Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Visa USA !?


Recommended Posts

quote:
Originally posted by Elenalove27
Mama mea nu a lucrat niciodata[ups] cum va scoate adeverinta de servici ...etc ? in Romania tot ce are este un ap. [mariaj]!Multumesc http://community.webshots.com/user/elenalove27
nu stiu daca in sine asta reprezinta o dificultate. sa aiba actele casei, eventual dovezi de independenta financiara in ro, tot ce poate insemna ca nu vine in us sa ramina aici si sa munceasca.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fetelor mi pare rau ca trebuie sa va spun asta dar sa stitzi ca u este as ade ushor sa va aducetzi parintzi aici. Sa va spun cazul meu shi o sa ramanetzi tablou la ce au raspuns dragi de lucratori de la ambasada americana din Bucureshti. Fitzi pe faza shi miratziva: Sotzul meu este cetatean american, are propria lui afacere cu acre castica foarte bine, avem asigurare medicala, toate taxele platite la zi... nu are nici un "punc negru" in acte sau in afaceri. Eu sunt casatorita cu el aproape de 3 ani... cu acte toate in regula. Cand am vrut sa o chemam pe mama la noi sa ne ajute cu bb nu au vrut sa o las pe motivul ca este posibil emigrant shi ca nu o sa se mai intoarca in tara, in RO. Starea ei in Ro este foarte buna... are apartament acolo, o casa, teren agricol, servici de 22 de ani shi nu l-a schimbat niciodata, este casatorita, dar are numai 40 de ani, mashina shi cont in banca cu destui bani pt o persoana in RO. Cand a ajuns la ambasata frumoshi aceia au zis catre ea: "Nu itzi dam viza pentru ca nu prezintzi destule dovezi ca te vei intoarce in RO... Cand ceva semnificativ se va schimba in viatza ta te potzi inroarce" A mai fost inca o data dupa 6 luni shi aceashi treaba a primit ca raspuns. Noi ne-am gandit ca din cauza ca are numai 40 ani o tot respinge... ca altceva nu vad de ce ar face-o. Deci daca mama ta este mai tanara de 55 ani nu cred ca are vreo shansa. Sper totushi sa reuseshti sa o aduci aici pe mama ta shi sa fie totul bine. Mult noroc Gabbriela & Julian [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sansele de primire a vizei la ambasada americana din Bucuresti depind pe care parte a patului s-a dat jos de dimineata personajul de la ghiseu. Exemple: ai mei pensionari au primit viza pe 10 ani, la intrebarea alora de perioada ei au spus ca 25 de zile. Vecinii lor au fost refuzati, au cerut pe trei luni, tipii de la ambasada au intrebat din ce vor trai ei aici lunile astea (desi oamenii aia doi veneau la cei doi copii, nu veneau sa rataceasca aiurea prin America) si ei au spus ca o luna concediu de odihna, o luna concediu de odihna pe anul urmator si o luna fara plata...se pare ca raspunsul n-a fost bun. O alta tipa tanara mergea la o nunta care avea loc in trei zile, avea biletul de avion in buzunar si aia i-au dat exact pe trei zile. Cumnatul meu a devenit cetatean american si a facut hartii parintilor lui sa ii aduca definitiv aici, a venit numai maica-sa, lu' taica-su nu ii dau aia din Romania drumul: cand au fost ei prima oara aici, taica-su si-a prelungit viza si avea la mana o hartzoaga pe chestia asta; cand s-a apropiat acum venirea definitiva ei au facut curat si au aruncat unele hartii nefolositoare printre care si acea prelungire de viza pe care aia de la ambasada i-o cer acum. La ce naiba le-o trebui la aia hartia aia nu se stie, ca doar il au in evidente ca prelungirea a fost legala. Multi spun ca trebuie sa te prezinti la ghiseu relaxat in primul rand si sa ceri o perioada de viza cat mai mica, o perioada de o luna este ideala, ca oricum ce conteaza este viza care se pune la coborarea din avion pe teritoriul US (care perioada poate fi egala sau mai mare pana la 6 luni cu ceea ce este in pasaport, mai mica nu am auzit). Sau se poate face prelungire. Elena, tu te pregatesti cu tot ce trebuie si ramane numai sa te rogi sa nu dea de vreun capcaun la ghiseu. Bafta multa!!! Oana_B
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Oana_B
Sansele de primire a vizei la ambasada americana din Bucuresti depind pe care parte a patului s-a dat jos de dimineata personajul de la ghiseu. Oana_B
iegzact! :)) noi am avut norocul ca personajul de la ghiseu sa paseasca direct in papucii de casa! de sarbatori i-am invitat pe fratele meu (26 de ani) si pe prietena(!) lui (27 de ani) si am avut emotii mari legate de viza. dar... surprize! le-a dat pe 10(!) ani, fara ca macar sa se uite pe hartiile lor (acte de proprietate, adeverinte etc. - si ei se dusesera super "pregatiti" :)). i-a intrebat, intr-adevar, daca vor sa ramana aici, daca au de gand sa se casatoreasca, chestii d-astea. parerea mea este ca s-a schimbat ceva in ultimul timp. n-am mai auzit de atatea cazuri de refuz. asa ca, bafta multa! http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Oana_B
Sansele de primire a vizei la ambasada americana din Bucuresti depind pe care parte a patului s-a dat jos de dimineata personajul de la ghiseu. Oana_B
Sper sa nu se dea jos pe partea cu zidul! Sa vina la munca cu ceva urme de tapet pe moaca... Yesterday I dared to struggle, today I dare to win!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...