Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

hematom pe placenta?


tuchi

Recommended Posts

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mai si eu am avut un hematom in plancenta langa bebe, e adevarat ca sarcina era mica atunci nu avea decat 7-8 saptamani, dar s-a tras singur fara pastile.Defapt am eliminat sangele strans acolo si am avut noroc ca nu era fisurat pe nicaieri asa ca alt sange nou nu mai intra sa se mareasca hematomul.Eu am avut sangerar pe la 6 saptamani , apoi pana la 10 sapt, 11, am avut numai scurgeri maronii.dar altceva nu, adica dureri de burta sau de spate nu am avut.Medicul meu mi-a spus sa stau mai mult in pat si sa nu fac efort. Acum suntem bine amandoi, si bb are 4 luni in burtik iar la ultimul control era sanatos si fara probleme. Tie ce ti-a spus defapt doctorul? Cum arata hematomul ala? Mai intra de undeva sange in el? ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt raspunsuri, fetelor. Urogestan i s-a recomandat si acestei mamici si odihna dar totul a aparut pe fundalul unei sarcini ratate (stop in evolutie la 8 sapt) ceea ce a cam speriat-o. Ati avut si voi asemenea antecedente sau nu? Sanatate va doresc. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu, tuchi, eu n-am avut probleme cu alte sarcini pana acum. Dar sa stii ca e mic hematomul (doar 2 cm), si ridica probleme doar daca se mareste si dezlipeste placenta pe zone mari (si atunci asta e pericolul, de decolare a placentei). In rest, nu are nici o alta legatura cu sanatatea bebe-ului. Si din cate imi amintesc, sunt destul de frecvente aceste hematoame, dar involueaza usor. E important ca mamica sa stea linistita si sa ia tratamentul. Si, bineinteles, sa se urmareasca ecografic evolutia lui. Adina+BB35W
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mai pierdut o sarcina inainte si m-am speriat urat de tot cand am auzit ca acum aveam hematom, dar uite ca dumnezeu ne-o ajutat si s-a tras.De la medicul meu stiu ca sunt intr-adevar destul de des intalnite hematoamele, poate d-asta nici n-a intrat in panica la eco mea, dar ca daca se maresc ( deci daca pe undeva mai intra sange) este posibil ca presiunea asupra bbeului sa dauneze acestuia.In cazuri destul de urate poate sa se sparga in placenta inundand-o su sange, si atunci sarcina este pierduta fiindca embrionul(fatu) moare. Nu stiu cat de frecvente sunt cazurile astea.daca vrei sa sti mai multe uita-te la clinica virtuala, cred ca pe la pagina 20 ( sau de aici in sus) gasesti mesajul meu si raspunsul domnului doctor. E foarte important sa nu faca efort si sa stea cat mai mult in pat.Sangerari nu are? sarcina usoara si doamne-ajuta ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...