Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Cine poate sa imi spuna ce mai e nou prin Iasi care sa merite vazut, vizitat sau sa nu fie ratat ? Sint din Iasi dar de zece ani locuiesc in Franta si ma duc pe acolo cam la trei patru ani. Ce cofetarii, restaurante, parcuri, muzee, magazine (de tot felul), distractii au aparut dupa septembrie 2001 ? Cu ce ar semana un tur al orasului intr-o saptamina (cam atit voi sta, cel mult zece zile) in iulie sau august ? Inclusiv in imprejurimi, ca vom avea masina la dispozitie. Multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre mihiasiro@yahoo.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Hai sa-ti spun eu pe unde am umblat si mi-a placut - iarna asta si nu numai. Cumparaturi & distractie - la Iulius Mall, despre care cu mana pe inima pot afirma ca e mult mai frumos decat cel din Bucuresti. Am ajuns acolo direct din Viena si atmosfera de acolo nu mi s-a parut cu nimic mai prejos decat cea din capitala Austriei. La parter sunt restaurante, ti-l recomand pe cel italian - mancare multa, buna si la pret acceptabil (pentru cei veniti de afara :). Tot la parter este Gima, destul de bine aprovizionat cu mancaruri, bauturi, cosmetice, jucarii, haine si articole pentru casa. Am inteles ca se va deschide si un cinema multiplex acolo, dar nu stiu cand. La subsol se afla un club, pe care insa nu l-am calcat, asadar nu-ti pot da amanunte. Supermarket-uri: cel de la parterul Halei (la etaj e un fel de mall), Billa (la fosta Autogara). Tot un soi de mall e si la Unirea. Librariile Iasilor sunt bine aprovizionate si cu o atmosfera placuta. Pe primul loc in topul preferintelor mele este Libraria Eminescu. S-a deschis iarna asta o noua librarie a Humanitas-ului, in localul fostei Romarta. Se gasesc de toate - albume de arta, foto, muzica, CD-uri si carti pentru copii. Junimea este si ea foarte bine dotata, ca si recent deschisa Librarie a Academiei, vizavi de Casa Universitarilor. Sunt extrem de placute anticariatele (cel de pe Cuza Voda e de nota 10) si buchinistii din Piata Unirii. Plimbari... ehei, de locuri de plimbare nu duce orasul lipsa :). In afara de clasica perindare pe Copou, iti recomand una in Agronomie si mai sus, inspre Breazu, mai ales dupa-amiaza. Ticaul e frumos, mai ales in zona din jurul Bojdeucii - acolo pare ca timpul sa se fi oprit in loc :). Foarte frumos e si la Cimitirul Eternitatea (nu-i de ras!) si, din cate am auzit,frumoasa de plimbarit e si zona de la Eternitatea inspre Ciric, unde s-au construit case noi, frumoase, cu gradini si multe-multe flori. Mie canva imi placea sa ma plimb si in zona dintre Pacurari si Gradina Botanica, pe la Cimitirul Evreiesc, dar am impresia ca ce era acum sapte ani nu mai este (o livada salbaticita, copaci batrani, flori de camp - o oaza de natura in mijlocul metropolei...). Mie, iarasi, imi placea candva sa o iau pe jos din Gradina Botanica inspre Breazu - erau niste locuri neatinse si pline de pace, insa, iar, nu mai stiu daca mai sunt la fel. De restaurante pot sa iti mai zic ca e unul frumos si civilizat in Parcul Expozitiei (dar cu niste preturi...) si, daca mergi vara, in zona Gradinii Botanice sunt cateva cafenele cu mese afara, unde am inteles ca atmosfera e foarte placuta... Despre muzee si expozitii nu stiu ce sa-ti spun, fiindca iarna asta nu am apucat sa merg... Julie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Incearca Little Texas in drumul spre aeroport. Mie mi se pare un loc plin de farmec. Niciunde in Iasi nu mai gasesti. Apoi la Ciric s-a refacut "Ciuperca" unde am descoperit stil si eleganta si mancare ieftina. Incearca si Teatru National daca ai timp si placere. Sedere si vizita placuta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu mi-am facut vacantza in Iasi si chiar, spre deosebire de alte dati am vazut ca s-a mai miscat cate ceva in orasul meu natal. Asa cum spunea si Julie cumparaturile ti le poti face in Gima (magazinul de la parterul Mall-ului), la Hala centrala- cara a rearanjat-o destul de frumos si a inceput sa arata a supermarket, sau daca ai mai multe de cumparat(si ai masina) in Metro. La Moldova nu se merita sa mergi pt ca au ramas aceleasi "fosile" de pe vremea impuscatului care au mentalitatea de atunci si "figurile" de acum[bang]. Iar la et.3-4 ale aceluiasi magazin gasesti o groaza de standuri cu marfa turceasca, de bazar[xx(]. Apoi la categoria restaurante iti recomand "Casa Lavric"-e un pic mai sus de Bolta Rece , pub-ul " Ginger Ale"- care e cu specific irlandez, "Caraffa"- e la et. 2 a magazinului Mall, sau "Little Texax"- care are specific american si e un pic la iesirea din Tatarasi. Vechea "Bolta rece" a ajuns de plans: acelasi personal ciufut care parca iti numara inchitziturile, bucatarie mizerabila- si la propriu si la figurat-, peste toate astea tronand o maaaaaare delasare si mizerie(fetze de mese care au gauri, scrumiere ciobite, pernutzele de la scaune mizerioase, perdele pline de fum) Aha! La bucatarie sunt neantrecuti si cei de la "Expo parc" din Copou. Restaurantul e destul de micutz, dar iti creaza senzatzia de intimitate si au o bucatarie ....mama-mama. Si acum salivez cand ma gandesc la rulada de pui pe care am mancat-o[pofta] Ca loc de distractie (pe unde am fost eu): ar fi Clubul Viper- de la parterul Mall-ului de care vb mai sus si Julie. Are ruleta, bolling, biliard, un mic bar(cu pretzuri maricele), sunt mese unde se joaca remy sau canasta etc. Apoi un alt pub dragutz ar fi si "Old time cafe"- bar si mese de biliard. Acum nu stiu ce se joaca la teatru dar am prins "Casatorie secreta" cu Mariana Mihut, Victor Rebenciuc. atunci au avut turneu si in Iasi.[cool] Si am prins si o piesa de-a lui Eugene Ionesco, dar de ce sa mint pe mine m-a depasit intzelegerea ei[:I] La cinematograf nu iti recomand sa mergi. Am fost eu la Victoria- singurul care mai are cat de cat filme noi- si e o salbaticie totala. Si un friiiiig de faci tzurtzuri cat stai. Eu am fost la "Matrix" si era sala aproape goala. Biletul a fost in schimb ieftin -50.000 de lei. Te cred si eu la ce servicii ofera [:o)]. Ce m-a inpresionat pe mine a fost un baruletz din Copou, unde am fost o singura data si nici nu i-am retzinut numele[V]-e aproape de gradina botanica- fff intim si cu o atmosfera super placuta. Acolo se serveste vin fiert in cani de lut[;)]Si ce vin!!! Super! Ar mai fi de povestit dar nu stiu ce sa iti mai spun. Daca vrei sa ma intrebi ceva fa-o! Eu am venit de 2 saptamani din Iasi, deci impresiile sunt destul de recente(zic eu[;)]). Aha! Sa iti mai dau un site care te ajuta cu nr de telefon si adrese.http://www.laiasi.ro/index7.php?PHPSESSID=&PID=32 Toate cele bune! Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am adus aminte! La sectiunea cofetarii: prajituri bune si proaspete gasesti la "Amandina"- care a fost refecuta si arata binishor, singura chestie aiurea e ca la mese se da voie sa se fumeze[xx(]. Iar alt loc cu praji faine ar mai fi la et.2 de la Mall. Am considerat ca e bine sa iti spun, gandindu-ma ca eu as fi moarta fara dulciuri[:I][:I] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de mihiasiro
Cine poate sa imi spuna ce mai e nou prin Iasi care sa merite vazut, vizitat sau sa nu fie ratat ? Sint din Iasi dar de zece ani locuiesc in Franta si ma duc pe acolo cam la trei patru ani. Ce cofetarii, restaurante, parcuri, muzee, magazine (de tot felul), distractii au aparut dupa septembrie 2001 ? Cu ce ar semana un tur al orasului intr-o saptamina (cam atit voi sta, cel mult zece zile) in iulie sau august ? Inclusiv in imprejurimi, ca vom avea masina la dispozitie. Multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre mihiasiro@yahoo.com
Nu stiu ce sa mai scriu, fetele au spus cam tot. Subscriu la capitolul localuri pentru Little Texas si Expo! [cool] Aaa... Dar nu sunt noutati!!!Cred ca le stiai ca doar nu au aparut dupa septembrie 2001. ~~ Adela & Julia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Jos palaria, Julie, m-ai lasat masca si cind spun asta nu glumesc ci vorbesc serios...mi-a crescut inima cind ti-am citit mesajul si chiar sunt mindra ca m-am facut ieseanca! Eu nu am ce adauga la ceea ce ai spus tu... va pupam si va asteptam pe toti cei plimbareti sa veniti acasa!
quote:
Originally posted by Julie
Hai sa-ti spun eu pe unde am umblat si mi-a placut - iarna asta si nu numai. Cumparaturi & distractie - la Iulius Mall, despre care cu mana pe inima pot afirma ca e mult mai frumos decat cel din Bucuresti. Am ajuns acolo direct din Viena si atmosfera de acolo nu mi s-a parut cu nimic mai prejos decat cea din capitala Austriei. La parter sunt restaurante, ti-l recomand pe cel italian - mancare multa, buna si la pret acceptabil (pentru cei veniti de afara :). Tot la parter este Gima, destul de bine aprovizionat cu mancaruri, bauturi, cosmetice, jucarii, haine si articole pentru casa. Am inteles ca se va deschide si un cinema multiplex acolo, dar nu stiu cand. La subsol se afla un club, pe care insa nu l-am calcat, asadar nu-ti pot da amanunte. Supermarket-uri: cel de la parterul Halei (la etaj e un fel de mall), Billa (la fosta Autogara). Tot un soi de mall e si la Unirea. Librariile Iasilor sunt bine aprovizionate si cu o atmosfera placuta. Pe primul loc in topul preferintelor mele este Libraria Eminescu. S-a deschis iarna asta o noua librarie a Humanitas-ului, in localul fostei Romarta. Se gasesc de toate - albume de arta, foto, muzica, CD-uri si carti pentru copii. Junimea este si ea foarte bine dotata, ca si recent deschisa Librarie a Academiei, vizavi de Casa Universitarilor. Sunt extrem de placute anticariatele (cel de pe Cuza Voda e de nota 10) si buchinistii din Piata Unirii. Plimbari... ehei, de locuri de plimbare nu duce orasul lipsa :). In afara de clasica perindare pe Copou, iti recomand una in Agronomie si mai sus, inspre Breazu, mai ales dupa-amiaza. Ticaul e frumos, mai ales in zona din jurul Bojdeucii - acolo pare ca timpul sa se fi oprit in loc :). Foarte frumos e si la Cimitirul Eternitatea (nu-i de ras!) si, din cate am auzit,frumoasa de plimbarit e si zona de la Eternitatea inspre Ciric, unde s-au construit case noi, frumoase, cu gradini si multe-multe flori. Mie canva imi placea sa ma plimb si in zona dintre Pacurari si Gradina Botanica, pe la Cimitirul Evreiesc, dar am impresia ca ce era acum sapte ani nu mai este (o livada salbaticita, copaci batrani, flori de camp - o oaza de natura in mijlocul metropolei...). Mie, iarasi, imi placea candva sa o iau pe jos din Gradina Botanica inspre Breazu - erau niste locuri neatinse si pline de pace, insa, iar, nu mai stiu daca mai sunt la fel. De restaurante pot sa iti mai zic ca e unul frumos si civilizat in Parcul Expozitiei (dar cu niste preturi...) si, daca mergi vara, in zona Gradinii Botanice sunt cateva cafenele cu mese afara, unde am inteles ca atmosfera e foarte placuta... Despre muzee si expozitii nu stiu ce sa-ti spun, fiindca iarna asta nu am apucat sa merg... Julie
Carmen[gravi], Ionut[copil] si Pasarica din burtica [;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...