Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Machiaj


ungureaa

Recommended Posts

Buna fetelor, As dori sa stiu cum pot sa ma machiez fara ca machiajul sa ajunga pe partea de jos al ochiului (mici particule de praf care adauga la tendinta mea de a avea cearcane). M-am gindit sa ma machiez cu machiaj tip "crema" dar se aduna pe pleoape si sta urit. Mentionez ca utilizez machiaj numai pe pleoapa si nu-mi pun linie sub ochi, caci am ochii mari si mai ales nu vreau sa atrag atentia asupra cearcanelor. Merci pt. sfaturi ! Adina si [copil] Gabriel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul răspuns
O sa incerc sa fiu cit mai explicita. In primul rind daca vrei un machiaj reusit trebuie sa folosesti un anti cearcan. Dar trebuie sa incep cu inceputul. Nu pune fard inainte sa cureti fata, sa adaugi o crema de protectie, dupa care pui anticearcanul. Foloseste o pensula buna pentru aplicat fardul, si bineinteles ca fardul trebuie sa fie de calitate ca sa nu se risipeasca in particule mici . Acum am sa-ti explic toate etapele unui machiaj profesional, in caz ca vrei sa-l faci acasa, la o ocazie, ca sa fie cit mai rezistent. In primul rind incepi cu crema de protecite. Aplicam fondul de ten intr-o nuanta potrivita, poate fi cu o nuanta mai inchisa decit tenul nostru. Apoi adaugi anti-cearcan, dupa care te pudrezi cu pudra libera culoare neutral. Incepi apoi cu ochii, se traseaza linia cu dermaograf, depinde acum si de forma si marimea ochiului. Se aplica fardul de pleoape, dupa care rimelul. La fardul de pleoape se pune in general culoare mai deschisa la marginea interna aochiului si cea mai inchisa la marginea externa a ochiului, in forma de V.Se adauga fardul de obraz (blush). Se contureaza buzele cu un creion aproape de culoare rujului. Am uitat sa spun ca se pune fond de ten si pudra si pe buze si sub ochi, ca fardul sa tina cit mai mult. Si gata machiajul. Sper ca am fost de folos. Sub ochi se pune putina pudra in plus tocmai pentru ca sa putem retusa, sau sterge cu o pensula si particulele fine de fard care mai cad. Succes la machiat. Madelaine si cei trei muschetari
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

subscriu si eu la tot ce a spus Madelaine care este profesionista in domeniu (mai ales nu uita de fardul anticearcan)! si adaug un sfat care merge la mine f bine, dupa ce tot machiajul e gata, inmoi un servetel in apa, il storc, adica sa fie doar umed si tamponez usor cu el toata fata, avand grija sa il mai intorc sa nu combin nuantele si atuncea totul se fixeaza mai bine pe fata, machiajul tine mai mult si arata mai natural. pupici, a! si ca si fard de pleoape poti eventual folosi fard crema, nu pudra, poate merge mai bine. allya si alex http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madelaine sau alte fete care va pricepeti, ce produse cosmetice merg bine la un ten mixt si care e cea mai buna metoda de indepartat punctele negre? multumesc anticipat, scuze ungureaa, acuma am vazut ca tu ai folosit deja fardul crema.... dar ai folosit un demachiant inainte si o crema de dat in jurul ochilor? pupici, allya si alex http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci mult pentru sfaturi, cam astfel ma machiez ocazional, insa pentru machiajul de zi cu zi sint nevoita sa sar etape...astfel folosesc crema cu o nuanta de culoare care joaca rol si de crema, si de fond de ten (Nivea). Pentru a fixa machiajul, utilizez o pompita cu apa sau apa termala (se gaseste si in magazine - gen Vichy). Ca si crema, folosesc o crema care se gaseste doar in saloanele specializate, anume Karin Herzog (crema pe baza de oxigen). Adina si [copil] Gabriel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de ungureaa
Buna fetelor, As dori sa stiu cum pot sa ma machiez fara ca machiajul sa ajunga pe partea de jos al ochiului (mici particule de praf care adauga la tendinta mea de a avea cearcane). M-am gindit sa ma machiez cu machiaj tip "crema" dar se aduna pe pleoape si sta urit. Mentionez ca utilizez machiaj numai pe pleoapa si nu-mi pun linie sub ochi, caci am ochii mari si mai ales nu vreau sa atrag atentia asupra cearcanelor. Merci pt. sfaturi ! Adina si [copil] Gabriel
Eu personal nu iti recomand sub nici o forma sa folosesti farduri sub forma de crema si nici dermatograf. Si acum de ce...pentru ca dermatograful are tendinta sa se prelinga in timp si se aduna la colturile ochilor inspre interior si sub ochi ceea ce da o imagine jalnica, din pacate sint foarte multe femei care folosesc aceasta metoda ...si le dezavantajeaza.Farduri sub forma de crema iarasi nu iti recomand pentru ca risti sa ti se adune in pliul pe care il face pleaopa si sa se prelinga de asemenea pe la colturile ochilor. Nu tot ceea ce vedem in reviste ,reclame,la televizor este adevarat...credeti-ma. Acum ceea ce ai putea sa folosesti este un fard sub forma de pulbere pe care sa-l pui sub forma de eye-liner(se poate pune sub forma uscata sau sub forma umeda - daca ai nelamuriri poti sa ma intrebi ) Pentru un machiaj simplu de zi cu zi nu este neaparat nevoie da a trasa eye-liner,este destul crema de fata,consiler (nu il recomand intotdeauna -citeodata chiar accentueaza cearcanele daca nu e ales cum trebuie-nuanta si si daca nu e pus cum trebuie), make-up (-pentru cine are timp), pudra,la ochi sa pui un fard de culoarea pielii pe toata pleoapa(sau o nuanta putin mai inchisa)si imediat sub sprincene o culoare ceva mai deschisa de ex: culoarea perlei,mascara(foarte important pentru machiaj), fard de obraz,contur la buze si bineinteles ruj. Asa cum bine spune si Madelaine periile pe care le folosesti sint foarte importante(este bine sa fie din par natural si nu sintetic). "Un sfirsit e un inceput..." ella& com.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu am probleme ca fardul de ploape sa "cada"de pe ploape,doar cand ma machiez mai pica ceva sub ochi,dar curat imediat cu un tampon de demachiat cu putina crema si pana seara machiajul ramane intact.Folosesc LOREAL,REVLON,BURJOAIS(nu stiu daca am scris bine,ca nu le am cu franceza deloc) si sunt multumita de ele. dori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...