Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum sa scap de matreatza......!!!


azumi

Recommended Posts

Fetylyyyy am un problemoi sumer grav!!!! De cand cu bb in burtic am inceput sa am matreatza la greu! Eu nu am avut pana acum probleme cu asa ceva.Nici nu stiu cum sa spun, ca defapt sunt mai mult coji asa lipite de pielea capului!Urat[q] Ce sa fac sa scap de ea ????[biz]Am incercat si cu sampon antimatreatza clinic care de la wella cred, n-a mers; m-am spalat di trei in trei zile pe cap , n-a mers; ma spalai in fiecare zi , n-a mers;mai nou ma spal de doua ori pe zi pe cap si tot nu trecccccccccc!!! Help ca-s disperata! N-o suport matreatza asta de nici o culoare![bang] ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga ana, Si eu ma confrunt aici cu aceeasi problema, cred ca din cauza climei (multa umezeala), pt ca acasa in Romania sau in general in Europa centrala, imi trece rapid si fara nici un efort. Eu folosesc sampane de la farmacie, f. scumpe (zic eu...) dar foarte eficiente. De exemplu cu cel de la Vichy (exista doua, pentru matreata "grasa" care nu se scutura pe umeri, si uscata) eu ma inteleg foarte bine pt ca nici nu usuca parul. Mai sint si sampoanele antimatreata de la Body Shop, nu stiu daca le gasesti pe acolo. Sint mai naturale, asa zic ei (?), dar lasa parul mai uscat si trebuie sa-l speli mai rar, altfel se despica. Ce sa zic, eu ma inteleg bine cam cu toate, dar nici nu pot renunta la ele ca-mi reapare matreata in mai putin de-o saptamina. Din pacate daca tu ai "bb in burtic" nu stiu daca poti folosi chiar orice. Poate cel mai bine e sa te sfatuiesti cu farmacistele, sa-ti recomande ceva nu foarte "toxic". Inca ceva, din proprie experienta - desi fiecare organism e diferit - am observat ca nici spalatul prea des pe cap nu ajuta. Eu trebuie sa ma spal cel mult la doua zile, altfel arat ca o sperietoare, si matreata tot acolo ... adica pe paiele din cap! Te pup si mult succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Azumi, Ca si tine, la inceputul sarcinii, am avut problema asta, dar nu era matreata efectiv, ci cojite. Eu folosesc pt par, samponul "Dove", iar vreme de cateva saptamani, ca sa treaca cojitele, am aplicat o masca de par, care ajuta si la hidratarea pielii capului si am scapat. Samponul nu l-am schimat. Incearca si asa. Sarcina usoara [flo] Saphir [gravi] 35 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fa-ti o masca din ou si ulei demasline. pune-o pe par, masind-o bine la radicina, si las-o 1 ora (infasoara capul cu un prosop). Inceraca sa te speli cu un sampon indicat de la farmacie ptr probleme din astea . Aici se gasesc de regula cele de la Vichy in farmacie , dar la tine ar putea sa existe si altele. Eu ti-as recomanda , daca gasesti la farmacie, KLORANE impotriva matretii. Succes
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

POi ma saphirel, da ma asa, cojite, nu matreatza d-aia care sboara...[:D].Am schimbat o gramada de sampoane, da de la wella ( la recomandarea tipei de la coafor ca cica ar fi bun..), apoi am avut unu cu tratament6 de acasa pentru caderea parului ( ala bun ca nu mai cade macar!merita incercat desi e scump pentru salariile de acasa), .....da chestia mai urata e ca am impresia ca nu se mai hidrateaza pielea asa cum trebe pe nici unde ! ca si mainile imi sunt asa uscate.....si picioarele, da p-astea macar le cremuiesc si trece. Fetyly io incerc sa gasesc si ce ziseratzi voi.Ce masca de par liris ca tot aud vorbindu-se de masca de par si nu stiu cum sa cer la magazin si de la ce gama.Mi-o fac io masca asta sau o cumpar? Scuze pentru intrebarile astea cam tampulici da io stau tare prost la capitolu.............asta cu tot ce cuprinde el![:D] Julie, am oroare de spitale! nu prea imi palce sa ma duc pe la doctori........ mai bine mai incerc cu neste halea! va pup ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu, masca de par o faci acasa : ou + ulei de masline (daca ai par blond pune si niste ceai de mustele), le amesteci pe toate bine, asa ca sa iasa ca o pasta subtire. Zic sa pui accent pe uleiul de masline (deci sa pui din abundenta : citeva linguri , nu citeva picaturi...). Le amesteci, te masezi cu chestia asta pe pielea capului si infasori capsorul intr-un prosop ptr o ora. Uleiul de masline are multe efecte benefice. S-ar putea sa nu fie eficienta masca, insa s-ar putea sa fie asa ca se merita sa incerci ptr sansele astea fifty-fifty. Dupa o ora te speli regulamentar cu sampon, iti recomand sa ceri sfatul farmacistelor, imposibil sa nu aiba sampoane medicale (gen Vichy , Klorane sau altele autohtone), nu sampoane cosmetice (Wella , L'Oreal...cu atit mai mult cu cit e verificat ca nu au avut efect). Multiple sucesse!!![:D]!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lirisu[:D] SARU`MANA!!!!!!!!!! [dual][dual][dual] A mers bey! Nu mai am coji in cap pe cuvant! Imi dadui de trei ori pana acu cu masca aia pe care mi-o spusesi si vaz ca nu mai am deloc matreatza aia coaja in cap ! Sa traiesti o mie de ani ca tot innebuneam daca nu disparea va pup dulce[dual] ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azumi, ma bucur ca ai gasit leacul. Spune-mi si mie te rog despre ce tratament este vorba de care ai zis ca ai folosit si nu iti mai cade parul. Sa incerc si eu, poate scap macar de asta, si matreata vad eu cum o inving. Din pacate la mine este matreata "zburatoare" [:D] si masca cu ulei de masline nu cred ca se potriveste la mine ca eu am parul gras. [pup] Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu am parul gras , dar asta nu conteaza, ca pui uleiul pe cap timp limitat si apoi il speli. grasimea de pe parul nostru vine din interior (asa-s hormonii nostrii ai celor cu parul gras)nu din cauza ca am pune ceva pe el care-l ingrasa. uleiul de masline este bun ptr masti de par : hraneste radacina si e produs natural. o picatura de ulei de masline puteti pune si-n masca pentru fata si decolteu. hraneste pielea. puteti sa-l folositi la impachetari ale corpului intreg. Grecoaicele si egiptencele stiau ele de ce aveau asa frumusete renumita... Functioneaza clar...insa este destul de putin la indemina sa stai cu prosopul in cap o ora, mai curge solutia miraculoasa pe linga ureche...unde stai in casa sa nu murdaresti ceva? nu poti sa misti capul prea brusc ca-ti cade turbanul... dar zic eu ca in final se merita efortul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...