Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

vacanta in mexic


Recommended Posts

As avea nevoie de niste idei/sugestii/sfaturi: in martie vrem sa mergem (eu si prietenul meu) zece zile in Mexic, in Baja California, si nu stiu cum ar fi mai bine sa procedam. Noi plecam de langa San Francisco si nu avem masina noastra. Initial voiam sa mergem direct la Cabo San Lucas (cu avionul), dar apoi ne-am gandit ca ar fi mai interesant sa inchiriem o masina sa vedem mai multe locuri. Am inteles si ca sunt diferente semnificative de pret intre a inchiria o masina in SUA sau in Mexic. Daca ati mai fost prin zona, cum vi se pare ca ar fi mai bine - sa inchiriem o masina de-aici pentru toata durata vacantei (in cazul asta daca facem tot drumul dus-intors cu masina nu cred ca avem timp in zece zile s-ajungem pana la Cabo San Lucas, dar nu e musai s-ajungem acolo); sa gasim un zbor San Francisco-San Diego, sa trecem cumva granita si apoi sa inchiriem o masina din Mexic? Sau alta varianta? Unde ar fi interesant sa mergem in Mexic? Noi n-am prea vrea un loc plin de americani, mai degraba ceva mai linistit, mai rustic, mai "local". Ideal ar fi sa ne oprim cateva zile intr-un loc sa ne relaxam la plaja si eventual sa mai vizitam vreo doua-trei locuri. Ar fi mai bine sa ne facem rezervari dinainte sau ne putem baza ca gasim la fata locului unde sa innoptam? Ceva sugestii pentru cazare? Inca o intrebare: cetatenii romani au nevoie de viza pentru Mexic? Multumiri si [pup] Lai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Lai, eu am fost in Cabo San Lucas. Este superb. Tu vrei sa inchiriati o masina si sa conduceti pana in Cabo? E lung drumul, si acum depinde, daca vrei sa faci coasta Highway 1, ocolesti, drumul este mai lung, dar superb. Daca conduci pe Highway 5, este cu cel putin 2 ore mai putin (distanta San Francisco - San Diego). Noi am facut asta vara San Diego-San Francisco, am vazut toata coasta! Din San Diego pana in Cabo, cu avionul, zborul dureaza o ora si jumate. Daca vrei mai multe amanunte da-mi un MP. Eu locuiesc in San Diego. Noi nu ne-am incumetat ca conducem prin Mexico. Imi ajunge cand trebuie sa mergem prin Tijuana, stam la 50 de km de granita cu Mexicul. Trebuie sa-ti faci asigurare de masina pentru Mexic. Noi nu am vrut, ne-a fost frica. Am stat la hotel de 5 stele/totul inclus. Mancare/bautura/7 nopti all inclusive (zborul a fost extra). Ce pot sa-ti spun/ A fost f. frumos. Hotelul are 5 restaurante, piscine, pe malul oceanului, unele mese seara, le-am servit pe plaja. Tot personalul f. prietenos, si extraordinar de curat. Noi am castigat un gift certificate, pentru 7 nopti,2 persoane/all inclusive, la acelasi hotel. Este valabil pana in Octombrie 2005. Doresc sa-l vand. Daca esti interesata scrie-mi! Oricum daca nu reusesc sa-l vand, o sa mai mergem noi inca o data! Si inca ceva, noi am fost si cu fiul nostru de 3 ani si jumate. Au toate facilitatile si pentru cei mici. Plus ca nu am avut probleme cu mancarea, sa ne imbolnavim etc. In fine, uite aici niste info despre locul unde am stat. Numai bine! Si vacanta placuta! Despre Hotel: http://www.royalsolariscabo.com/ http://www.cancunsteve.com/cabo.htm Cristina Sanatate, ca-i mai buna ca toate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salut, am fost si noi in Los Cabos...ce mai ...e frumos de tot...noi am plecat din detroit...inca nu suntem cetateni americani asa ca am avut nevoie de viza..care e gratutita pt romani...[cool]. nu am inchiriat nici noi masina dar ne gandim ca data urmatoare sa inchiriem...poti gasi dealuri bune..pretul la taxiuri e destul de piperat..insa intre statiuni poti sa folosesti autobuzul cu care circula localnicii si care e in jur de 1$-1.5$ depinde de traseu..Ideea de a merge cu o masina din Us in mexico nu stiu daca e foarte buna..trebuie sa te interesezi cat te va costa asigurarea..si mexico e destul de sarac si de salbatic pana ajungi in statiune..unde e raiul pe pamant..Tu zici ca vrei rustic, dar nu-ti imagina ca rusticul mexican e la fel cu cel romanesc..bastinasii traiesc sarac, doar turistii beneficiaza de lux.. mai intreaba daca vrei amanunte si vezi ca la randul meu am deschis si eu un subiect asemanator. anita,mama lui maddy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...