Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum v-ati acomodat in tara de adoptie??


Recommended Posts

fetelor (din Suedia) Idora si Rayuela, de ce nu incercati voi sa schimbati locul unde traiti? in alta tara din Europa sau pe alt continent (de preferinta america)?cum va spuneam in povestea prietenei mele.ea si-a pus coada pe spinare si a plecat. cit de mari va sunt creditele ? daca ati putea eu cred ca asta ar fi solutia ... si cred ca mari probleme in a va echivala experienta profesionala nu ati avea daca ar fi vorba de o alta tara europeana incercati sa gasiti o solutie ptr neadaptarea voastra tot in afara tarii,in nici un caz nu va intoarceti in Romania ! as spune eu .... Mult noroc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 157
  • Creat
  • Ultimul răspuns
[zz][zz] cat despre rasism sa-ti spun eu o chestie: inainte sa ma casatoresc, in aeroport in amsterdam am dat si eu de un vames tare dur si al naibii, s-a purtat mizerabil si asa accentua faptul ca sunt din romania(nu a vrut sa ma lase pana nu a venit sotul meu dupa mine) crede-ma mie mi s-a parut ca vad ura in ochii lui. si stii ce draga idora? era negru, de culoare ma rog.... [:D] mersi :))))) asa pot fi si eu rasista si sa-l trimit inapoi in africa nu??? oamenii sunt la fel peste tot, in mare masura animalici si degenerati, cruzi si razbunatori. de ce nu-ti cauti fericirea si linistea in sanul familiei? [biz]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Adriatica, imi pare rau ca te dezamagesc!! Prefer ca omul sa-mi zica in fata ceea ce crede (cum de altfel multi romani o fac) decat sa-mi zambeasca si sa ma barfeasca pe la spate!Eu nu sunt de altfel genul asta (care-mi displace atat de mult) si de aceea nu pot sa ma prefac,daca nu-mi place ceva spun ce am de spus si eu cred ca asta-i cel mai corect.De obicei oamenii care sunt deschisi la minte apreciaza asta!!Si din cauza asta, te dezamagesc inca o data (ziceai ca nu am prieteni)am o gramada de prieteni adevarati!Bineinteles in ROMANIA! Eu nu ma supar absolut deloc cand cineva imi spune ca am gresit si unde am gresit.Cu ocazia asta imi da posibilitatea sa analizez unde am gresit si sa ma schimb in bine!! Nu suport de nici un fel prefacatoria, asa zisii pupincuristi, niciodata nu i-am putut vedea si nici nu am prieteni de genul asta!! Prietenul meu care am mai spus, ca e suedez, la inceput a fost socat, dar acum apreciaza foarte mult treaba asta, pentru ca-i dau posibilitea sa vada unde a gresit si sa se schimbe si sa stii ca s-a schimbat foarte mult:nu mai e ascuns ca inainte, las si egoist ca majoritatea suedezilor si pentru asta imi multumeste!! In privinta varstei iar trebuie sa te dezamagesc! Eu nu ma consider batrana ( si cred ca niciodata nu o sa ma consider, din cauza ca sufletul meu e tanar si sper sa ramana asa), de altfel nimeni nu-mi da nici macar 30 de ani (pe bune) si nu sunt pe conceptia ca daca am o varsta trebuie sa ma bag cu capul in pamant si carpa-n cap si sa-mi sacrific toata viata pentru sot si copil.Nu, eu am nevoie de prieteni, bineinteles ca alaturi de cei dragi si incerc pe cat posibil sa-mi fac viata cat mai frumoasa, ceea ce in Suedia nu prea reusesc deoarece genul de oameni care exista aici nu mi-i pot face prieteni(vorbesc de suedezi)! In privinta vanzatorilor sa stii ca eu nu am prea avut probleme in Romania, am intalnit in general vanzatori draguti, gata sa ma ajute!! Si chiar daca mai intalnesti si vanzatori "acrii", eu ii inteleg! Nu e absolut deloc usor sa zambesti in Romania, cand ai atatea griji pe cap.Si am mai observat ceva: romanii nu se plang atata( cu toate ca au mii de motive) cum se plang suedezii (care nu au de ce)care au o viata usoara incepand de la condusul unei masini(nu sunt gropi in asfalt) si pana la satisfacerea aproape a oricaror pofte.Poate nu stiai dar in Suedia cam 75% din oameni sunt depresivi!! Si stii de ce (cred eu)?? Din cauza firii lor reci, cladirilor cenusii care te deprima si vietii anoste pe care o au!! Ei nu au curajul sa fie deschisi decat daca se imbata!! Salutari si din partea prietenului meu care e deja 75% roman:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Haideti sa nu ne luam unii de altii...parca discutia era ce simtim fata de tara de adoptie, nu ce simtim fata de neadaptarea sau adaptarea celorlalti. Daca aderam sau nu la sistemul lor de valori. Atat! In plus ironia si sfaturile de genul pleaca dincolo nu-s simple. Sunt multe profesii in care a schimba de prea multe ori tara nu e nici banal, nici macar util. Mi-ar place sa stiu mai multe despre alte fete. Cele le-a placut, ce nu le-a placut. Pana acum in general ne plac conditiile materiale, profesionale si relativa ordine. Nu ne plac lipsa directa de manifestare a sentimentelor si lipsa de prufunzime a relatiilor. Bune sau rele... poate sentimentul ca treci prin viata fara insotitori? Doar tu si ai tai? Daca zambetele sunt reci si false..e clar ca nu e de preferat obraznicia si tatismul unora din .ro...ci am vrea ce? Un profesionalism la obiect, fara zambet comercial? Haideti sa spunem sincer daca ce vrem noi e realist? Uite eu zic ca relatiile dintre oameni ar putea fi mai apropiate... la modul realist. Nu-s de acord cu danab. Eu nu am program 8 --18... cine lucreaza in cercetare aici stie ca 9-21 e mult mai realist ca program..pentru un strain... in plus de cand cu cea mica alerg si mai mult....dar am prieteni care vin la noi asa informal. Cand vin poate ii dau de mancare celei mici, poate ii dau baita, poate mancam noi, dar ne face placere. Pacat e ca de obicei acei prieteni sunt straini iar doctoranzii si post-docii..stau 4, 2 ani sau doar un stagiu. In plus am facut un stagiu prin State si voi pleca acolo inca ceva vreme... colaborare din .nl. ...Iar daca lucrezi acolo 8-18 cu numarul de zile libere din Olanda (de la 36 lucratoare in sus)... te intreaba toti cum deosebesti vacanta de lucru, zau[:D]. Si eu mai am obiectie asupra societatii de aici. E bogata, are de toate material. Ce s-ar pierde daca ar fi mai generosi cu sarmanii... ca bani se dau si aici pe tot soiul de chestii a caror prioritate umana e macar discutabila... Am tot chinuit mesajul asta... si sper sa nu supere pe nimeni[bang]. Cam greu, nu? Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Liris, se pare ca prietena ta (si parintii ei) e una dintre putinii oameni care au curajul sa vada in fata realitatea si ma bucur pentru asta! Ca o concluzie, pentru ea a fost mai importanta multumirea sufleteasca decat averea si banii!! Transmite-i salutari din partea mea, daca mai corespondezi si spune-i ca o apreciez mult!! [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"In plus ironia si sfaturile de genul pleaca dincolo nu-s simple. Sunt multe profesii in care a schimba de prea multe ori tara nu nici banal, nici macar util." nu-i nici o ironie . nici cea mai vaga. dimpotriva intelegere . eu cred ca , daca dupa ani de zile nu te-ai adaptat si nu-ti place (chiar vorbind de acelasi loc opiniile sunt foarte diverse ... firesc nu?) e bine poate sa incerci si alt loc . Daca e banal sau util , asta ramine ptr fiecare sa judece.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriatica, la fel am patit si eu in aeroport in Amsterdam si mai ceva in Austria!Se uita la tine de parca ai fii un gunoi doar pentru faptul ca pe pasaport scrie Romania!!Sa nu mai zici ca toti strainii zambesc!! De altfel, aici in Suedia, nu pot sa zic ca am vazut prea multe vanzatoare care zambesc (chiar si fals)!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Idora, tu chiar ai ghinion... La mine nu s-a uitat nimeni dar NIMENI urat in nici un aeroport din aceasta lume ( si crede-ma ca am fost in multe). Si am fost peste tot cu pasaport romanesc. PS. Ba da, acum poate nu ma crezi, imi e si rusine sa spun, la Sibiu in aeroport s-au purtat cel mai naspa. In timp ce imi verifica pasaportul la ghiseu mi-a intrat un SMS (alea ce intra cand intri in tara de la Connex sau Orange). Tipul de la ghiseu mi-a aruncat pasaportul inapoi in nas si mi-a zis ca daca am ceva de facut cu mobilul sa-mi rezolv problema si apoi sa vin la ghiseu,cand termina cu toti. (Desi eu am fost prima la coada). I-am spus ca nu am treaba cu telefonul,e in geanta, dar nu a vrut sa auda. M-a umilit ca pe ultimul om.M-a trimis sa stau pe canapea pana cand a verificat pe toata lumea si la sfarsit de tot m-a chemat si pe mine. Asa umilita nu m-am simtit nicaieri in strainatate.... ( In plus mi-au pierdut si bagajele de am stat 3 zile in aceleasi haine + ce am cumparat de urgenta). Si asta doar pt. ca s-a auzit din geanta mea un SMS... Laura si papusica din burtik ( 26 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi suntem in Montreal din iulie, si ne-am acomodat destul de bine, zic eu. Oamenii de aici, cel putin cei pe care i-am intalnit, nu mi s-au parut reci sau nepasatori. De Craciun, una dintre vecine a venit si ne-a adus un cadou, ca s-a gandit ca e primul nostru Craciun aici si sa nu ne simtim singuri. Un alt vecin ne-a ajutat ori de cate ori am avut nevoie, chiar si fara sa ii spunem. Acum iarna, aici ninge destul de des, si trebuie sa iesi sa dai zapada la o parte. Noi nu avem masina de dat zapada, ci doar lopata, in schimb avem un vecin care are un mic tractoras, iar acest vecin, dupa ce si-a dat zapada la o parte in dreptul lui, a venit si la noi sa ne ajute, fara sa il rugam, din proprie initiativa. Am vazut ca cineva spunea ca in Canada este ca intr-un lagar de munca fortata. Nu mi se pare, se munceste, e adevarat, dar la fel de mult, poate chiar mai mult, am muncit si in Romania.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Nu-s de acord cu danab. Eu nu am program 8 --18... cine lucreaza in cercetare aici stie ca 9-21 e mult mai realist ca program"AC Draga AC, Cred ca esti de acord cu mine ca sunt mult mai multi cei care lucreaza de la 8:00-17:00 sau 9:00-18:00-cum se lucreaza in Compania unde este angajat sotul-decat cei care lucreaza in cercetare. Vorbeam de o majoritate aici si nu faceam referire la o anumita categorie de indivizi. Sotul meu are norocul ca face 5 min. cu masina pana la servici dar nu cred ca-ti mai arde de prieteni veniti pe nepusa masa dupa ce-ai stat in "file" zeci de minute si abia astepti sa ajungi acasa sa-ti vezi de ale tale. La asta am facut referire in mesajul meu. Am scris chiar ca "cei mai fericiti" au programul respectiv, sotul are un coleg olandez care face naveta zilnic de la 120 km!.El este un nefericit dintr-un anumit punct de vedere si uite...chiar tu ai un program foarte incarcat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...