Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum v-ati acomodat in tara de adoptie??


Recommended Posts

eh...eu am calatorit mult...chiar foarte mult...pot spune din cea ce am vazut ca cam toate tarile sunt la fel....adica oameni...exista rasisti sau ignoranti...numitii cum vreti dar ii veti gasi in orice tara...in unele mai mult decat in altele....e drept ca uneori sunt cam dificili dar tine si foarte mult de noi cum reusim sa ne acomodam...eu cel putin pot spune ca in italia m.am acomodat destul de bine....nu spuneti ca nu sunt rasisti sau mai putin rasisti decat ceilalti ca ati gresi....ei sunt rasisti si intre ei...imaginati cam cum sunt cu persoanele extracomunitare.... imi vine sa rad de o anumita situatie...unde lucrez ei spun ca nu sunt rasisti...dar pot spune ca ne trateaza mai rau decat animalele...adica cel putin cu cei care nu inteleg cea ce vb ei...si cum eu inteleg foarte bine limba italian...cred ca va dati seama ca nu pot lasa ocazia de a nu le replica.... dar sa ne intoarcem la rasism...eh poate vi se va parea foarte ciudat dar eu aici in italia am intalnit romani...da ati inteles bine ROMANI rasisti.... pe moment cand am inteles asta nu imi venea sa cred...am crezut ca poate am inteles rau...dar dupa cateva secunde am inteles ca erau pe deplin asa....fete ce una ma condamna pentru faptul ca stau impreuna cu un italian...iar cealalta in schimb ma facea curva.....tot pentru acelas fapt...ei bine zic eu...mai bine imi mentin al meu liber caracter si considerata de romani o curva decat sa am o minte inchisa.... eu sper pentru voi cele din suedia ca veti reusi sa va acomodati cat de curand....am vazut o tipa aici in italia care incerca sa se acomodeze...la sfarsit intrase in depresie urat de tot...nu va spun cam cum a fost...va urez toate cele bune..... "l'anima che non nutre fame per l'amore non naviga nello spazio dei sogni. E il cuore che non ha sete non si libra sopra i meandri della bellezza" Khalil Gibran
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 157
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Idora
Conchita, imi cer scuze, nu am inteles bine ceea ce vrei sa spui cu treaba cu plecatul din Suedia!! Inca o data scuze!
nici o problema, Idora, cine stie cum m-am exprimat de m-ai inteles gresit. ideea era ca romanii, printre alti imigranti, au ceva mai multe sanse sa nu se simta respinsi in tarile astea care sunt formate tot din imigranti, atata tot am vrut sa spun. personal, am vizitat Danemarca, nu si Suedia, inteleg de la voi ca sunt la fel. eu una nu m-as putea acomoda acolo, va admir pentru rezistenta pur si simplu. nu iti ceream raportul, va intrebam daca nu cumva ar fi o solutie sa nu va mai chinuiti acolo cu rasistii aia nesuferiti (si ignoranti pe de-asupra, din ce povestiti) si sa emigrati intr-o tara unde n-ati avea probleme dintr-astea la tot pasul. Europa ramane Europa, n-avem ce-i face, natiunile din vestul ei sunt foste colonialisto-imperialiste, cu un foarte dezvoltat simt national si de rasa "superioara", nu cred ca vor reusi prea curand sa iasa din iluzia ca, de pilda, un indian -oricat ar fi de destept si educat- nu poate egala un britanic. nu va mai faceti sange rau din cauza lor, plangeti-le de mila doar ca sunt asa de incuiati sa catalogheze o fiinta umana dupa culoarea ochilor sau locul nasterii [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Auuuuuu,ce s-au incins spiritele!![:D] Sa ma bag si eu in seama putin.Parerea mea este ca intr-o tara ca America sau Canada,asimilarea imigrantilor de populatia "bastinasa" se face mult mai usor decit in tarile europene,care se simt amenintate de o dizolvare a identitatii.Totusi,si Europa e impartita.Stiu ca rasism exista peste tot,insa in grade diferite de intensitate.In timp ce in Anglia este OK sa porti basma,in Suedia (atit de ponegrita de mine si Idora)este perceput de mase ca o incalcare a drepturilor femeilor!!Francezul este rasist,dar mult mai sincer decit un suedez(care nu va admite niciodata !E prea parsiv ca sa-si asume responsabilitatea propriilor pareri)Pentru un politist suedez este OK ca un iranian sa-si maltrateze nevasta,arzindu-i fata cu acid (explicatia politiei:imigranti,nu ne bagam),dar inadmisibil ca un suedez sa faca acelasi lucru.Atunci apar cu sirene si girofare. Pentru societatea suedeza este OK ca o fetita iugoslava paralizata,sa fie trimisa cu avionul inapoi in tara, desi copilul avea o fobie extraordinara pentru avioane si tipa ca din gura de sarpe cind au urcat-o,legata de pat,in avion,fara parinti,care au fost trimisi ulterior acasa).Ar fi catastrofa nationala daca ..nu un copil suedez....ci un caine suedez ar pati asta!!!! Eh..si cite si mai cite..ca am adunat mult amar de-a lungul anilor,si nu as vrea sa va plictisesc ,mai fetelor! Si ca sa raspund la intrebarea :de ce nu plecam de aici?Ei bine,statul suedez a cam reusit sa ma lege de maini si de picioare.Datorii,imprumuturi la banci, (cei care stau in strainatate stiu foarte bine cum este..ca te umpli de datorii,ca sa-ti poti lua una,alta,nu mare lucru,nu va ginditi la lux)..teama ca am pierdut atitia ani si sint rupta de Romania...Eu am intrat intr-un cerc vicios care ma leaga inca aici.Pentru Idora cauza nu e complet pierduta,o sa o bat eu la cap sa plece acasa [mariaj]. rayuela cu bebe [gravi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pentru conchita:cind afirmam ca am vorbit cu o gramada de imigranti,m-am exprimat confuz.Ma refeream la imigrantii din Suedia,nu din alte tari.Imi cer scuze pentru ambiguitate,sper ca am lamurit acum! amuleta:in primul rind,felicitari pentru bebelus!!! [flo].Sper sa te refaci cu bine,si sa ai un bebe zlobiu si sanatos!Tare frumos le-ai spus tu acolo..cu imigrantul-pelerin,m-au uns la suflet cuvintele.In toata acreala mea,e reconfortant sa ma vad macar un minut cu ramuri..chiar daca radacinile au disparut! [hippi] Idora taman ma gindeam ce greu este sa putem explica ce se intimpla pe aici..uneori chiar nu-mi gasesc cuvintele potrivite..pentru ca este de NEDESCRIS!!!Macar ca ne varsam oful aici..tot e bine [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de 1 an si 7 luni in Usa si deja o consider casa mea.Bine-nteles, nimic si nimeni nu va putea sterge dorul de "acasa la mama",de Ro,de Cluj si in special de sentimentul pe care il aveam in fiecare sambata dimineta,vara.Este extraordinar cum pur si simplu nu-mi pot scoate din minte mersul la cumparaturi,o groaza de oameni pe strada si mai ales mirosul diminetii[:D].Intotdeauna ma face sa zambesc.Am ajuns la concluzia ca cel mai mult imi lipseste sa vad oameni pe strada,ceea ce aici unde stau eu nu vezi[:D]. In primele doua luni aici,fericire mare,fiind alaturi de omul pe care il iubesc,urmatorul an...groznic, timp in care am nascut si un bb.Ultimele luni...mi-a venit mintea la cap, mi-am facut cativa prieteni americani si am ajuns sa cred ca nu sunt superioara doar pt faptul ca sunt romanca.[:D].In rest,de cateva ori am fost luata drept mexicanca[:D] desi nu m-au tratat diferit poate si pt faptul ca vorbesc engleza[:D].Sotul meu mai face misto de mine atunci cand mai fac cate o boacana..."pai la voi in mexic"...Si eu ii raspund "asta meriti daca ai venit in mexic sa-ti iei nevasta"[:D].Nu m-a deranjeaza, si Idora, unul dintre motivele pt care mexicanii sunt priviti rau aici este pt ca nu vor sa invete sau sa vorbeasca in engleza si ii obliga pe americani sa angajeze translatori peste tot.Oriunde mergi(ma refer in sud unde locuiesc eu) si orice cumperi pe langa engleza gasesti instructiuni si in spaniola.In plus,sunt priviti ca hoti de slujbe,sincer nu vad de ce pt ca accepta sa lucreze cele mai josnice servicii pe care americanii nu le-ar accepta, si sunt separatisti. Si in incheiere sincer va spun ca nu am intalnit nici un zambet fals de cand sunt aici si cum a mai spus si conchita,toti cad pe spate cand aud accentul cu care vorbesc(am intalnit si persoane care credeau ca Ro e in Asia) si atunci cand ies si eu cu piciu la plimbare in jurul cartierului toti oameni din masini te saluta,iar cei in jurul casei pe unde trec, te opresc sa stea de vorba cu tine si mai ales cu bb-ul.Lucru care cateodata poate fi chiar stresant! http://community.webshots.com/user/mihaelabebe100 mihaelaH
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Rayuela
Si ca sa raspund la intrebarea :de ce nu plecam de aici?Ei bine,statul suedez a cam reusit sa ma lege de maini si de picioare.Datorii,imprumuturi la banci, (cei care stau in strainatate stiu foarte bine cum este..ca te umpli de datorii,ca sa-ti poti lua una,alta,nu mare lucru,nu va ginditi la lux)..teama ca am pierdut atitia ani si sint rupta de Romania...Eu am intrat intr-un cerc vicios care ma leaga inca aici.rayuela cu bebe [gravi]
E ceva ce nu inteleg, cum adica statul suedez te-a legat de miini si de picioare cu datoriile ? Nu a fost alegerea ta (a familiei) ? Eu daca imi fac imprumut la banca in Canada, statul nu are nici in clin nici in mineca cu decizia mea. Numai bine, Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru urari. Uite, cred ca oricare din tarile in care am emigrat ne-a facut sa fim mai "intregi" ca femei ( si nu doar mai rotunde[:D] ). Adica Romania ne-a dat o educatie teoretica solida dar practica slabuta. Nu ma refer numai la scoala, ma gindesc si la comportamentul relaxat in societate, mentinerea unor relatii umane firesti fata de partener sau colegi, la capacitatea de a-ti "vinde" valoarea fara sa fii jenata. Ne-a invatat sa avem pretentii, sa vrem sa fim tratati ca fiinte umane (chiar daca unele dintre noi nu au fost tratate asa in tarile de adoptie). In final, am devenit mai puternice si, cred eu, mai bine pregatite pentru viata decit daca am fi ramas in Romania. am vazut locuri pe care traind in Romania le-am fi vazut doar la TV sau cu sacrificii uriase, ne-am vazut neamul prin ochii strainului si l-am vazut pe strain la el acasa, in pijama si papuci. In felul acesta am destramat miturile din spatele cortinei aurii a strainatatii si asta, zic eu, face grozav de bine la suflet. Tot asta ar trebui sa ne creasca increderea in valoarea noastra ca indivizi, dincolo de neamul din care avem privilegiul sau ghinionul sa facem parte. Unele dintre noi lasam in urma copii care nu vor avea dilemele noastre si vor deveni la fel de limitati in intelegerea saraciei si a neputintei precum strainii de care acum ne revoltam. Pe noi, insa, tocmai acest land dintre ape ne face unice si mai puternice, in ciuda tristetii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...