasa. Nasterea in sine o vad ca peun pur act medical deci trebuie sa existe si recuzita de rigoare. Apoi ma gandesc cum ar fi suportat bietii vecini zbieretele mele[:D][:D][:D]. ca sa nu mai spun ca ar fi trebuit sa am si doua unitati mobile de reanimare: una pentru colegul si una pentru mama[:D] BIBI SI BEBE DAVID
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bibi uite lasa-ma sa-ti ceva: chestia cu tipatul e ceva ce tine de natura fiecaruia ca persoana...la cursurile prenatale chiar ti se explica ca acest "tipat" nu ajuta cu nimic la expulzarea copilului, adica toata energia pe care ar trebui sa ti-o canalizezi catre impingere si stii si tu probabil ca in acel moment nu ai aer destul ca sa-l expulzezi si pe un tipat, tu ti-o canalizezi in alta parte. Este un act medical, ok, dar asta nu inseamna ca moasa nu este personal medical, ea este asa ceva...face o scoala medicala de 4 ani si stie de multe ori chiar din experienta cum sa faca fatza nasterii mai bine decat un doctor. In fine, e adevarat ca daca nu ai informatiile necesare ti se pare acest lucru ceva de domeniul sf...vreau sa-ti prezint un pic situatia. Olanda este o tara in care nasterea acasa se practica de mult...si nu exista rata mortalitatii infantile pe care o gasim in tari care practica nasterea numai la spital si stim si noi in ce conditii. Acasa vine asistenta care se va ocupa de copilul tau si mai tarziu si vede daca ai cumparat tot ce este necesar copilului: ai o brosurica cu tot ce trebuie sa ii iei de la pat, saltea, schimburi de hainute, pampersi, ulei de baie, periuta de par....tot, tot, tot, pe care repet ea verifica daca le ai! Mai departe: de la organizatia de moase vine cineva acasa si iti aseaza patul pe niste suporti si tu iei tot de acolo pachetul care este de fapt o cutie pentru jucariile viitoare ale bebelului in care se gaseste, vata, alcool, pansamente, folie protectoare de pus pe pat, o gramada de lucruri care iti folosesc in acel moment...Iar moasa repet nu este o femeie care vine cu mana goala ci echipata cu o trusa medicala, aidoma cu a unui doctor...In fine este o chestiune de preferinta, dar nu este nimic rau in a naste acasa...aici este in proportie de 99%! Oricum am tinut aceasta pledoarie pentru ca mi se pare ca multa lume nu stie cum de fapt se petrec lucrurile cu o nastere acasa, inclusiv eu cand am sosit aici, in schimb in clipa in care am spus ca toata lumea din Romania mi-a recomandat cezariana...am fost privita ca o ignoranta! Cu putina rabdare si cu bunavointa de a asculta ce mi-a fost prezentat de moasa am inteles cum stau lucrurile, si va spun sincer nu mi-a zis nici o clipa fa asa! Numai bine [flo] Lena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Personal nu as fi avut curaj sa nasc acasa si bine as fi facut. Bebeul meu a avut probleme desi totul a decurs bine.Nu a respirat spontan si nu stiu daca s-ar fi putut face ceva pentru el acasa.Si asa ne-a cam speriat.Asadar ma simt mai in siguranta la spital. Sunteti niste curajoase. Nasteri usoare oriunde v-ati afla! Va pupic Andreea & bebe Octaveatza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...