Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

TO BUY OR NOT TO BUY


Recommended Posts

pupici la toata lumea !!! Avand in vedere ca mai avem un pic pana la marea intalnire, ne gandim sa ne apucam de cumparat una-alta pt bebe. pana acum i-am luat numai patut si deja toata lumea ne-a sarit in cap ca cica NU E BINE sa iei nimic la bebe pana nu se naste. dar cum voi putea eu umbla prin magazine (mai ales ca fac cezariana)sa-i iau ce trebuie la bb??? plus unde mai pui ca sunt si un pic cam pretentioasa, mai ales ca e vb de bb meu. deci VA INTREB pe voi : fac rau daca ma apuc sa iau macar lucrurile necesare in prima luna de viata (scutecele,pampersi,suzete, biberoane etc)??? ---nu sunt superstitioasa si cred cu inversunare ca totul va fi ok cu bebele---- si inca ceva: cam care sunt lucrurile care ar trebui sa le am in casa ca sa nu umblam de bezmetici prin oras???? sunt deschisa la orice sfat! [gravi]in 35 sapt. pupici pt bebici,mamici si burtici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Faci cum doresti, e optiunea ta, dar eu zic sa nu...parere pur personala: Se spune ca aduce ghinion sa cumperi orice pentru bebe inainte sa se nasca. Pampers nu-ti trebuie in casa pana nu-l aduci acasa (cateva zile, daca tot e cezariana), suzete pentru ce ?, biberoane la fel, de ce ? vrei sa-l obisnuiesti sa manance artificial de la inceput ? Iar de astea si de altele se poate ocupa sotul cat esti tu in spital cu copilul. Si asa va creste iute, chiar daca n-o sa-ti placa ce ti-a cumparat... Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea, cumpara tu ce crezi ca va fi necesar pentru bebe in primele zile, pentru ca tati va fi prea zapacit de fericire ca sa te poti baza pe el:)) Musai sa ai pampersi-nr.2 pentru ca in maternitate ii pun unul si dupa aia ii cer pe ai tai. Ai nevoie de hainute sa-l scoti pe bb din maternitate si strictul necesar pentru acasa. Termometru corp,baie suzete pt orice eventualitate,biberon,camasute si hainute. Oricum vei primi destule lucruri iar copii cresc atat de repede ca nu va apuca sa le imbrace pe toate. Cat despre patut...noi am optat pentru inceput pt carut-landou deoarece e mai mic si il face sa se simta mai in siguranta. Nastere usoara! puici, Nadina si Carina-mandarina "Poate pentru lume esti o singura persoana, dar pentru o anume persoana esti intreaga lume"(Marquez)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hai sa ne 'adaptam' Eu am cumparat totul dar nu le am tinut in casa !!!! Le am tinut la soacra mea spalate, calcate (de ea) si cand s a nascut bebe totul a fost pregatit!!!!! Si mai sunt 2 suprestitii : 1. ursitoarele - vin in a 3 a noapte de la nasterea copilului si tb sa gaseasca la geam diverse (in fc de gustul fiecareaia): dulce, sarat, acru etc etc ... asta ca sa ureze bine copilului 2. nu se usuca lucrurile lui bebe noaptea decat in casa (nu afara) - ca sa nu vina duhurile rele - asta pana in botez or mai fi si altele dar nu le stiu eu le am respectat pt ca banuiesc ca nu sunt intamplatoare: - cea cu ursitoarele : cand se face punguta cu de toate cine pune toate in ea se gandeste: bebe sa fie dulce ca zaharul si la fiecare mirodenie ii aduce o calitate ... si gandurile bune cui fac rau::: - cea de a doua cred ca are legatura cu sensibilitatea copilului la microbi ... Cea cu hainutele (inainte) este la noi doar si cred ca are legatura cu saracia (asta e concluzia mea... Dar si pe asta am 'adaptat o cumva' dar ce trebuioe sigur facut inainte de nastere: mergi la toate controalele obligatorii, fa ecografii, ia vitaminele prescrise de medic si vorbeste cu bebe !!!! si odihneste te nastere usoara !!! ps : cine ar putea lua lucrusoarele cu mai mult drag decat tine????????sotul tau saracul va fi capiat zilele alea .... ag
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E mai bine sa le cumperi de acum ca dupa aia nu vei mai sti ce sa faci mai intai. Ia pampers, servetele umede (daca vrei sa folosesti), ia niste body-uri (cele mai bune sunt cele care au capse in fata ca sunt f.usor de imbracat), ia sampon si ulei sau lotiune de corp (sapunul cam usuca, mai bine ii iei sampon si gel de baie), ia cateva costumase, babetele, cadita, un cos de gunoi, saci pentru cos. Eu am imbracat-o pe Alexandra direct in costumase (noile cercetari arata ca se dezvolta mai bine in costumase, nu se mai leaga bebelul sarma). Sa iei si 1-2 perechi de manusi si eventual si 1-2 caciulite (daca e mai frig la tine, oricum dupa baie e bine sa-i pui caciulita). Manusile sunt bune una ca-i tin de cald (bebeii au uneori extremitatile reci) si nu se va mai zgaria cu unghiutele care-i cresc extrem de repede. Sa nu uiti sa iei termometru de baie si forfecuta pentru gherute si perie de par (cele de la nuk sunt f.bune si mai ieftine). Sa iei si paturica! Toate astea te for duce la 3-4 mil.lei Sa nu-i iei prea multe de imbracat ca risti sa patesti ca mine (i-au ramas multe mici inainte sa le fi imbracat odata). Bebeii cresc extraordinar de repede in primele luni. Nu uita sa iei fese sterile, ser fiziologic. Se mai dau unguent pt.fundulet si alte chestii (dar ti le da din maternitate). Sa-i iei si un detergent bun si balsam de ruse lenor sensitive. Biberonul sa nu i-l arati in prima luna ca se invata lenes si nu mai suge de la san. Ceai poti sa-i dai cu lingurita, dar cel mai bine da-i san cand cere ca e bun si de sete si de foame. Cam atat mi-am adus aminte. Iti mai scriu... Sa-ti dea Dumnezeu un bebe cuminte, sanatos, mancacios si frumos. Anca si bebelina Alexandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am cumparat cam tot ce-mi trebuia de cand aveam vreo 30 sapatamani. Am vrut un carutz+scaun masina MaxiCosi si l-am primit din Germania, patutz am cumparat tot atunci. Hainutze, nu puteam rezista cand le vedeam prin magazine, le-am cumparat treptat, incepand cu luna a7a. Si eu am facut tot cezariana. Sfatul meu este sa cumperi cam tot ce-ti trebuie din timp pt ca taticul, oricat de bine intentionat ar fi, nu va cumpara exact ce doresti tu. Cumpara body-uri din bumbac, un prosop baie, o pijama mai grosutza, un costumas gros, o paturica, caciulitze si botosei, o paturica mai groasa cu fermoar ca sa-l poti transporta afara. Cumpara si biberoane de la Nuk, antisughitz, ca nu stii daca ti se declanseaza lactatia imediat. De obicei, la cezariana, vine mai tarziu. Termometru de camera mai ai nevoie.In rest, nu-mi mai aduc aminte ca a trecut 1 an si ceva de atunci. Daca bebe va avea o brobonele ( se intampla in majoritatea cazurilor), dr mi-a recomandat Baneocin pudra. Iti doresc nastere usoara si bebe cuminte si neplangacios! Love is all around
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea, Nici eu nu sunt superstitioasa, dar chestia asta cu "cumparatul inainte de nastere" imi intrase ca un cui in cap si a fost singura superstitie de care am tinut cont. Uite cum am procedat eu: m-am plimbat prin magazine si am ochit cam ce aveam nevoie. Eu am nascut intr-o sambata si pana miercuri cand am iesit din maternitate sotul meu a cumparat exact ce stabilisem dinainte. Lucrurile cele mai importante ar fi: pampersi, biberon, suzeta, sapun de copii, vitamina A uleioasa (pentru uns bb la fund - diveresele uleiuri de firma iritau fundul bb-ului),vata, ceai de colici, hainute si caciulite (dar nu prea multe, caci bb creste repede-repede si raman toate mici). Nu am cumparat prea multe si bine am facut pentru ca am si primit o gramada de lucruri. Nastere usoara! Aurora
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna uite ce i-a trebuit lu' BB al meu (acum are 3 luni): pampers - eu i-am luat chiar marca Pampers nr 2 (3-6 kg), baxuri mari de 80 bucati, ca revine pretul cel mai mic er bucata. Are la Cora la 420.000 lei / bax. Se consuma 6-8 buc pe zi deci pentru o luna ar trebui 2.5 - 3 baxuri. Servetele umede tot Pampers sunt cele ami ieftine - 84000 lei / pachet mare (la Cora , ca in rest sar de suta de mii). Mai ieftine sunt servetele Dalin pe la vreo 55.000 - 100 buc, dar sunt cam mici si subtiri. Ca biberoane, tot la Cora au de la firma Primii Pasi, cu tetina de silicon, ca sa vezi prin ea (tetina trebuie sa-i fie plina tot timpul in timp ce bea ca sa nu inghita aer), pret bun - vreo 35.000 lei / buc. Suzete de asemenea, tot la Cora. Pt scutece ia finet , e 45.000 lei / metru', le tai si le faci tu tiv. Eu i-am facut citeva scutece de 1m x 1m si citeva de 0.5m x 1m. Mai trebuie o salopeta de fis, pt scos din spital si iesit pe afara cind va fi cazul. Nu te apuca sa iei "port-bebe" ca e o prostie. E foarte larg pe langa corpul copilului si daca e din satin aluneca din el (mama era sa-l scape pe jos), in fine e un chin sa-l porti in asa ceva. Eu din spital l-am scos in haine + salopeta de fis. Mai trebuie citeva sosete, neaparat din bumbac (majoritatea sosetelor chiar daca arata frumos cu tot felul de brizbrizuri, nu tin cald deloc pt ca sunt din plastic si sa vezi ce nasol e sa-ti gasesti copilul cu piciorusele reci si transpirate). Deci sosete flausate din bumbac. Ca haine, cele mai misto mi s-au parut body-urile cu mineca lunga si cit mai putin decoltate si pe deasupra salopeta fara mineci. Din tot ce se gaseste pe piata cele mai bune au fost cele facute de fabrica "1 iunie" din Timisoara. Sunt din material "plin", moale, bine surfilate pe dedesubt. Un body costa cam 70.000 si o salopeta 120.000 - 160.000 lei. Mai nou am gasit distribuitorul engross al fabricii pe Bucuresti si ma duc azi pe la ei sa ved ce preturi au si cit de "engross" tre' sa cumperi ca sa-ti dea la pret redus. O sa revin sa-ti spun si tie. Socoteste ca o sa-l schimbi de 2 ori pe zi si tu decizi cite haine cumperi (adica, cit de des o sa vrei sa speli si sa calci[:D]). Pentru cap eu i-am luat fesuri, nu caciulite care se innoada sub barba, pt ca fesul acopera si fruntea si urechile. Mai nou s-a smecherit individu' si nu mai accepta sa-i acopar urechile, asa ca i-am crosetat eu niste mini fesulete pina deasupra urechiuselor. Ce mai folosesc eu - in loc de barbetica ( vei consuma cel putin 10 pe zi) tot din finet i-am facut niste patrate 40x40 cm , le impaturesc si i le pun sub barbita cind maninca. Pentru baie: -Ulei de corp, eu am luat Jonshon verde -sampon tot Jonshon cu care il spal si pe corp si pe cap (nu-i dau cu sapun ca-i usuca pielea foarte tare) - o sticla de spirt pentru sters buricul (pina nu i-a cazut buricul nu i-am facut baie, doar l-am sters cu servetele umede) - 10 fiole cu ser fiziologic pentru sters la ochi (stergi de la coada ochilui spre nas si cind ajungi la locul pe unde ne ies noua lacrimile, faci citeva cerculete, ca sa i se desfunde si lui canalele) - comprese sterile - supozitoare cu glicerina pt copii - supozitoare Eferalgan pediatric - pentru orice eventualitate - Sab Simpex sau Bonisan pentru dreri de burta - de la 2 saptamini incolo Vigantol ulei - 2 pic pe zi Nu mai stiu ce-ar mai fi , daca-ti mai vine vreo idee, mai intreaba. Cind nasti ? [pup] SIMONA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea, Ca si tine si eu sunt in ultimele saptamani de sarcina... si eu m-am "impiedicat" de aceste superstitii asa ca pana ASTAZI nu am cumparat nimik. Patutul il am, dar inca nu este montat si astazi am facut mici cumparaturi pentru mine si pt BB. Sfatul meu este sa cumperi strictul necesar pentru BB sa ai pentru iesirea din spital si pentru primele zile cand o sa fie acasa. Oricum, nu cumpara multe hainute, pentru ca in primele luni, BB creste foarte repede si e pacat de hainele frumoase sa ramana nepurtate [:D] Cumpara cateva hainute care sa iti placa tie , iar restul (pampersi, suzete, biberoane) le poate cumpara si sotul tau in primele zile, pana vii acasa cu BB . Spor la cumparaturi. Saphir [gravi] 36 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cumpara mama tot ce te-au sfatuit fetele. Sotzul tau o sa fie la fel de obosit si stresat ca si tine si numai de cumparaturi nu o sa-i arda. Cumpara CADITZA. Colegu a dat pe una in caz de extrema urgentza 1,2 mil. Pentru ca de, nu mai puteam de atatea superstitzii si cand a venit vremea pentru prima baitza pune copilul daca ai in ce! NAStere usoara!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...