Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum v-ati acomodat in tara de adoptie??


Recommended Posts

Auzi Adriatico, n-ai impresia ca vorbesti cam multe fara sa stii nimic?? Am impresia ca ma confuzi cu careva cu caruta si carpa-n cap!!Vezi fata, ca ti-ai cam luat nasul la purtare. Esti curioasa sa vezi o poza de-a mea??Ai grija cum vorbesti,vad ca nu te duce capul mai mult si ar fi bine sa-ti tii gura si sa-ti pastrezi aberatiile pentru tine nu sa le scrii aici pe forum!! De fapt, stilul tau imi cam aduce aminte de cineva care cam aduce a tata din Romania sau poate chiar mai rau!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 157
  • Creat
  • Ultimul răspuns
[biz] uite ce, imi racesc gura de pomana. nu am nimic cu biata fata . nu mi se pare logic ce zice,daca nu-i convine in suedia sa nu stea acolo, sa vina la prietenii din romania. fiecare e liber sa stea unde vrea si sa gandeasca cum vrea. CREDE-MA CA HARTIILE ALEA TE AJUTA ENORM, FAPTUL CA AI AVEA UN NUME SUEDEZ TE-AR AJUTA IAR, SA NU MAI VORBIM CUM AR AJUTA ASTA PT PSIHICUL TAU DE FEMEIA CARE VAD CA SE SIMTE CAM ABANDONATA PRINTRE RASISTI ALCOOLICI. parca spuneai ca nu suporti ipocrizia nu? eu cred ca o practici. si noi locuim in strainatatzuri si stim foarte bine niste treburi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

03. Retineti esenta dialogului Nu uitati ca scopul participarii in cadrul discutiilor, nu trebuie sa fie convingerea celorlalti participanti ca punctul de vedere propriu este cel corect. Retineti ca nu este obligatoriu ca discutia sa se termine cu un acord. Nimeni nu are dreptul sa se supere daca ceilalti participanti nu ii impartasesc opiniile. Aceasta este esenta dialogului. 04. Incercati sa combateti idei, nu persoane Incercati sa combateti idei, nu persoane. In momentul in care un mesaj degaja un atac la persoana - mesajul va fi sters de catre moderatori iar, in fuctie de gravitatea atacului, utilizatorul va fi sanctionat. 05. Nu sunt admise jignirile, insultele, mesajele rasiste sau xenofobe Nu sunt admise jignirile, insultele, mesajele rasiste sau xenofobe. Adresati-va celorlalti membri cu respect si incercati sa ii ajutati. Lipsa de respect duce la 'exmatricularea' de pe forum si la blocarea vizionarii sale. Desprecopii.com isi rezerva dreptul de a sterge fara explicatie mesajele care nu se incadreaza in zona sa de interes sau care creeza tensiune si dezaprobare in randul comunitatii. "În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriatica eu nu inteleg ce-i tonul asta ? cu ce drept o intrebi pe fata asta de ce nu se marita ? unde e logodita ? s.a.m.d. Eu nu cred ca ea are chef sa fie judecata de tine sau de altcineva. Si-a spus punctul de vedere si cu asta basta. O crede cineva ca-i e rau bine, nu la revedere, iarasi bine. Nu cred ca e cazul sa te legi de chestii atit de personale cu aceasta ocazie si mai ales in felul asta. Si daca ai de gind sa-mi spui ca nu-i treaba mea te rog sa n-o faci. E treaba mea ptr ca , ca cititoare a forumului nu-mi place sa citesc asa ceva!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si tot pentru Adriatica:afla ca in Suedia, logodna inseamna sa aiba ambii parteneri verigheta ca si pentru casatorie si inscriptionate cu numele logodnicului in interior!!Si nu se face la biserica!!Si mai afla ca amandoi avem verigheta pe deget!! Asa ca mai informeaza-te inainte sa te dai tu mare si tare cat de desteapta esti, ca se cam pare ca creierul nu te duce prea mult!! Imi pare rau ca mi-am facut de lucru si am fost amabila cu una ca tine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai, fetelor, eu nu cred ca e locul aici sa discutam despre situatia personala a Idorei, asta este ceva care o priveste. Sigur, daca vreti sa discutam despre pozitia sociala a femeii casatorite fata de cea a celei care traieste in concubinaj, in Suedia sau aiurea, este altceva, dar nu va legati direct de ea, ca nu e frumos!! Parerea mea! In legatura cu esenta subiectului, mie, citind subiectul asta si multe altele deschise pe aceeasi tema, mi se pare foarte clar un lucru: exista oameni care se adapteaza in alta societate decit cea in care s-au nascut, si oameni care nu se pot adapta. Pe cei care nu se pot adapta nu prea ai cum sa-i ajuti - sau se ajuta singuri, sau pleaca in alta parte, sau ramin asa cum sunt, nemultumiti o viata intreaga. In mare oamenii sunt la fel peste tot. Exista oameni foarte sociabili, care nu pot trai fara prieteni in fiecare zi, si exista oameni pentru care prietenia inseamna altceva, nu neaparat intilnitul la cafea de cel putin 2-3 ori pe saptamina, sau in fiecare zi, sau in fiecare weekend. La fel este si in Romania si peste tot. Eu, de exemplu, fac parte dintre oamenii care cind vin rupti de oboseala de la servici simt nevoia sa-si incarce bateriile in liniste, altii probabil au mai multa energie sau mai mult timp liber si atunci e normal ca energia sau timpul ala sa fie consumate cumva... Uite, mie mi s-a intimplat "reversul medaliei", ca sa zic asa: aproape toti prietenii mei de suflet sunt plecati din Romania - dar nu pot sa spun ca pina au plecat ne intilneam prea des. Vremurile cind ne-am vazut foarte des au fost in liceu sau in facultate, apoi viata te desparte, cu altii ne-au despartit distantele si aici in Ro, plus ca fiecare are problemele lui si nici unul dintre noi nu este genul caree sa vina sa plinga pe umerii celorlati pentru marunte probleme familiale sau de serviciu, etc! A, si mai era ceva despre care voiam sa va scriu, chestia cu zimbetul. Mie mi se pare ca chestia cu zimbetul nu e ceva care tine de falsitate, ci de educatie si de respectul pentru cei din jurul tau. Nici mie nu-mi place ca atunci cind am o problema sa stie toata lumea, ma straduiesc sa zimbesc celor din jur, chiar daca nu prea imi vine, oricum incerc sa nu ma port ca si cum mi s-au inecat toate corabiile pentru ca consider ca nu am nici un drept sa-i incarc pe ceilalti, mai ales daca nu-mi sunt apropiati, cu problemele mele, si acestea nu ii privesc. Asa ca, ce atita veste-poveste, lucrurile sunt clare: unii oameni se adapteaza rapid in alta societate pentru ca le vine ca o manusa, altii se adapteaza mai greu, iar altii deloc. In momentul in care ai ajuns la concluzia ca nu te poti adapta si incepi sa cauti nod in papura si acolo unde nu este, eu nu cred ca mai ai mari sanse sa rezolvi ceva. Idora, prietenul tau nu stie ca esti nefericita? El ce atitudine are in privinta asta? Este nefericit si el, dupa "amprenta" pe care tu ti-ai pus-o asupra lui? El cum vede faptul ca tu ai venit, numai si numai pentru el, intr-un loc in care in rest esti total nefericita? Ma intreb si eu, ca omul... Numai bine si sper ca nu am lezat pe nimeni, Catalina. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Catalina, imi pare rau dar nu mai raspund la intrebari personale! Eu nu-mi mai deschid sufletul in fata nimanui de pe forum de acum incolo!!Am crezut ca-i mai bine sa-mi descarc sufletul aici dar se pare ca am facut o mare greseala, mi-am facut si mai mult rau!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"discutia era ce simtim fata de tara de adoptie, nu ce simtim fata de neadaptarea sau adaptarea celorlalti. Daca aderam sau nu la sistemul lor de valori. Atat!" Draga AC,ai pus intr-adevar punctul pe I.Asta ma chinuiam si eu sa transmit,de fapt,insa nu mi-am gasit cuvintele [bang].Ideea nu este sa conving eu pe altii ca .."nu domnule,esti tu intr-o ureche,nu-i asa"...ci sa ne povestim experientele,fara sa punem la zid pe nimeni.Cum bine spune un personaj intr-un film ,"Rosu":"A afirma ca stii ceea ce este bine si ceea ce este rau,este o dovada de lipsa de modestie"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...