Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sarcina si antibiotice??


Mickyyy

Recommended Posts

Cumnata mea, gravida in 26 de saptamani e bolnava de ceva vreme. Ceea ce a crezut ea ca-i doar o raceala mai serioasa s-a dovedit azi la control ca e de fapt bronhopneumonie. N-au internat-o in spital de teama sa nu ia si alte boli de acolo (trebuia internata la boli infectioase), in schimb medicul ei ginecolog i-a prescris diverse medicamente printre care algocalmin si ampicilina. Oricum, lista medicamentelor e mai lunga, nu le stiu nici eu pe toate, dar din cate stiu eu cele 2 de mai sus nu's tocmai recomandata in sarcina. Voi ce stiti despre asta? A luat cineva, stie cineva ce efecte adverse pot avea? Eu stiu ca mama-mi povestea ca a luat antibiotice la recomandarea medicului cand era gravida cu mine, si a avut o gramada de probleme pe parcursul sarcinii. Dar sincer nu mai stiu ce fel de probleme a avut..... Mickyyy [gravi] 32 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Din cate stiu eu ampicilina este unul dintre cele mai inofensive antibiotice la sarcina. Nu e nici o problema, mai ales ca ea a trecut de trimestru I. Algocalminul este necesar in cazul ei, banuiesc pentru febra. Eu am luat chiar la recomandarea medicului ginecolog atunci cand febra datorata gripei nu scadea cu altceva. In concluzie, nu cred ca ar fi o problema. Cu atat mai mult cu cat sunt recomandate de un medic. Rox
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu iau antibiotic zilnic(o doza foarte mica)de vreo 3 luni si ceva.De la prima sarcina m-am procopsit cu niste infectii urinare destul de frecvente si cum colul meu era deschis si scurtat,si deci posibilitatea mare ca vreo infectie s-ajunga la fat,m-au pus pe antibiotic continuu.E drept ca nu iau ampicilina,totusi stiu ca e ok in sarcina. [gravi]Irina,Vevica-mica & margicu'din burtica[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersi pentru raspunsuri. Se pare ca eu sunt cea panicoasa, am incercat pe cat posibil sa evit orice fel de medicament pe parcursul sarcinii, asa ca atunci cand am vazut ditamai lista de medicamente la cumnata mea, m-am ingrozit. Intre timp m-am mai informat si eu si intr-adevar, ampicilina e ok, in cel mai rau caz in care trece prin placenta la bebe, acesta va fi "imun" la ampicilina dupa nastere. Mickyyy [gravi] 32 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...