Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum v-ati acomodat in tara de adoptie??


Recommended Posts

Corect, ca asa se lucreaza in companie. Haga nu e oras universitar. In Eindhoven sunt poate peste 50 de romani la universitate si Philips +comp. afiliate.... si totusi pe la noi majoritatea o formeaza cei care lucreaza peste opt ore. Deci probabil ca am vazut peisajul cum e pe la mine. Despre cum ajungi acasa..nu stiu... eu biciclez. Desi pe vremea de aici nu-i de lauda, aglomeratie pe strada nu prea am. Iar universitatea iti cere sa te muti in raza de 100 km oricum... Si sunt ocupata...pana peste cap, dar asa-mi place mie chestia cu casa deschisa... reminiscenta latina. Nu pregatesc ceva special in casa, nici barfa nu ma intereseaza, dar ma streseaza sa-mi dau intalnire in agenda si pentru relaxarea mea. Danab....eu zic ca asta inseamna adaptarea... daca simti tu ca ti se potriveste felul tarii adoptive. Eu nu zic ca-i rea Olanda. Fiecare tara are hachitele ei... eram si eu curioasa care-s hachitele care le plac sau ii deranjeaza pe romani. Uite mie imi place sinceritatea nu neaparat prea delicata a unor americani din clasa medie. Altii nu stiu. Am stat acolo cateva luni si am prieteni, oameni care ne-au ajutat enorm punand sufletul. Aici seful meu s-a zbatut pentru nu stiu ce premiu, dar cand nu am gasit casa si-mi expira contractul unde eram...am fost singura. In State urma sa venim... si s-a dus seful sotului si inca un coleg cu sotia sa filmeze ce apartamente gasisem noi pe web ca sa vedem daca ne plac... Cand am nascut... au venit ne-au vizitat si la spital. Si eram singuri cuc..asa ca iti dai seama ca am apreciat. Aici a nascut o colega olandeza am vizitat-o eu si o colega doar... doua romance...iar departamentul i-a facut cadou o felicitare...E economicos si nu creaza obligatii, dar totul e sa ti se potriveasca tara si sa ai un dram de noroc. Doamne fereste sa duci lipsa de ceva...vecinul iti poate spune ca exista fundatii pentru asa ceva. Si eu gata cu subiectul asta... sa va fie bine pe unde sunteti si pe unde vreti sa ajungeti ! Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 157
  • Creat
  • Ultimul răspuns
[biz] draga idora. fetelor, nu inteleg o chestie : adica tu zici idora ca iubitul(sotzul) tau e suedez. si ce ai gasit tu la el? la bun inceput(fara suparare...zici ca ai reusit sa-l schimbi, blabla, ma indoiesc) draga? uite ca(banuim toate) ai gasit un suedez pe care sa-l iubesti, sa doresti sa faci casa cu el, etc. cum e unul pot fi mai multi, peste tot sunt oameni si oameni, si in romanica sunt care-si arunca gunoiul pe fereastra si somitati si profesori universitari, oameni culti si de calitate. conteaza si cercul in care te invarti nu crezi? uite eu de exemplu (ca si fetele din olanda dupa cum le-am citit postarile) am incercat sa vedem in tzara de adoptie si sa cautam la oameni cam ce am vazut si ne-a placut la barbatii nostrii nu? adica eu fac casa cu un olandez, copii, casnicie dar ii urasc compatriotii si tzara? ce cauti tu la urma urmei cu un suedez(inca o data FARA SUPARARE) ca doar nu o fi el singurul "normal", bun, etc, pe-acolo? hai la mai bine, [biz] :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Adriatica, sa-ti raspund la intrebare!! Stau cu el, pentru ca-l iubesc, e chiar asa greu de inteles??Eu cand l-am cunoscut nu i-am cunoscut si tara! Pana sa vin eu in Suedia, el a venit de 7 ori in Romania, asa ca pe mine in primul rand m-a interesat el, nu tara lui! Si daca nu s-a nimerit sa-mi placa si el si tara lui,ghinionul meu!! Dragoste cu forta nu se poate!! Numai bine!! [bis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriatica,nu toti suedezii sunt rai!Prietenul meu are prieteni desi cam putini dar toti sunt barbati si ma inteleg bine cu ei dar eu am nevoie de prietene, pe care aici in orasul asta nu le gasesc si ce am intalnit sunt prea superficiale si false!Este una (suedeza)care e prietena celui mai bun prieten de-al lui si cu care m-am inteles foarte bine, inca de la inceput, dar sta in Göteborg, e prea departe si ne intalnim, dar foarte rar si Rayuela care si ea-i departe!! De ce nu ma marit?? Vine si vremea aia, eu nu sunt ahtiata dupa casatorie!Noi suntem impreuna de 3 ani, suntem logoditi din 2001 si ma simt bine asa cum sunt acum!!Crezi ca niste hartii conteaza asa de mult?? Iti spun eu din experienta mea ca nu!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[biz] si tu de fapt ce vrei Idora? toata lumea si toate gagicile din oras sa se traga de sireturi cu tine si sa-ti fie prietene?in romania asa ar fi crezi tu? hartiile alea sunt foarte importante (mai ales daca esti intr-o tzara straina) si de ce sa nu recunoastem pt toate femeile.atata doar ca recunoastem numai dupa cererea in casatorie si dupa ce ne vedem maritate. atatea exemple cate imi dai tu aici sa-mi demostrezi ca suedia sucks si suedezii is de kkt iti pot da eu dublu, triplu despre romani si romania. asculta: ca sa poti judeca limpede trebuie sa iti pui putina logica in gandire. nu mi se pare logic cum gandesti tu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cum adica sunteti logoditi????????????????????? adica la biserica? hai nu ma luati pe mine cu americanisme de genul ti-a pus un inel cu diamant pe dest esti logodita. nu tine. spune draga ca traiti impreuna sau in concubinaj. care-i problema? nu-i nici o rusine. logodna se face la biserica!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si nu te duci la biserica sa te logodesti ca sa te mariti peste 10 ani. si daca ai fi maritata cu el statutul tau acolo ar fi(la petreceri ma rog in exemplul pe care ni l-ai dat tu aici) de SOTIA lui nu de aia cu batic si carutza din romanica. si lumea si-ar tine gura daca nu din respect pt tine atunci din respect pt barbatuto. cu logica stam mai greu Idora. asta ne omoara. asta a fost ultimul ca eu cred ca am descoperit ce te nemultumeste pe tine de fapt. numai bine, aimee.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii ca gandesc foarte logic!Nu-mi plac oamenii falsi, ti-am mai zis!Eu nu ma pot imprieteni cu oricine! In Romania mi-a fost foarte usor sa-mi gasesc prieteni!Din copilarie si pana in ziua de azi am avut si am multi prieteni de CALITATE! Hartiile alea in Suedia n-au nici o importanta!Sambo(cum stau eu) sau casatorita e acelasi lucru in Suedia!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...