Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Visa USA !?


Recommended Posts

Buna[help] Vreau ca sa o chem si eu pe MAMA mea in vacanta (Florida) si nu stiu cum sa incep si ce sa incep ?[ups] Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine si sa imi spuneti cu ce sa incep !![zid] Ce exact trebuie ca Mama mea sa detina si de unde sa inceapa si ea? [bang]off, saracuta de ea, nu a mers niciodata mai departe de orasul Pitesti si eu acum vreau sa o aduc in vacanta la mine in STATE , oare va reusi sa vina singurica pina la mine[bicla] ???[:D] VA MULTUMESC MULT . http://community.webshots.com/user/elenalove27
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Elena, si noi vrem sa ne chemam parintii in vizita. In cazul nostru, am primit de la scoala o hartie care atesta ca avem statut legal si suntem curent inrolati la studii, in rest e similar. Banuiesc ca in cazul tau trebuie, adica e bine, sa faci un "affidavit of support", da search pe google pt cuvintele astea cheie si o sa gasesti de unde se poate download-ui, trebuie apoi notarizat, semnat de tine si sotul tau care este f bine ca e american. Ea este bine sa arate ca are legaturi cu tara "muma": casa, pamant, servici sau pensie, familie ramasa in tara, etc, daca se poate sa aiba si un cont de vreo 3000$ in banca nu strica (se pot chiar imprumuta bani si pune o saptamana doua pana merge ea cu extrasul de cont dupa care se scot si se dau inapoi...), cred ca si credit cards ale voastre conteaza, adica cu cat mai multe cu atat mai bine. Eu am inteles ca nu e bine sa zica nimica de nepotel ca astia cred ca merge sa lucreze ilegal sa se faca baby sitter....[:D] in rest nu stiu daca trebuie sa scrieti si voi ca o invitati sa va viziteze. Iara perioada pe cat ar vizita nu stiu ce sa zic sa scrie in formularul de cerere a vizei, nu stiu daca e bine sa ceri pe mai mult de 3 luni sau nu, ca noi am fi interesati ca fiecare parinte sa stea cat mai mult.... da ne e si frica ca apoi nu mai primesc deloc.....[xx(] In rest astept si eu cu maaare interes sa vad ce informatii or sa mai apara la subiectul acesta! pupici, allya si alex http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elena daca mama ta nu a mai calatorit pina acum si presupun nu stie engleza vezi ca-n momentul in care faci rezervarea poti specifica ca aveti nevoie de insotitor pt transferuri/aeroport. Scrieti pe o bucata de hirtie, unde doreste sa mearga mama ta, ce curse aeriene si ca are nevoie de ajutor pt ca nu stie limba. Puneti si telefonul celular daca sint probleme in aeroport si trebuie sa va contacteze. Va pupici Dana si Joshua http://members.rogers.com/joshuas/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

de pe site-ul www.uscis.gov cauta link-ul de immigration forms si download I-134, Affidavit of Support, http://uscis.gov/graphics/formsfee/forms/i-134.htm . cind il completezi, trebuie sa iti declari statutul din us (viza, resident, etc.), finantele (trebuie atasate copii dupa statement-uri bancare, mortgage, alte venituri, etc), locul de munca (o adeverinta cu letter head-ul companiei in care eventual sa descrie pozitia si salariul). nu ai voie sa il semnezi decit in fata unui notar, pe care de obicei il gasesti la o banca. foaia asta o trimiti mamei tale in ro si cu ea se duce la consulatul american pentru viza. la consulat trebuie sa mai prezinte si formularul de cerere de viza (pe care il gaseste acolo), poze tip, si tot ce poate dovedi legatura ei cu tara (contract de casa, adeverinta de serviciu, bani in banca, etc). atentie, sa nu cumva sa spuna ca vine pentru nepot!!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elena,inafara de ce ti-au spus fetele nu mai e mare lucru.Doar ca inainte de ambasada tre' sa plateasca o taxa de 100$ la banca Transilvania(aici gasesti informatiile despre banca:http://www.usembassy.ro/InfoR/romana/faq.htm#BT);dupa efectuarea platii va fi automat programata pentru interviu.Nu poate afla data programarii decat de pe net,dar poti sa te uiti tu pentru ea la linkul asta: http://www.usembassy.ro/InfoR/NIVAppointment/niva.html Daca mai vrei informatii despre ambasada,mai gasesti aici: http://www.usembassy.ro/ Eu am adus-o pe mama acum doi ani jumate si s-a descurcat si fara insotitor;mama intelege engleza,dar nu vorbeste.Atunci i-a facut invitatia o prietena,prima data nu i-au dat viza,pt.ca nu-i pensionara si are o meserie care merge bine de tot "la negru" aici,dar s-a mai dus odata cu tupeu si i-a comvins pe-aia. Acum ii fac din nou invitatie,(chiar ieri i-am legalizat "affidavitul"),dar de data asta i-am facut noi si am emotii dac-o sa merga la fel de usor. Mult succes si nu-ti fa probleme:daca ia viza o sa se descurce mai departe! [gravi]Irina,Vevica-mica & margicu'din burtica[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gand la gand cu bucurie, si eu ma-ntrebam cu ce sa-ncep demersurile sa-i aduc pe ai mei. Acum ca m-am lamurit mai am o intrebare, daca le da viza, sa zic, pe 3 luni, sau 1 luna sau - sper- 6 luni, in cat timp trebuie sa plece in State, este o limita de timp? Situatia concreta este asta: eu vreau sa-i aduc prin aprilie si sa stea 6 luni. noi avem nunta in iunie. dar daca le da numai pe o luna, pot ei pleca in mai ca sa statea pana la sfarsitul lui iunie? Asta in conditiile in care se duc la ambasada sa zicem prin februarie. Sper ca m-am facut inteleasa ce am vrut sa-ntreb.[flo] Yesterday I dared to struggle, today I dare to win!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Termenul incepe de cand le este eliberata viza,nu de cand intra in State.Daca iau pe 3 luni,de obicei la intrare in tara le prelungeste pana la 6(asa i-au dat mamei prima data)iar daca nu,se poate prelungi de aici;nu stiu exact ce acte trebuiesc pt.prelungire. [gravi]Irina,Vevica-mica & margicu'din burtica[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sint doua subiecte separate. viza pe care o primesc vizitatorii de la consulatul american este viza de intrare, adica au dreptul sa intre in us in intervalul specificat pe stampila de viza. de asemenea viza asta vine in varianta "single entry", adica este valabila clar numai in intervalul specificat pentru o singura intrare in us, sau "multiple entry", valabila ani in sir (zece ani, de exemplu), interval in care posesorul poate veni de cite ori vrea in us, fara a mai vizita consulatul. la intrarea in us, la aeroport, vizitatorii primesc viza de sedere in us, care le da dreptul sa stea 6 luni (in general) ca turisti de la data intrarii in tara. cele 6 luni se pot extinde pina la 1 an trimitind o cerere la oficiul de imigrare de aici (form I-539, application to extend non-immigrant status). durata asta este independenta de tipul de viza de intrare (single sau multiple entry) sau de intervalul de valabilitate al vizei de intrare dat de consulatul de la bucuresti (cele 3 luni de care amintea veve in mesajul precendent, si care atentie !, nu se considera ca facind parte din sederea in us). in anumite circumstante, se poate intimpla ca ofiterul de imigratie de la intrare sa considere ca vizitatorul e "suspect" si sa hotarasca arbitrar sa reduca cele 6 luni la un interval mai scurt. si in acest caz, se poate face cerere de extindere a vizei si regula e ca biroul de imigratie acorda cele 6 luni suplimentare. din ce stiu eu (de anul trecut), potentialii vizitatori nu pot aplica pentru vize mai devreme de o luna fata de data vizitei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...