Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cezariana.E corect sa decizi destinul copilului?


Recommended Posts

Ocebine, multumesc! Lavi, pe 5 mai e DPN-ul, sa vedem cand se hotarasc ei, sper sa fie cat mai aproape de termen. Intr-adevar cel mai important e cum e pozitionat primul bebe. In afara de asta mai sunt si alte conditii care trebuiesc indeplinite, de exemplu sa nu fie diferenta de greutate foarte mare intre ei. In caz de nastere prematura in general se recomanda cezariana, cum spune Cristoiu bebeii ff mici e posibil sa nu fie suficient dezvoltati sa suporte cu bine o nastere vaginala (pentru bebeii la termen nasterea vaginala e o experienta care ii pregateste in plus pentru viata extrauterina, pt. cei prematuri insa poate fi prea mult). La 34 de saptamani fiind prematuri tarzii nu stiu sigur daca tot asa e recomandata cezariana in mai toate cazurile sau depinde mai mult de circumstantele nasterii. Prietena mea a nascut gemeni la 34 de saptamani prin cezariana (aici), ea ar fi preferat vaginal dar doctorul i-a spus ca in cazul ei era singura sau cea mai sigura optiune; insa a fost o situatie in care nasterea nu s-a declansat natural, ci doctorul a hotarat, in baza faptului ca unul dintre copii nu mai crestea si dadea semne ca nu ii mai este bine inauntru, ca ar fi prea riscant sa o mai lase. Lai [mamica] de motan mic de 2011 si [gravired] cu [fetita] si [baietel]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 276
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Citat:
citat din mesajul lui dana vio
Indiferent cat de mici sunt copii, la gemeni se recomanda cezariana in special datorita pozitionarii acestora. Se poate ca primul sa se nasca usor, dar al doilea sa fie prea sus/cu picioarele inainte/de-a latul etc/pot fi probleme legate de sangerare datorita placentei/placentelor. Un medic care accepta o nastere naturala la gemeni asa din start este fie foarte bun si bine informat, fie inconstient/nepasator. La cap gemenutelor s-au nascut zilele astea 2gemeni: " 39 saptamani si 2 zile ,un bebe are 3070 gr si celalalt bebe 2580 gr,51 si 48 cm ". Nu sunt chiar mici. Si sa nu uitam nici de efortul mamei. [:D] Alexandra Maria 14.12.2007
Nu stiu cum poti sa afirmi asa ceva zau! Prietena mea e insarcinata cu gemeni, a doua sarcina, si i s-a propus din start nastere naturala chiar daca unul din bebelusi nu va fi pozitionat cu capul in jos, se poate intoarce singur sau este intors manual de catre doctor. Auzi inconstient sau nepasator[bang] Macar abtineti-va de la comentarii de genul asta...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...