Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Se misca ceva, in sfirsit, in RO


Recommended Posts

Am citit cu placere un articol in presa care face ca viitoarelor mamici si proaspete mamici sa li se recunoasca niste facilitati, cel putin legal. Ramine de vazut citi dintre patroni ( directori) vor intelege sa respecte aceste lucruri, la urma-urmei de bun simt, lucruri impamintenite in alte tari. Sa speram ca nu este doar o floare, ci mai urmeaza si altele in buchetul ce poate fi oferit ca "martisor" femeilor[flo]. Iata articolul: http://www.evenimentulzilei.ro/afaceri/?news_id=144382
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by OtiliaLia
Pai o prima consecinta, va fi aceea ca un patron se va gandi de 10 ori inainte sa angajeze o femeie, si va prefera din doi candidati identici de sexe diferite pe cel de sex masculin ! Lia-S
Eu am fost la cateva interviuri de angajare si ma intrebau daca am de gand sa fac [copil] in urmatorii 1-2 ani.Oare daca spuneam da, ma angajau?? [:D] Subscriu la ce a spus Lia. [flo] Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca de fiecare data firmele mari, cu renume vor respecta exact cerintzele legii in timp ce "patronashii" or vor pune "pumnul in gura" angajatelor( faci cum spun eu sau iti pierzi locul de munca) ori vor angaja niste cucoane "obosite" de viatza in locul celor tinere . Si asta in cazul in care pe acel post e nevoie de o femeie. Daca nu e necesar o sa se intample ce spunea Lia mai sus. Vor angaja preferentzial barbatzi. Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai legea asta exista in Occident de zeci de ani de zile....... Ma mir ca in RO inca nu a fost, Doamne fereste....Dar daca RO vrea sa intre in EU trebuie sa adopte asemenea legi elementare de drepturile omului!!! In ceea ce priveste chestia cu angajarea femeilor... :"Pai o prima consecinta, va fi aceea ca un patron se va gandi de 10 ori inainte sa angajeze o femeie, si va prefera din doi candidati identici de sexe diferite pe cel de sex masculin !" Mi se pare cam fatalista parerea asta, dupa cate stiu in lume lucreaza si foarte multe femei, nu numai barbati, este randul femeii sa dovedeasca ca nu se reduce numai la un UTER ci ca are si calificarile profesionale respective cerute la jobul respectiv! Si nu de multe ori sunt femeile preferate (depinde de job)...Deci capul sus si nu uitati: la interviu raspundeti la intrebarea despre plnificarea familiala: " Copii???? Ce este asta??? Nu, asa ceva nu-mi pot permite, vreau intai sa fac cariera! " [:D][:D][:D] Si inca ceva: aici in Occident normal nich nu are voie sa te intrebe asa ceva... Dar in RO precis inca intreaba. Numai bine, Tina Tina cu Lukas & Alexander(20.01.2003) Tempora mutantur nos et mutamur in illis.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa va spun si experienta mea.pe langa Universitate am incercat si un job la care cu chiu cu vai am fost admisa(lucreaza si sotul in aceeasi firma).Intai am fost luata ca si ajutor(cu ora), dupa 2 luni contract limitat.S-a intamplat sa raman insarcinata in a doua luna de contract limitat(se reinoia la sfarsitul fiecarei luni) si eu corecta am anuntat.urmarea??Am fost data afara pe motivul ca am facut prea repede copii si ca nu mai este de actualitate job-ul.Nu ar fi fost un efort deosebit sa muncesc si sa merg si la Universitate, dar ei au preferat sa nu se lege la cap.Postul si acum este liber..dupa 8 luni.Mai bine nimeni decat o femeie insarcinata. 'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.' Iubi, mamica cu burtica:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dragelor, O femeie nu se reduce numai la "uter",poate ,desigur sa faca multe ,mult mai multe decat un barbat.DAR.Ca sa ai un job bun,sa fii apreciata,sa faci fata,trebuie sa stai foarte multe ore,sa faci fata stresului,sa iti rezolvi cu brio treburile acasa,sa iti cresti copilul,sa iti vezi parintii si sa-i ajuti,sa nu pierzi legatura cu prietenii...lista e lunga.Cand ajungi acasa la 8 seara,rupta in 100 de bucati,hai,spuneti-mi voi ce mai faceti? E bine sa ai un job,eu nu am sa renunt niciodata la o slujba,dar cand vrei sa pleci mai devreme sau nu vrei sa pleci la 7 si ceva de la birou,in schimb toti ceilalti ramin "ca asa se face",cum ramine cu aprecierea sefului?Cand se fac team-buildinguri dar tu nu poti pleca,cand sint sedinte dar tu vrei acasa,cum te descurci.... astept parerea voastra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...