Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pana de inspiratie


Recommended Posts

Fetelor, nu mai am cui sa ma spovedesc, toti din casa sunt plictisiti deja... Nu mai pot sa lucrez la compozitie, si am examen vineri.Sunt intr-o situatie f. nasoala, toti se asteapta de la mine de la cine stie ce minunatie, dar eu nu mai pot.Parca era mai usor anul trecut, cu bebe mic...macar dormea, acum umbla prin toata casa si n-am pic de liniste. n-am de muncit in casa, sotul a zis ca preia absolut tot ca eu sa compun, dar am o lipsa mare de energie.Nimeni nu ma ia in serios( Petrica si Lupul, am mai facut scene si am iesit la liman), insa nu stiu ce e cu mine. N-am facut zilele astea decat sa mananc incontinuu si desi Sofia nu s-a trezit decat odata pe noapte, am dormit si ziua.Ce sa fac? Cum sa ma mobilizez? Macar v-am zis.... Sabina & Sofia Galagia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna! Eu habar n-am ce trebuie sa compui, dar imi dau si io cu parerea ... Uita de munca pt o jumate sau chiar o ora. Fa caldura si limina maxima in camera si cheama-ti familionul la joaca. Distrati-va bine, pune muzica, dansati, desenati, faceti galagie (cred ca cea mica o sa fie in frunte), imbracati-va in tot felul de costume ... Apoi cand suna ceasul ca trebuie sa te intorci la compozitie, poate o sa fii mai obosita fizic, dar mai odihnita psihic si ... cine stie de unde sare iepurele cu inspiratia [;)]. Bafta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hopsieu]Cind eram in facultate si aveam de gasit solutii la proiecte, incercam sa ma "deconectez", sa ma gindesc la altceva, o jumatate de ora-o ora, dupa care imi veneau ideile ca prin minune (de aia s-o fi zicind sa nu te pui cu prostii, ca au mintea odihnita[pic] Cu bine, Elena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de Sabina N-am facut zilele astea decat sa mananc incontinuu si desi Sofia nu s-a trezit decat odata pe noapte, am dormit si ziua.
Sabina, sa nu te superi pe mine, dar astea sunt manifestari de anxietate. Ia un calmant, dormi o noapte foarte bine si a doua zi fa-ti program intensiv de atragerea inspiratiei in mreje. tu stii ca pana la urma nici o creatie nu este suta la suta originala, toti marii artisti sunt inspirati de predecesori sau contemporani. prin urmare, cea mai simpla solutie este ori sa asculti muzica pana iti vin ideile, ori sa citesti. asta pana faci rost de o idee atractiva. dupa aia, treci la pasul doi: punctul tau de vedere. daca e vorba despre muzica si asculti Anotimpurile lui Vivaldi (dau si eu exemplul cel mai imbecil, sorry, ca nici eu nu o duc bine cu inspiratia in ultima vreme), poti sa compui dupa cum vezi tu anotimpurile cu pricina. ori Sonata Lunii, poate vrei sa povestesti despre atmosfera nocturna altfel decat cu melancolie, poate pentru tine noaptea e inca vie si zgomotoasa. e hilar ce spun, banuiesc, pentru tine, mai ales ca nu stiu ce compui tu, poate ai de scris o opera si eu bat campii aici fara sa fiu de ajutor. citeste ceva, pur si simplu, povestiri scurte, poate Gogol, cine stie? ca are umor si te binedispune? sau poate scrii un fragment dupa Candid de Voltaire? eu intotdeauna mi-am imaginat cum ar fi varianta muzicala la Candid :))) sper macar ca ti-am dat avant, nu ca te-am demoralizat si mai rau. nasol cu inspiratia asta ca nu e dupa voia noastra, dar imi amintesc de disciplinatii istoriei, aia care scriau sau compuneau zilnic si ma gandesc ca inspiratia asta nu traieste cu aer, trebuie sa o hranim zilnic. drept pentru care iti recomand si o dieta bogata in vitamine, lapte, miscare in aer liber etc etc. nu da, ca doare! :)))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Indiferent ce vrei sa compui (muzica, film sau teatru sau chiar un banal articol de ziar) daca vei reusi sa introduci copilasul tau acolo, bucuria lui de a fi, dorinta si libertatea lui de a face orice, oricand, vei vedea ce rezultate incredibile vei obtine... [pup] DARAEL & Maria-Daria (36 W) [flo] “A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa te duci sa te plimbi un pic singura, numai tu cu tine, o jumatate de ora sau o ora. Daca esti crdincioasa intra si pe la biserica citeva minute. Daca nu, du-te intr-un parc si deschide bine ochii in jurul tau. Pe scurt, fa ceva prin care sa te rupi, pentru o scurta bucata de timp, de absolut tot ce e acasa, de tot mediul tau obisnuit, sa te relaxezi si sa-ti revii, sa-ti recapeti increderea in tine. Sper sa mearga - la mine de obicei merge! Pupici si succes, Catalina. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sabina, imi dau si eu cu parerea, cu toate ca nu sunt de "meserie", dar natura m-a inzestrat cu o fire foarte melancolica si ma gindeam ca daca esti la Busteni (deja te vad intr-una din casutele cu fata la calea ferata, stii, in fata la Zamora...), deci daca esti acolo, noaptea cind doarme toata lumea, imbraca-te si iesi un pic in curte, ia-ti un scaun si uite-te in sus, la cer. Daca e senin si vezi stelele, nu se poate sa nu-ti dea lacrimile de fericire (sau de frig[:D], sau si de una si de alta...)si poate vine si inspiratia, cine stie? Zic si eu, poate merge... Ce face Sofia?[copil] Mult succes iti dorim![pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor sunteti niste bomboane....Mai ales Viorela[:D][:D][:D] Conchita, degeaba iau eu calmant, daca se scoala Sofia.... Am facut cam ce mi-ai zis, adica am cantat ceva Bach la pian, asta merge intotdeauna.Si am de scris o opera, ai nimerit-o! Asa ca am reusit sa creiu...2 masuri si sa fac un plan mare.E putin, dar ceva!! Draga Simi, nu sunt la Busteni din pacate...si nici nu stau pe Zamora, insa de la mine din curte se vede bine cerul!!! va iubesc mult de tot! Sabina & Sofia Galagia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sabina, wow! o opera! si noi cum si cand o vom audia?? [pup] Te ajuta sa vorbesti despre asta? ma gandeam ca daca incerci sa ne povestesti in amanunte cum vrei sa sune, daca lucrezi dupa un libret, etc, te va stimula ceva mai mult, e ca si cum ti-ai organiza gandurile. Asta e o metoda care da roade la mine, dupa cum am observat. Cand am doar o idee vaga despre ce vreau sa creez, ma apuc sa povestesc pur si simplu si imi vin, de fapt, ideile in timp ce explic altcuiva despre confuzia de la mine din cap. La finalul povestirii despre, mi se face deja lumina in creieri. :))) Suntem aici cu sustinere maxima pentru tine!!! [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...