Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum v-ati acomodat in tara de adoptie??


Recommended Posts

  • Răspunsuri 157
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Sincera sa fiu eu m-am acomodat, desi am intalnit mai mult persoane false si sunt reci tare francezii...Poate asta este valabil in zona asta a Frantei, unde sunt numai oameni bogati, ca am auzit ca in alte zone sunt sociabili, desi nu prea as crede. Oricum, mi-am dat seama ca fiecare natie are caracterul ei... oana-cannes
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am acomodat foarte bine...acum o sa ma repet fiindca am mai spus- cred pe alt topic, depinde de cat de mult vrei sa traiesti in aceea tara, daca ai ales sa traiesti acolo, aceea este casa ta, deci ar fi un mare pacat sa nu-ti respecti casa si oamenii din casa, nu? Tu esti cel care ai venit la ei deci tu trebuie sa faci efortul de a te acomoda, altfel am mai spus-o fiecare e liber sa traiasca unde ii place. Numai bine,[flo] Lena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Idora..nu ma innebuni,monsher [:D][:D][:D]!Am venit si eu sa te sustin moral aici,in lupta noastra de clasa impotriva suedezilor [haibat]!!sint curioasa daca sintem singurele care ne vaicarim,ca bag seama,multa lume e plecata prin alte locuri..bineinteles ca dorul de casa e acelasi pentru toti..dar ma intreb citi se lupta ca noi cu...oamenii!!pentru ca in primul rind,mie nu-mi plac suedezii..apoi tara lor [neand]!Nu numai falsitatea lor ma enerveaza cumplit..cit rasismul si mai ales faptul ca sint CEA MAI PLICTISITOARE natie posibila! Las ca supravietuim noi cumva [poc] Rayuela cu bebe [gravi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va sustin si eu (Idora si Rayuele), dar ma refer la Germ. Din pacate Suedia nu am vizitat-o, dar nu cred ca e mare diferenta la ce priveste raceala sufleteasca, falsul zambet si politetea care te ucide. Eu din pacate trebuie sa ma obisnuiesc cu gandul ca nu voi mai pleca in curand de aici (cu exceptia concediilor in Ro), asa ca incerc pe cat pot sa gasesc si partea frumoasa a locurilor, dar nici daca ma pici cu ceara nu am gasit ceva frumos; totul e la stadiul de hai sa zicem acceptabil, iar acest nivel de trai (ridicat ptr. mine) ma scoate din sarite. La ce-mi trebuie mie ca DVD, cand am casetele video?!?!, deh, tehnologia evolueaza si eu stau pe loc. Stiuc a va referiti la alte aspecte ale vietii, va dadeam, un exemplu banal, dar care nu-mi iese din cap. Spor la lupta si sper sa se vada rezultate pozitive. Roxana si Lucia Valentina (26.05.02) [mamica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor mai vedeti si lucrurile frumoase din jurul vostru, cat despre tehnologie,[zz] si in Ro sunt DVD, se fabdrica deja la negru si culmea se comercializeaza si pe aici! Eu mai ascult si pe cei plecat de zeci de ani :dorul de tara nu te va parasi niciodata, oricat de bine te-ai acomodat. Fiti optimiste si totul o sa va mearga din plin! Vio
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tu ai fi optimista, daca ai auzi replica : " Tu nu esti nascuta la noi in sat, asa ca nu poti intelege si nu ai ce comenta" sau "la noi in vest sunt alte legi de bun-simt decat in est". Cum crezi ca m-am simtit si am simtit eu cand am auzit asa ceva? iti spun: dispret, scarba. Cat despre dorul de casa, nu cred ca paraseste pe nimeni, chiar si cei care sunt in Ro si s-au mutat 500km de acasa, dar cum ramane cu grija fata de o mama si / sau bunic asingura, care se paote imbolnavi in orice zi si nu ai cum sa o ajuti?!? Sunt probleme car ema rod si ma dor, si pe care trebuei sa le accept, ca doar eu mi-am ales drumul aceta nu m-a impins nimeni pe el. Cat despre DVD, scuze, dar nu ai inteles ce am scris, probabil m-am exprimat eu gresit. ma refeream, daca am caseta video cu filmul "X", la ce-mi mai trebuie DVD-ul cu acelasi film? Oricum nu tehnica e problema ci sufletul si grijile fata de ce am lasat in urma. Roxana si Lucia Valentina (26.05.02) [mamica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare am lasat ceva in urma noastra cand am plecat, unii au lasat aproape o viata intreaga ca sa o ia de la capat pe unde s-au pripasit. In general "localnicii" peste tot in lume au mandria lor, cum peste tot in lume intalnestio si oameni buni si rai si ingamfati si prosti si destepti, etc. daca vrei sa fi "adoptat", trebuie sa ai macar bunavointa sa te integrezi si sa mai si accepti daca poti, bla, bla, bla bla! V.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate tu cu DVD-ul, dar sa stii ca in privinta asta eu am cam devenit ca ei, ca de ce nu mi-as lua DVD ca are si bonus, si sonorizare 5.1? Dar nu-i nimic, ma gandesc, caseta i-o trimit surorilor mele, si tot cu gandul la tara mea sunt. Si legat de faptul ca suntem in tara lor si noi ne-am ales acest lucru ai mare dreptate, dar noi vorbim intre noi, ca romani, de ceea ce avem in suflete, asta nu inseamna ca am sa ma cert cu francezul si sa-i spun vreodata in fata ca tara lui nu imi convine, ca, caracterul lor nu imi place...Va pup! oana-cannes
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mai eu aicea ma simt ca acasa, nu in Romania, de care imi mai e dor uneori fireste, dar aicea ma simt bine si oamenii sunt prietenosi, in general naivi si cinstiti cu seninatate -cei de rand- (i-ar papa afaceristii si tiganii romani...), nu zic ca sunt toti perfecti, dar se ajuta intre ei, e diversitate, nu iti e rusine de ceea ce esti si ce origine ai, te apreciaza dupa ceea ce faci. Sunt fireste si aicea functionari tampiti, asistente la fel, dar macar sunt politicosi (nu ma intereseaza ca fals sau nu...), sunt fireste si infractori (nu am prea avut de a face cu ei, am avut chiar un hot de treaba care nu a furat nimica numai niste banuti de arama nicheli de 1 cent, cand aveam combina muzicala, tv, laptop mac etc.). Sunt si oameni fuduli dar nu te obliga nimeni sa ii ai in anturaj. Te mai enerveaza multe, ai de umblat sa iti rezolvi din cauza prostiei atat de senine a binevoitorilor functionari... Cel mai mult imi place totala lor relaxare. Sigur ca fiind diversitate sunt oameni si oameni, dar eu pana acum am fost multumita de ei si am locuit si in zona f proasta si rau famata (ca in "8 mile") si in zona f buna si mi-au placut oamenii. Ca si arhitectura, mmmm, orase mari, deci si gunoaie multe, putin stil si arta deloc..., depinde de zona iarasi, insa kitsch-ul e ceva firesc la ei si antichitatile vechie de 50 de ani.... , ... nu au parcuri ca in Europa in fiecare oras, depinde adica de oras, decat in afara orasului si sunt mai degraba arii de picnic, locuri de recreere... Zgarie norii sunt uimitori, e aglomeratie, drumuri lungi, deci nu e ca in Romania.... Inafara de zgarie-nori am constat cu stupoare ca restul arhitecturii seamana cu cea comunista si mai sunt unele aspecte "comuniste" dar suportabile. SUA este tara contrastelor si a diversitatii si mie imi place f mult ca nu te plictiseste. Ce nu mi-a placut, insa am trecut de varsta aceea, nu prea am vazut discoteci in orasul unde locuiesc si care sunt se inchid noaptea la 3 si dupa ora 1 nu ti se mai vand bauturi alcoolice si ti se ia berea din mana,....iar fumatul este interzis aproape peste tot... Ei sunt oameni care adora sa manace si astfel toate intrunirile lor sociale se invart in jurul mancarii, la ei party inseamna automat mancare si discutii la masa.... imi place ca nu prea beau sau macar nu se vede ca beau asa ca in Romania... Totusi am multi prieteni romani nemultumiti care viseaza la Europa... deci subscriu la ce zice si Lena si eu cred ca tu trebuie sa te adaptezi si sa te simti bine, nu ei sa te integreze... pupici, allya si alex http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...