Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Barbat si...nu prea


Recommended Posts

Lorelai, mie mi se pare ca ai un barbat echilibrat [cool]. Si in plus, are incredere in tine, stie ca te descurci in situatii ca cele din tramvai. Cum ar fi sa aveti amindoi temperamentul tau? Dragoste cu nabadai :) Problema e la tine, nu la el. Tu ai nevoie ca, in public, omul sa demostreze ca e BARBAT. El simte ca e si fara demostratii. Bucura-te de el si nu incerca sa il schimbi (oricum ar fi in zadar :)) Dragoste din plin si intelepciune![flo] D. erata: cind am scris mesajul de mai sus, a doua postare a lui Lorelai am citit-o cam pe diagonala..rectific deci: nu consider ca e echilibrat un barbat care obisnuieste sa loveasca o femeie..si totusi, ceva ma nedumereste..incepusesi postarea despre un barbat bleg, care brusc are veleitati agresive..dupa felul in care scrii, nu pari o femeie care sa se lase batuta..deh, dragoste cu nabadai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 59
  • Creat
  • Ultimul răspuns
[biz] Lorelai si de fapt tie ce ti-ar fi convenit? sa se apuce sotul tau sa faca scandal? eu cred ca a procedat mai intelept , sa stii, asta demonstraza ca nu este un exaltat si e bine ca e asa. daca ei te-ar fi atins sunt sigura ca ar fi protestat. ei eu cred nemultumirea ta e urmatoarea(si nu te analizez dar in cazul meu asa functioneaza): tu treci printr-o perioada mai agitata, mai frustranta, ai rabufniri uneori violente care nu se rasfrang si asupra sotului asa ca tu-l vezi pe el calm, impasibil , molau. si e bine ca-l vezi asa. ce-ar fi daca ati fi amandoi nervosi? de temperamentul lui ti-ai dat seama de mult cred ca, nu acum, daca iti trebuia unul cu temperament mai nervos pe ala ti-l luai. fi fericita ca e calm , asa si trebuie sa fie. toate bune!!! :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aveti dreptate, ca e inuti sa-l schimb si nici nu prea vreau asta dar trebuie sa intelegeti ca uneori o femeie are nevoie sa se simta protejata. Eu sunt foarte sensibiloasa si romantica si desi recunosc ca noi suntem egale cu barbatii(SAU CHIAR DEASUPRA LOR) tot simt nevoia sa am ceva mai puternic langa mine si sa pot sa ma bazez pe el. In plus ma deranjeaza faptul ca acasa e cocos.Nici nu mai stiu cum sa ma port cu el ca sa nu se supere. Si inca ceva, ia foarte greu initiativa, trebuie impins de la spate. Nici nu indraznesc sa vorbesc de aluzii sau chestii de genu asta ca pe el tre sa-l lovesti in cap ca sa-i pice fisa[neand]. Desigur ca problema e si la mine! Eu sunt adepta faptului ca un cuplu este format din doua peroane si daca se intampla ceva rau sunt de vina amandoi,diferenta este in cat de mult sunt de vina. Suntem impreuna de mai bine de 2 ani si desigur,cum ati spus si voi, temperamentul sau nu l-am descoperit abia acum. Poate ar trebui sa ne acceptam asa cum suntem amandoi. Oricum, precum a spus si VICTORIA[^], n-o sa-i iert niciodata gestul acela oribil[B)] pe care l-a facut cand m-a palmuit in fata lu frate-su!!!![neand][poc] Va multumesc inca odata ca m-ati ascultat! [pup] Bebe Adrian,Alina si sotul Adi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina se vede ca si tu esti o fire ingaduitoare(nu stiu ce alt cuvant as putea folosi) daca ai putut trece cu usurintza peste faptul ca el te-a lovit. Daca tot tu esti cea iute si razbatatoare fatza de cei din jur, incearca sa te impui si in fatza lui. Macar sa stii o treaba, pt ca la varsta lui nu isi mai remodeleaza caracterul![;)] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lorelai, dar cu "te rog frumos" ai incercat? la faza cu fratele sau, sigur ca aveai dreptate sa fii indignata, numai ca fii atenta cum ai procedat: tu ai tipat la frate-su, el a tipat la tine, frate-su a fost razbunat si nici din pat nu s-a miscat sa va ajute. deci cine ce a castigat? imagineaza-ti daca tu l-ai fi rugat frumos pe frate-su sa va ajute (el fiind musafir totusi, chiar daca ruda). n-ar fi avut incotro. iar sotul tau probabil ca l-ar fi palmuit pe el daca te-ar fi refuzat. [alcool] nu spun ca tu esti de vina, doamne fereste, spun ca poate daca te mai temperezi putin si incerci sa nu mai vezi numai dusmani in jur de care sotul tau, ca un viteaz, trebuie sa te apere, poate i se va schimba atitudinea. la faza cu tramvaiul, de pilda, poate nu trebuia sa le raspunzi celor doi. in fond, ai fi fost fericita daca sotul tau ar fi facut un scandal monstru pe strada din cauza a doi neispraviti? poate ca solutia, pentru tine, ar fi sa nu mai bagi de seama toate nimicurile, ia incearca. si sa nu ii mai reprosezi tot timpul ca nu te apara. stii povestea cu ion si lupul, pana la urma de cate ori este obligat un barbat sa ne apere? solutia ar fi sa nu ne mai razboim asa des cu lupul :)) incearca si tu cu vorba buna si nu mai intra in situatii conflictuale. daca se intampla, ori le ignori (de genul celor cu tramvaiul), ori tratezi situatia cu manusi (cazul cu fratele lenes).pe de alta parte, felul cum vorbesti de palma aia primita, lasa de gandit: oare pe tine chiar te stimuleaza cand iti scoti barbatul din pepeni?:)))) nu ca ar fi ceva rar sau nou in asta :))) hai, copacel, ca o femeie are arme de seductie foarte sofisticate si subtile, chiar ca nu are nevoie sa puna mainile in sold si sa urle! [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca trebuie sa-i spui atunci cind te supara EXACT ce te supara. De ex atunci cind nu a reactionat la cei doi indivizi care te agresau vizual si verbal, sa-i spui: tu nu crezi ca i-am intaritat eu ci ti-e lene/frica sa imi iei partea sa ma aperi (eventual luindu-te de umeri si indepartindu-ti privirea de la cei doi). Atunci cind ti-a dat o palma pentru a proteja comoditatea fratelui sa-i spui: mi-ai dat o palma pentru ca nu stii cum sa rezolvi problema, pentru ca iti sacrifici sotia pentru comfortul fratelui. Si tot asa. Spune-i ce te supara. De ce reactioneaza sotzul tau asa? Parerea mea este ca el stie ca esti a lui si ca nu mai trebuie sa depuna efort ca sa te pastreze. Arata-i ca trebuie sa depuna acest efort. De exemplu pot sa pariez ca in alte circumstantze si cu femei total necunoscute ar fi reactionat mai "barbateste". N-o face cu tine, pentru ca pe tine "te-a cazat" cum se spune. Gindeste-te la inceputurile relatiei, era atunci mai "hotarit"?, atunci stia sa puna piciorul in prag?, uita-te cum se poarta cu mama lui sau cu alte femei din grupul vostru. Stie sa fie si altfel? PS si inca ceva f important: NU ESTI VINOVATA (hai ca aici spun ca psihologii). Dar mi se pare ca asta incearca sa faca, sa te culpabilizeze, ca sa-i iei propriile metehne mai usor. Nu accepta vina cind nu este a ta. A L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa era si tata in familie,cu noi,cocos,nu alta,cel mai viteaz si tupeist barbat...ce mai tipa si ameninta,mama,mama!In schimb,cind era o problema,o baga pe mama in fata,si el se facea ca ploua...Nu spera c-o sa se schimbe,din contra,pe masura ce trece timpul,daca vede ca-i merge cu tipetele si bruscarile,o sa faca mai rau.Nu depinde decit de el sa-si revina,chiar daca nu devine mai viteaz,cel putin sa nu mai faca pe cocosul atunci cind nu e cazul...tu poti eventual sa-l impulsionezi,si,asa cum au spus fetele mai spus,sa-l atentionezi exact in momentul in care "greseste",nu pe urma,pentru ca intre timp poate sa-si "incarce munitia",sa isi pregateasca argumentele,violente sau nu...si nu mai accepta sa te loveasca! Bafta. Iren[gravi]&Bogdanelu nazdravanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragä Lorelai, eu cred cä atunci cind te-ai indrägostit de el era la fel ca si acum...atunci l-ai acceptat asa cum era!! Nu inteleg de ce vrei acum sä-l schimbi...e ca si cum nu l-ai mai iubi pe cel molatic si blajin si ti-ai dori un altul..mai "bärbat". Crede-mä cä nu te inteleg, desi sint si eu un scorpion, ca si tine!! Mie, una, imi plac situatiile clare...si vreau sä-ti spun cä sotiorul meu mi-a zis la inceput sä rämin asa copiläroasä cum sint...dar dupä vreo 5 ani, incerca cu deznädejde sä mä schimbe. Pot sä-ti spun cä atunci am väzut rosu!!...i-am amintit ce m-a rugat odatä si i-am spus clar cä eu nu mä voi schimba niciodatä si cä o sä rämin asa cum sint cä asa imi place!!...dacä lui nu-i mai place, poate sä-si caute idealul in altä parte...si asa m-a läsat in pace.[:D] Multi ani la rind m-am luptat cu mine sä-l las pe el, cocosul, sä ia deciziile mai importante ( bineinteles, ajutat din umbrä de sugestiile mele ), ca sä se simtä "cap de familie" De citiva ani, parcä l-a lovit tramvaiul si am impresia cä este cu capul in nori...sau poate s-a sclerozat!!![:D]. De atunci, am luat eu häturile in minä, cä nu am nici un chef sä ne adincim si mai mult in butoiul deznädejdii!! Cind eram mai tinärä, am trecut si eu prin faze de genul celor pe care le-ai povestit tu...el este cu 5 ani jumate mai mare ca mine si pe atunci mai cu capul pe umeri...si pe noi ne-au luat la misto un grup de studenti, cä el este ceva mai mic decit mine...nu pot sä-ti spun ce furie aveam in mine....pinä cind am izbucnit, väzind cä el nu zice nimic!!...m-am intors cu gindul sä-i trag un mare pumn in fatä lu äla care nu avea altceva de fäcut decit sä ridä pe seama altora!!...dar cind m-am intors, am väzut unul de vreo 2 metri si mi-am dat seama cä nu am nici o sansä sä i-o trag!!!...dar eu, fatä desteaptä, cum sint!![;)] l-am tras de fular ca sä-i aduc mutra mai la nivelul meu...nu-ti spun ce incäierare iesise acolo!!!...eram hotärita sä-i trag macar una, cu toate cä mi-era clar cä voi lua o mamäde bätaie, de zile mari!!![haibat]...in final, äia 2 il tineau pe äla mare sä nu mä batä, iar sotul meu mä tinea pe mine, sä nu iau bätaie!!![:D] Acum, imi vine sä rid, cind imi dau seama ce "furnici" aveam pe creieri!!! Sotul täu a reactionat intr-un mod intelept...astfel de oameni nu trebuie bägati in seamä!!...dacä ai gresit si ai fäcut-o, atunci au cistigat!!! Mai mult ii jignesti prin ai ignora. Si incä ceva...in stäpinirea de sine, este puterea!!! dacä esti cool in orice situatie, atunci vei lua cu sigurantä hotärirea potrivitä!! De schimbat, nu cred cä o sä poti, deoarece tipul are personalitate...poate acum nu o recunosti, dar mai tirziu cred cä o sä-ti dai seama pe cine ai lingä tine!! Pärerea mea este cä iti oträvesti singurä singele si nu se meritä...eu am renuntat de mult la ideea ta, deoarece mi-am dat seama in timp cä mä pot apära si singurä dacä este cazul...ce, m-am cäsätorit cu vre-un bätäus, sau cu vre-un avocat?? Nu stiu de ce am avut ideea asta eronatä, sämä apere sotul!! Inainte sä mä märit, m-am apärat si singurä, timp de 14 ani si nu am simtit lipsa nimänui!! Mai greu mi-a fost cu luarea deciziilor!!...pinä atunci luam singurocä deciziile care trebuieau luate si deodatä a mai apärut unul, care are pretentii sä hotärascä si el cu mine!![:D] In schimb, de cite ori am avut ocazia, l-am apärat eu pe el...nu e vorba de bätaie [:D], ci de solidaritate moralä...i-am dat exemplu, cum se procedeazä intr-o familie si a invätat lectia!!...sä fi väzut ce apärare imi lua, dacä mä jignea cineva, sau se uita urit la mine. Sä nu intelegi gresit...aceste feluri de apärare aveau loc intr-un mod foarte civilizat, transmitind o notä pedagogicä!![:D] Eventual ai putea sä ai o discutie prieteneascä cu el, prin care sä-i transmiti ceea ce te deranjeazä la el...intr-o cäsnicie este bine sä fii sincerä si mai ales sä clarifici o situatie cit mai repede, ca sä nu escaladeze...cä de multe ori, din lipsä de comunicatie se amplificä incet, incet oful täu, pinä cind ajungi la momentul de explozie si nu este bine pentru nici unul din familie. Nu stiu dacä am reusit sä te ajut cumva, dar ar trebui sä mai "lucrezi" la tine (pärerea mea ) si sä incerci sä "vezi" situatia si cu alti ochi....sau sä te pui si in alte ipostaze, cum au spus si fetele...nici eu nu cred cä ti-ar place sä fii dominatä...intr-o cäsnicie trebuie sä dai, dar sä si iei. Cu drag, Cami.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...