Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Excursie in Romania-sugestii


Recommended Posts

de ceva timp bun,sotul meu este rugat de colegi de serviciu sa fac o excursie impreuna si sa le arate Romania...o bucatica din ea.Noi ne-am gandit sa mearga cu ei in zona Ardealului pentru ca acolo cunoastem si acolo ar putea fi ghid mai usor,ca sa zic asa.Ceea ce ne-ar interesa pe noi ar fi daca se organizeaza excursii de genul asta, eventual cu un van ceva(ei ar fi patru cinci ,cred),costuri,etc...Eventual sa inchirieze o masina si sa se plimbe ei , insa sa aiba toate rezervarile facute dinainte.Ar vrea sa inceapa cu Sinaia, Predeal,Brasov, Bran ,Sibiu, Cluj ..eventual...perioada ar fi in jur de zece doisprezece zile..m-ar interesa daca cunoasteti agentii care se ocupa de asta, preturi,etc...sau cum as putea sa fac altfel?...multumesc mult si va pup PS sotul m-a pus sa postez subiectul,cred ca s-a convins ca e foarte eficace site-ul nostru! Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cand a venit sota-miu in Romania am incercat sa-i gasesc masina, vroia automata. N-am reusit, preturile erau in jur de 100usd/zi pentru masini cu cutie mecanica, alea automate erau si foarte rare. Pana la urma am luat masina unui amic. Nasii nostri ne-au spus ca de fiecare data cand au fost in Romania s-au dus prin Franta sau Germania, au inchiriat o masina acolo si apoi cu ea in Romania si ei zic ca a fost mai ieftin. O sa ii intreb de detalii si iti zic. Oana_B
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

incearca www.micomis.ro e o agentie de turim din Brasov eu de acolo imi iau biletele de avion stiu ca organizeaza si excursi dar sunt pe langa cu pretul... poti sa le trimiti eventual un e-mail cu ce te intereseaza.. sunt super draguti.. pe mine ma si suna acasa cu biletele, cu rezervari.. sau mai poti incerca www.carpatour.ro , www.suntours.ro sper sa te ajute cu ceva daca mai ai intrebari da de veste ca eu sunt de prin partea locului.. pupici!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi tot deauna mergem prin germania... acuolo luam mashina shi plecam spre RO. Mahina cand o inchiriezi din Germania te intreaba aia daca vrei automata, cat de mare shi cate persoane vor merge... toata tranzactzia se produce prin agentul care itzi face shi rost de bilete pt avion. Eu sunt din Ardeal (alba iulia) dar nu mi se pare mare lucru de vazut in zona noastra. Cand statea in Ro mergeam in excurshi cu copii prin zonele moldovei pe la manastiri ii ducema pe valea Oltului... daca vezi pt prima data Ro totul este suberb... dar cea mai buna zona turistica nu este ardealul din punctul meu de vedere. PS: Peretzurile sunt acceptabile shi pot vedea shi germania shi austria shi ungaria... Gabbriela & Julian [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt din Mures,aici in zona nu sunt masini de inchiriat.Sunt in Sibiu asta stiu sigur si Cluj.In legatura cu zonele de vizitat este si Ardealul frumos dar ,parerea mea e tot Moldova .Daca vrei mai multe informatii in legatura cu agentiile, ma pot interesa si sa te ajut. Cosmina&Bogdanel http://community.webshots.com/user/ladymina77 mina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Laura, Prima data cand am adus prieteni americani in Romania, eu fiind extrem de incantata sa fac pe ghidul, am facut un super tur de forta cu ei, cu o combinatie de masina (a parintilor)/tren (mai mult tren): Bucuresti (eu de acolo sunt), Valea Prahovei cu Sinaia, i-am mai suit si pe munte o tzara si am stat o noapte la Cabana Diham, pe urma Brasov, Sighisoara, Cluj, Sibiu, Bran/Moeciu si i-am mai carat si la mare, Constanta, 2 Mai si Vama Veche. Toate astea in zece zile, a fost fain, dar alergatura maxima (e drept ca si eu si ei eram studenti si nu foarte pretentiosi, la mare am stat cu cortul, pe drum am mai dormit si in tren etc). A doua oara cand am adus o prietena - ea a stat si mai putin - am revizuit traseul, n-am mai dus-o la mare, n-am suit-o pe munte si am taiat si Clujul - care mie imi place foaaarte mult, dar era prea afara din drum si pentru un turist am ajuns la concluzia ca e mai spectaculoasa o Sighisoara si/sau un Sibiu. Asa ca am luat-o cu masina din Bucuresti pe Valea Prahovei, ne-am oprit la Sinaia, de acolo la Brasov, la Sighisoara, apoi la Sibiu unde am innoptat, am revenit in Brasov si ne-am intors la Bucuresti pe culoarul Rucar-Bran unde ne-am oprit la Cetatea Rasnov si la Bran. Ei i-a placut foarte mult si cred ca si pe viitor tot traseul asta o sa-l fac. Eu m-am orientat si in functie de locul de plecare/venire care in cazul meu e Bucurestiul. Altfel sigur ca sunt multe locuri de vazut, manastirile din nordul Moldovei, Maramuresul, Apusenii, Dunarea de unde intra in Romania pana la Cazane si multe altele, dar nu le poti include pe toate in 10-12 zile si depinde foarte mult de unde incepi/unde vrei sa termini. [pup] Lai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Voiam sa mai adaug ca am ramas surprinsa de cat de mult le-a placut Bucurestiul. Eu sunt bucuresteanca si imi iubesc orasul pentru ca ma leaga atatea amintiri de el, dar nu mi s-a parut niciodata un oras frumos la modul obiectiv, nu mi s-a parut ca ar fi un "must-see" pentru un turist in Romania. Dar lor le-a placut foarte mult zona veche din centru, cladirile de pe Calea Victoriei, Muzeul Satului din Herastrau, si li s-a parut interesanta si Casa Poporului si chiar si cartierele de sumbre blocuri comuniste, pe care eu le urasc, dar pentru ei orice chestie "comunista" are o aura exotica. Lai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc mult de informatii...problema cu luatul prin Germania sau Franta e ca ei nu prea dispun de timp de mers pe drum...treaba ar trebui sa dureze cam doua saptamani..plus ca astia nu sunt studenti,ci oameni pe la patruzeci cincizeci de anisori...deci mai incetisor.Mie personal mise par destule de vazut in Ardeal, iar preferinta pentru locuri pe care le cunoastem e datorata timpului prea scurt! O data ulterioara vom face manastirile, insa ...nu de data asta! lai, cam la asta ne gandim si noi ca si traseu...insa dorinta e ca atunci cand ajungem in tara totul sa fie facut (rezervari, masina, sa nu mai pierdem timpul cu asta). louisea, o sa trimit un email la adresa pe care mi-ai recomandat-o si iti multumesc! Oana,si noi preferam cu cutia automata masina ca ne-am obisnuit prost! va multumesc mult si in continuare astept sugestii... Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

revin... ei cred ca au si masini sau pot sa-ti faca ei rost.. din aeroport gasesti dar nu stiu pretul pt cele automate.. eu zic sa le trimiti inform si sa ii intrebi daca pot sa faca ei totul pt tine... si care ar fi pretul.. oricum cred ca ar fi si mai usor sa-ti faca ei tot decat sa stai tu sa te interesezi pt tot : masina, cazare, restaurante, locuri precise de vizitat.. Pupici!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...