Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pana de inspiratie


Recommended Posts

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns
e, daca vreti va povestesc!! E vorba de o poezie de israil bercovici, poet de limba idis, tradus in romanaeste, despre un evreu fara picioare. E sfarsitul razboiului, si toata lumea se bucura, se prind in hora si danseaza.Numai batranul se tine deoparte , ceea ce ii exaspereaza pe privitori.Asa ca un soldat se hotaraste sa-l acosteze, moment in care observa ca evreul nu are picioare.In loc sa-l compatimesca, multimea il blameaza in felul urmator: ai venit sa ne strici bucuria, sigur, daca esti olog nu poti dansa si ai venit doar sa ne indispui, te omoram In acel oment evreul face ceva cu totul neasteptat, se apuca si danseaza un dans straniu.Asa se termina, cu multimea incremenita.si un text f. frumos, de altfel. Eu am mai adaugat un plan, un personaj femeie, care reprezinta o lume ideala, a artie in general, si care e nascuta din dansul batranului( asta se va vedea din regie) Pentru asta am mai gasit o p[oezie frumoasa, ideea de baza e ca ridurile de pe fruntea batranilor sunt ca un portativ cu 5 linii pe care s-a scris un cantec , ori cantarea cantarilor ori un bocet de amaraciune.Asta ca o analogie cu muzica, ce e consecinta experientei. Dar acuma n-am un libret foarte clar, ar trebui sa ma ami gandesc.Stiu doar ca incepe cu aria Femeii, dupa care urmeaza o introducere instrumentala( am 10 instrumente_) E destul pt. examen, mai ales ca am mai scris o piesa de vioara, care sper ca se va canta pe 25 februarie, ca Bis la un concert de Mozart. V-am zapacit, nu? Daca m-ati provocat.... Astept criticile! Sabina & Sofia Galagia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

acu vazui si io subiectul si sar cu sfaturile. [:D] situatia o cunosc - adica la mine era intotdeauna de genul: vine concursul / ora de pian / examenul si trebuie sa invat piesa y si o las pe ultima suta de metri si intru in stres. dar dupa ce am fost o data la un concurs unde mi-am invatat Bachul ala la 5 voci din caietul I in trei zile, la fata locului, si a trebuit sa il cant in fata unei sali arhipline in care se gaseau toate oficialitatile tarii respective in frunte cu regina si mi-am spus ca daca trec si peste asta ma jur sa nu mai intru in asa ceva... asa ca n-o sa-ti spun sa te relaxezi, ca ti-au spus fetele destul, eu iti spun sa iei creionul si sa iti trimiti copilul la plimbare cate 5 ore pe zi, in care sa te sfortezi sa scrii ceva chiar daca ti se pare ca nu ai inspiratie. asta 2 ore, dupa care una ora somn, dupa care inca 2 ore. si o sa vina si inspiratia. iar legat de subiectul tau, care mi se pare foarte interesant si original, imi trece prin minte filmul cu Pianistul, in care e o scena cu evreii batrani obligati sa danseze pentru distractia trecatorilor... imprumuta filmul si vezi, poate mai vin idei. bafta! Adriana Adriana + Adriana jr (2 ani si 4 luni) + Andrei (3 saptamani) + Dragos taticutzul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bebe creste , face si el "muzica " particulara si mamica lui incearca sa compuna o opera [;)] Conform zicalei: << talentul presupune 1% inspiratie si 99% transpiratie>> va trebui sa faci abstractie de bebe care nu are nici-o idee [copil], sa te "aduni" un pic, sa faci o plimbare si eventual putina gimnastica [greutati], sa rontai citeva fructe- se pare ca bananele sint de mare folos pt energizarea organismului, respectiv a creierului, nu ar strica un complex de vitamina B ! multa bafta !!! [bis] "Daca dragoste nu e, nimic nu e" Lili
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Bogdana
Acum inteleg de ce esti in criza de inspiratie. Cu subiectul asta e dificil sa mai fii originala pt ca aproape a fost epuizat si la filme daca te uiti vei vedea ca sint aproape toate la fel.
Din fericire in muzica e mai putin important subiectul...cu cat e mai clar cu atat muzica se detaseaza, iar eu asta am nevoie!!! plus ca aici e vorba de altceva,e vorba de conditia artistului si a omului deosebit in general, care se anuleaza pe ei ca sa daruiasca celorlalti, nu e neaparat ca e evreu cel care danseaza. ADRIANA , TU AI MARE DREPTATE! Tre sa pun mana sa fac...deja am demarat!!! Sabina & Sofia Galagia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc celor care mi-au raspuns! Vreau sa va spun doar ca am inceput lucrul, am scris prima arie( mai mult recitativ) si un interludiu instrumental.Am dat si examenul vineri si am luat 10, dar s-a remarcat ca am lucrat mai putin ca de obicei.....sper sa se remedieze si asta in curand! Nu mi-ati scris ce parere aveti despre subiect....( decat Bogdana) Sabina & Sofia Galagia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sabina, acum am vazut si eu topicul si cred ca banuiesti ce iti voi raspunde, cineva a zis o vorba mare, mai inainte, cu inspiratia 1 la suta[;)]. Pentru o compozitie iti este suficienta si o idee fantastica de 2 masuri, restul e travaliu. Despre subiect, nu imi pot da o parere suficient de obiectiva la prima vedere este destul de neinteresant, sorry, eu zic ca conteaza mai mult stilul literar al poeziei (resp. libretului) si ce ai reusit sa faci tu din ea pe muzica. Felicitari pt. nota, si nu uita, conteaza mai mult nota publicului decat cea a profilor[:D]!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...