Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum v-ati acomodat in tara de adoptie??


Recommended Posts

Draga AC, cred ca ai pus in sfirsit punctul pe i. De mult timp urmaresc disputele pe acest subiect, si cred ca, pina la urma, cam toata lumea are dreptate. Depinde foarte mult de imprejurarile in care ajungi intr-o tara straina. Ca student, esti foarte bine tratat, si mediul universitar e format din oameni de toate natiile. Toata lumea se inghesuie sa-ti arate tara lor, vor sa faca impresie buna, sint foarte bucurosi de cunostinta, si toata lumea isi trateaza musafirul cit mai bine. Dar nimeni nu uita ca esti ... in vizita. Multe dintre noi am avut norocul sa venim cu un astfel de statut, sa cunoastem si sa ne facem prieteni printre oameni deosebiti, sa ne formam o a doua familie. Dar sa ne gindim la rece. Daca am fi venit direct in situatia de emigranti/imigranti, oare toti ne-ar fi dat cu aceeasi usurinta sansa sa ne cunoasca mai bine? Cum ar fi fost sa cauti un serviciu, sa cumeri o casa, sau pur si simplu sa tratezi cu electricieni, zugravi, intr-o tara in care sa nu cunosti pe nimeni? Din pacate nu cred ca ar fi fost deloc usor. Va pup pe toate si numai bine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 157
  • Creat
  • Ultimul răspuns
"Cum ar fi fost sa cauti un serviciu, sa cumeri o casa, sau pur si simplu sa tratezi cu electricieni, zugravi, intr-o tara in care sa nu cunosti pe nimeni? Din pacate nu cred ca ar fi fost deloc usor". Pai in Europa in primul rand nu poti veni legal decat cu un servici,studii sau prin casatorie. Sotul meu a venit cu servici. Dupa 1 an ne-am cumparat apartament, am tratat si cu un instalator, totul s-a rezolvat folosind limba engleza si chiar franceza. Am nascut intr-un spital olandez, mi s-a vorbit numai in engleza, de la inceput s-a scris pe fisa mea ca sunt din alta tara si limba de conversatie va fi engleza. Nu vreau cu nici un chip sa scot in fata ca in Olanda e super, din punctul meu de vedere e ok, nu vreau sa conving pe nimeni vreau doar sa-i spun lui "pisi-pis" ca se poate. Adica te descurci! Dana PS Cel putin 20 de familii de romani pe care le cunosc si-au cumparat in cel mult 1 an case aici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pisi-pis a atins un subiect delicat si mult mai adinc,de fapt:care este situatia imigrantului de rind,acel om care "fuge" de un regim opresiv (cum au fost multi romani,inainte de revolutie) si felul in care este intimpimat si tratat in unele tari cu pretentii de a fi "civilizate".Sa va povestesc cum este in Suedia,pentru ca nu vreau sa-mi dau cu parerea despre tari in care nu al locuit,pe care nu le cunosc.Aici,ca imigrant ilegal(adica fara hirtii) nu ai dreptul la ajutor medical.In tari ca Franta,Spania sau Italia,acest drept,impus de Natiunile Unite,este respectat.Copii de imigranti ilegali(repet,ilegal insemnind ca nu au primit drept de sedere,atit.Nu sint niste criminali,sint poate oameni care fug de tortura,de pedeapsa cu moarte,etc)nu au dreptul de a merge la scoala.Acest drept este respectat in alte tari din Europa.Astea sint numai niste mici exemple.Ginditi-va ca sint femei gravide,care fug de teroare,si nu au dreptul sa vada daca bebelusul este sanatos...si nu stiu unde si cum vor naste..in Suedia anilor 2000!!! Parerea mea este ca "adaptarea" intr-o alta tara nu inseamna numai :un acoperis deasupra capului,invatatul limbii, gasirea unui servici..si eventual cumparatul unei case in timp record (lucru care o impresioneaza atit pe danab.Adaptare inseamna acceptarea de a trai intr-o societate ale care legi ,scrise sau nescrise,corespund cu propriul cod de valori.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rayuela, pe mine nu ma impresioneaza ca toti romanii si-au cumparat case-chiar daca este un lucru bun si ar trebui sa-i bucure pe cei care cred ca majoritatea emigrantilor sunt niste parliti care nu recunosc asta-daca asta ai dedus tu din ceea ce am scris eu. Legile sunt facute in Suedia si sunt sigura ca si in Olanda tocmai ca sa-si protejeze cetatenii lor. Ce-ar fi daca toti emigrantii ilegali care nu platesc asigurari medicale ar beneficia de ajutor medical gratuit? Pai stii ce s-ar intampla, ar fi o harababura de nedescris, s-ar ajunge ca in Ro sau mai rau sa mergi la spital cu medicamentele de acasa si stai in patul de spital cu inca un pacient langa tine.Nu cred ca ti-ar conveni sa platesti asigurari si sa nu beneficiezi de ajutor medical de calitate tocmai pentru ca trebuie impartiti banii tai si cu un emigrant ilegal. Eu din cate stiu Suedia are una dintre cele mai solide protectii sociale dintre tarile UE si asta este de laudat chiar daca de asta beneficiaza numai cetatenii suedezi. Ei si? Daca Suedia ar fi dat o lege in care toti cetatenii care se afla in tara lor au aceleasi drepturi-de indatoriri nu spun nimic pentru ca majoritatea vor numai drepturi-apoi era o invazie generala acolo, toti emigrantii legali si ilegali nemultumiti de regimul din tarile lor si-ar fi luat bilete de avion spre Suedia. Rayuela, un emigrant ilegal stie de la inceput ca este un om fara identitate. El a ales drumul asta. Daca n-ai nici o identitate cum sa-ti poti trimite copiii la scoala, cum sa poti beneficia de ajutor????? Acesti oameni sunt niste fugari de care autoritatile nu stiu nimic. Cum poti ajuta un om de care nu stii ca exista. Multor clandestini le convine de minune situatia pentru ca stau intr-o tara placuta dar nu platesc nici un ban pentru minimul lor de confort. Nu vreau sa te contrazic dar nu cred ca un emigrant ilegal in Suedia anilor 2000 a fost lasat sa moara in strada -cum s-a intamplat cu un cetatean roman in tara mama-cel putin a fost tratat cat sa poata fi transportat si expulzat in tara sa. ....... Dana "Adaptare inseamna acceptarea de a trai intr-o societate ale care legi ,scrise sau nescrise,corespund cu propriul cod de valori". Iti doresc din suflet sa-ti gasesti societatea ce corespunde codului tau de valori dar ma tem ca vei cauta mult si bine...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Rayuela
danab,din pacate exista oameni care gindesc ca tine..fara pic de suflet si intelegere pentru oamenii loviti de soarta.Eu imi voi gasi cu siguranta pacea sufleteasca.Tu iti vei lua cu siguranta o casa..hehe.
Exagerezi!!! Ma intreb de ce-ai plecat din ro?????
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se poate vorbi despre adaptare/integrare pe mai multe planuri: economic, cultural, social, politic. Economic ar include gasirea unui servici, un venit comparabil cu cel al bastinasilor care lucreaza in acelasi domeniu, sa-ti permiti un anumit standard de viata etc. Social ar fi intrarea imigrantului in "retele" sociale/de prietenii locale, eventual acceptarea in cluburi sociale locale etc. Politic integrarea in viata politica, nu neaparat ca om politic ci ca cetatean care participa, voteaza etc. (aici, mai ales la partea cu votul, se pot incadra cei care au primit cetatenie, daca isi exercita drepturile). Iar cultural acceptarea si practicarea normelor de comportament ale localnicilor. Rayuela, tu spui ca adaptarea este "acceptarea de a trai intr-o societate ale carei legi, scrise sau nescrise, corespund cu propriul cod de valori." Eu cred ca in momentul in care ajungi in tara gazda, masura in care legile scrise sau nescrise ale societatii respective corespund codului de valori al imigrantului este un fapt dat. Parerea mea personala este ca adaptarea sau mai bine zis integrarea in societatea respectiva este o functie a masurii in care imigrantul isi schimba propriul cod de valori pentru a-l apropia de "legile" societatii in care traieste (eu vorbesc doar despre o definitie ce se vrea obiectiva a adaptarii/integrarii, nu judec ce sunt mai "bune", legile societatii gazda sau valorile imigrantului, nici nu prea vad cum s-ar putea emite o asemenea apreciere valorica obiectiva, subiectiva da, pot sa spun de exemplu mie imi place ca oamenii zambesc chiar daca nu asta simt sau mie nu imi place, dar nu pot sa dau un verdict general valabil este mai bine ca oamenii sa zambeasca chiar daca nu asta simt sau nu este bine). Lai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Rayuela
Aici,ca imigrant ilegal(adica fara hirtii) nu ai dreptul la ajutor medical.In tari ca Franta,Spania sau Italia,acest drept,impus de Natiunile Unite,este respectat.Copii de imigranti ilegali(repet,ilegal insemnind ca nu au primit drept de sedere,atit.Nu sint niste criminali,sint poate oameni care fug de tortura,de pedeapsa cu moarte,etc)nu au dreptul de a merge la scoala.Acest drept este respectat in alte tari din Europa.Astea sint numai niste mici exemple.Ginditi-va ca sint femei gravide,care fug de teroare,si nu au dreptul sa vada daca bebelusul este sanatos...si nu stiu unde si cum vor naste..in Suedia anilor 2000!!!
Stai putin! pai daca ilegalii provin din tari unde sunt oprimati pot cere azil politic si atunci au acte, daca provin din tari gen Ro atunci nu obtin acest azil si traiesc ilegal, o fac de buna voie si au ajuns acolo in cunostinta de cauza. Nici aici nu ai dreptul la asigurare medicala si scolarizare daca esti ilegal, daca ai viza de studii sau temporara trebuie sa-ti platesti asigurarea medicala iar daca ai copii trebuie sa platesti scolarizarea lor...si astia sunt aici legal. Pe mine nu ma incanta deloc ideea sa platesc pentru toti dubiosii care ajung aici. Eu am facut economii la sange, mi-am luat de la gura ca sa pot sa-mi platesc taxele de emigrare, am invatat, am dat examene, am asteptat 2 ani pentru viza...am ales calea mai grea dar mai sigura, cand am aterizat eram rezident permanent, cu perspectiva de cetatenie in 2 ani, cu asigurare medicala, drept de scolarizare pentru copii, alocatie, etc. De ce sa platesc eu pentru altii? cei care sunt intradevar oprimati in tarile lor primesc statutul de refugiat, dar restul????
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Motivele pentru care am plecat din Romania nu te privesc pe tine.Aici discutam despre adaptare,despre diferite perspective asupra societatilor in mijlocul carora traim..Dar ca sa nu las impresia ca am ceva de ascuns,pot sa spun ca unul din motivele pentru care am parasit Romania,a fost tocmai acesta:nerespectarea drepturilor omului!!iar tara in care traiesc acum este aspru admonestata,de Bruxelles,de Natiunile Unite,tocmai pentru nerespectarea acestor drepturi.Iata de ce sint furioasa.Nu o lua personal..e numai o discutie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...