Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum v-ati acomodat in tara de adoptie??


Recommended Posts

Rayuela spun de la bun inceput ca vad ca te-ai erijat in avocat pentru tine si Idora ca parca ea este initiatoarea acestui subiect, nu? De ce ma intreb si eu ca un om celelalte fete care sunt in Suedia nu-ti impartasesc ideile...poate pentru ca Suedia nu este asa cum o descrii tu, m-as si mira, fiindca este una dintre tarile cu cel mai vechi istoric in adoptarea legilor sociale...in fine nu vreau eu sa povestesc acum ce si cum fiindca desi tot spui ca esti de 7 ani acolo, imi pare rau sa o spun...draga mea asta este un argument lesinat rau de tot...sa stii ca nu conteaza cati zeci de ani stai intr-o tzara daca n-ai bunavointza sa o descoperi. Sfat prietenesc, studiaza un pic si problema cu Franta sa nu cazi din lac in put...ca nici acolo nu cred ca or sa te astepte cu paine si sare. Eu sincera sa fiu m-am cam plictisit sa aud aceleasi povesti ca nu ne-au intampinat cu ghirlande de flori si mai stiu eu ce...noi asa le facem chinezilor sau turcilor care vin in Romania...hai sa ne mai trezim un pic la realitate. Si inca ceva tonul pe care tu il folosesti in discutii nu mi se pare deloc neutru. Ai auzit pareri si pro si contra, si asa e normal intr-o discutie...sau sa inteleg de aici ca tu in general nu accepti decat pe cei care-ti impartasesc opiniile. In fine ma alatur Danei B si va las sa combateti singure, pana nu alungati toti participantii la discutii. Numai bine, [flo] Lena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 157
  • Creat
  • Ultimul răspuns
[hia] Poate ar fi interesant sa aruncati o privire pe link-ul de mai jos, chiar daca este putin off topic, acomodarea are legatura cu calitatea vietii din tara de adoptie. http://infostat.gouv.qc.ca/vq/section1/1_2.htm?lg=an&th=1&rt=1&cptr_mod=vq&cptr_th=1&cptr_lg=an I.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lena ,eu am incetat subiectul,am si anuntat mai devreme lucrul asta.Este dreptul meu sa-mi sustin opinia despre Suedia,tara in care locuiesc,si pe care o cunosc SIGUR mai bine decit tine.Nu inteleg de ce va simtiti atit de atacate,zau asa. In fine,repet:pentru mine subiectul este incheiat. toate cele bune Rayuela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

e ceva putred in Suedia ... asta a fost concluzia mea dupa ce prietena mea din copilarie mi-a povestit cite ceva despre ea. Avea 15 ani cind s-a mutat (la inceputul lui 89) in Suedia (tatal ei si fratele ramasesera ilegal dupa o excursie (in 87)si spoi le-au chemat (intregirea familiei) si pe ea si pe mama ei in 89 ). Parintii fiind medici stomatologi , si-au echivalat studdiile , si-au deschis cabinet , tot tacimul : casa enorma , bani, masini ... o duceau bine. Prietena mea a terminat in traditia familiei Karolina... stomatolog si ea . A terminat in 98 . In 2001 s-a mutat in Anglia. De ce am intrebat-o eu ? dupa 12 ani de Suedia , ai o conditie materiala de invidiat si perspective, tara ta de adoptie...? (s-a maritat in 2000 cu un stomatolog peruan, dar traitor in Suedia) Raspunsul ei a fost : vorbesc limba la perfectie (si in Anglia ea cu sotul comunica tot in suedeza ca asa s-au invatat ), am fost educata in Suedia , insa m-a terminat raceala lor . Nu am avut in 12 ani decit prieteni din alte tari. doar ei erau deschisi,calzi si comunicativi. Parintii mei au chemat de nenumarate ori acasa la noi la masa , la bbq cunostinte de la cabinet .suedezi. NICIODATA nu au fost invitati si ei la suedezi. Si ca o concluzie: s-au mutat si parintii ei dupa ea si sotul ei , in Anglia. Sistemul medical privat este mai bine pus la punct in Anglia fata de Suedia unde statul tine totul in mina. Asa ca in Anglia cistiga mai bine . Desi Anglia am spune noi ca e o tara cu oameni reci de asemnea, prietena mea mi-a spus ca sunt "parfum" fata de suedezi si acum sunt cu totii fericiti. Istoria ei mi-a atras atentia ptr ca ea ar fi putut avea opinii diferite datorita pozitiei sociale. Si totusi au fugit cu totii din Suedia. Nu intru in nici un fel de polemici despre Suedia. Este doar o experienta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai atunci poti spune,liris, ca ceva putred e si in Olanda si in toate tarile capitaliste. Daca am face un sondaj de opinie printre cei stabiliti in alte tari cred ca vei fi surprinsa sa constati cat de putini sunt cei care sunt invitati de catre localnicii pur-sange la ei acasa. Si nu cred pentru ca neaparat sunt reci dar au crescut altfel decat noi care avem pretentia sa fim bagati in seama mai mult decat trebuie cateodata. Pe noi ne-au invitat cativa vecini olandezi in vizita iar dintre colegii sotului olandezi nici unul nu l-a invitat vreodata. Dar nu-i nici o problema! Aici oamenii sunt atat de ocupati incat weekend-urile si le dedica familiei si celor foarte apropiati cu care comunica in aceeasi limba in primul rand. Aici cum bine stii cei mai fericiti pleaca dimineata de acasa la ora 8:00 si se intorc dupa 18:00 inapoi. In Ro in general servicul era pana la ora 15:00-acum s-a schimbat programul in firmele particulare-si aveai tot timpul sa stai cu vecina la o barfa, la o cafea ,ceea ce imi displace total si gasesc aici un obicei foarte bun de a-si vedea fiecare de treaba. Nici nu vad rostul intalnirilor intre colegii de serviciu acasa-asta e parerea mea-te vezi toata ziua la birou, ce-ai mai putea sa discuti in particular?A, o petrecere unde sunt invitati majoritatea colegilor, e ok, asa am fost. Suntem in bloc doar 6 familii(4 olandeze si 2 alte nationalitati)si crede-ma ca rar vad alte persoane decat locatarii intrand pe scara blocului; surprinzator cei mai multi musafiri ii avem noi si cealalta familie de alta nationalitate. Avem foarte multi prieteni si singura zi in care POT sa-i primesc in vizita este dumineca pentru ca atunci sunt cat de cat libera si pot sa fiu o gazda aproape perfecta pentru ei. Sunt familii de romani cu care ne intelegem bine si ne vedem-ca la telefon vorbim mai des- poate o data la cateva luni. Dar asta nu schimba cu nimic sentimentele mele pentru ei. Cumnata mea si sotul ei au stat in Scotia 2 ani, acum locuiesc in Irlanda de 1 an.Un singur prieten engelz au si crede-ma ca se invart in medii intelectuale,au un statut acolo, nu-s ilegali. Deci cam asta-i situatia peste tot. Atata timp cat ai prieteni, indiferent de ce culoare sunt, eu cred ca te poti considera un om bogat!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[biz] Idora . m-am gandit daca sa postez si eu la topicul tau....si m-am hotarat sa postez. draga mea nu vad de ce te deranjeaza zambetul lor.fals sau adevarat mai bine sa zambeasca decat sa injure. nu vreau sub nici o forma sa denigrez romania pt ca e tzara mea si sunt romanca, si eu sunt casatorita cu un olandez , si sa fiu sincera mie imi convine mai mult o atmosfera relaxata si zambete in jurul meu chiar daca studiate decat nervi si incrancenare. sa-ti sau un exemplu: acum sunt la romanica si de 5 minute m-am intors de la supermarket.supermarketul fiind peste drum de casa parintilor mei am intrat doar sa-mi cumpar o revista.magazinul era GOL, vreo 5 oameni(clientzi) cu cosurile alea imense aproape goale.cand sa platesc vanzatoarea m-a intrebat ca o tzata: atat??????? si eu am zis Da e vreo problema? exista o limita de la care putem cumpara? magazinul e gol.adica trebuia eu sa dau socoteala vanzatoarei cat cumpar.si am vrut sa platesc.revista costa 16.000 si eu i-am dat 100.000 si inca 6.000 ca sa o ajut putin cu restul. ea mi-a impins inapoi cei 6.000 si mi-a spus rastit: draga(arat tanara dar sunt doamna si apoi nici ea nu era mai in varsta cu mult) astia maruntii nu-i mai vrea nimeni, ce mi-i dai mie? adica chiar daca banii marunti ies din circulatie atata timp cat inca mai ruleaza NU SUNT BANI, NU SUNT BUNI, adica banii munciti nu se accepta in magazinele din romania, cetateanul trebuie sa mearga sa-i schimbe la banca nu marile magazine sa-si faca datoria. ma rog am tacut si nu am zis nimic, (desi restul marunt il primisem in aceeasi dimineatza de la al magazin) de mult am renuntzat sa-mi otravesc viatza degeaba. acum eu te intreb pe tine ce preferi ???? un zambet fals sau nu al vanzartoarei din suedia sau atitudinea degenerata al marii majoritatzi din romania? si la urma urmei draga mea: sa inteleg ca tu nu esti asa tanara de-acuma, ce iluzii de prietenii mai vrei? prietenii tai e familya ta si copii tai, sotul tau ce crezi ca in romania daca ramaneai aveai tot numai un prieten.asta tine de cum e viatza, numai in copilarie avem prieteni, mai incolo vedem ca singurii nostri prieteni suntem noi insine si familia noastra, sotiorul si copii. eu as fi de parere sa incerci sa nu mai bagi in seama toat ce auzi ca se zice despre romani, si cat suntem noi de salbatici si tzigani si mai stiu eu cum(sa-ti spun eu ca si ei au tziganii lor pe care nu au apucat sa-i arda pe rug), incearca sa vezi toata atitudinea asta in felul urmator: NU STIU. nu stiu adevarul si asta e, un motiv in plus sa te simti superioara si sa incerci arata timp cat exista bunovointza din partea lor in a asculta sa le spui adevarul. eu iti doresc numai bine si sa privesti mai pozitiv , sa inveti sa nu mai fi incramncenata si sa zambesti si tu fals sau nu e sanatos :), pupici :) si de la mine si de la sotul meu care iubeste romania si se considera roman pe jumatate, :).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[biz]...eu nu prea inteleg ce-ti placea la oamenii dion romania si cum faci tu diferentza intre falsi si adevarati. adica in rom,ania nu sunt falsi oamenii sunt cei mai uni si mai cinstiti de pe pamant? Idora hai sa fim seriosi. in privintza carutzelor si a tziganilor stiu ei prea bine ce sunt aia, uite ca desi pana acum din evul mediu ei care i-au amenintzat pe tzigani cu arderea pe rug daca le calca pamanturile sfinte se pare ca acum nu o mai prea pot face si asa si trebuie. si in olanda sunt tigani, li se zice IN DUTCH chiar TIGANI, asta nu e cuvant romanesc, traiesc in rulote, au moace tipice si aur cacalau. se ocupa cu belitu .... (stii tu) cu traficul de droguri si arme. nu au emigrat din europa de E, au emigrat din aceleasi locuri ca ai nostrii de unde or fi ei. dupa 7 ani ar trebui sa nu le mai bagi in seama toate cele si sa fii fericita in casa ta cu sotul si copii tai. la urma urmei oriunde ai fi la asdta se reduce totul. cu drag,[biz].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[biz]...eu nu prea inteleg ce-ti placea la oamenii dion romania si cum faci tu diferentza intre falsi si adevarati. adica in rom,ania nu sunt falsi oamenii sunt cei mai uni si mai cinstiti de pe pamant? Idora hai sa fim seriosi. in privintza carutzelor si a tziganilor stiu ei prea bine ce sunt aia, uite ca desi pana acum din evul mediu ei care i-au amenintzat pe tzigani cu arderea pe rug daca le calca pamanturile sfinte se pare ca acum nu o mai prea pot face si asa si trebuie. si in olanda sunt tigani, li se zice IN DUTCH chiar TIGANI, asta nu e cuvant romanesc, traiesc in rulote, au moace tipice si aur cacalau. se ocupa cu belitu .... (stii tu) cu traficul de droguri si arme. nu au emigrat din europa de E, au emigrat din aceleasi locuri ca ai nostrii de unde or fi ei. dupa 7 ani ar trebui sa nu le mai bagi in seama toate cele si sa fii fericita in casa ta cu sotul si copii tai. la urma urmei oriunde ai fi la asdta se reduce totul. cu drag,[biz].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...