Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

TO BUY OR NOT TO BUY


Recommended Posts

Draga mea, eu nu am cumparat lucrusoarele inainte de nastere (superstitioasa deh), dar am convenit cu sotul meu cam ce as vrea i-am spus si unde le-am vazut si el ascultator a luat ceea ce ma gandisem eu si multe altele in plus sfatuit fie de vanzatoare, fie de mamici. Oricum la inceput nu am prea avut nevoie de prea multe hainute pentru ca toti prietenii, rudele , bunicii in special cand veneau in vizita veneau si cu arsenalul de rigoare, caciulite, camasute, botosei, pantalonasi, etc. Suzete si biberoane eu nu am cumparat decat atunci cand am observat ca nu a mai vrut sa suga. Cand nu se satura numai cu laptele meu si a trebuit sa ii dau supliment. Nastere usoara si succes la cumparaturi. jb
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Superstitioasa in colo, superstitioasa in coace. Am crezut si eu in superstitii, pana ce mi-a scos sotul meu gargaunii cu argumente destul de plauzibile. Nici eu nu am vrut sa ii amenajam patutul inainte sa nasc, dar sotul meu m-a intrebat daca mi-ar place mie sa dorm in miros de lacuri si vopsele (deh, mobila noua miroase) si sa stiti ca a avut dreptate. Cand am despachetat totul, a trebuie sa tinem si asternuturile la aerisit aproape o luna. Asa ne-am apucat de amanajat totul de cand eram eu prin luna 30. Hainute aveam deja de cand eram in luna a treia, o multime primite cadou de la prietene cu BB mai marisori, si pachete peste pachete de la mama de acasa. Asa ca de voie de nevoie am lasat superstitiile deoparte si nu s-a intmaplat nici o nenorocire. Sotul meu si asa, daca i-as fi spus ca trebuie sa cumpere si sa arajeze el totul in sase zile, nu cred ca ar fi facut ceva de emotionat si zapacit ce era. In zilele acelea nici de mancare nu i-a trebuit. Draga Maluba, cred ca te-ai saturat sa citesti liste cu tot ce-ti trebuie dupa nastere ptr. BB, au scris fetele destul, dar cred ca e mai bine sa le ai din timp cumparate. un singur sfat iti dau: sa nu cumperi body cu nasturi intre picioare; am vazut si am si cumparat din greseala din Ro si e un chin, sa nu mai vorbim de salopetele cu nasturi. Ti se face parul maciuca cand trebuie sa inchei cate 10 nasturi, de aceea mai simplu e cu capse sau cu fermoar (la salopete me refer). Sa ai o cezariana usoara si fara complicatii, multa sanatate tie si lui BB si sa auzim de bine Roxana si Lucia Valentina (26.05.02) [mamica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa iei ceea ce consideri tu necesar si iti face placere. Daca ar fi sa ne luam dupa superstitii, sotii nostri ar alerga disperati in cele 2 -3 zile cat stam in maternitate (poate mai mult in cazul tau pentru ca faci cezariana) si pana la urma ne-am alege cu cine stie ce. Mai mult, ei vor avea si grija curateniei si pregatirilor de acasa si noi pretindem sa ii vedem fresh si optimisti la maternitate. [:D] Mama mea a fost mereu impotriva cumparaturilor in avans oferindu-se sa cumpere ea totul cat sunt in spital. Cand a vazut cam cate ar fi de luat si cat am umblat dupa ele inainte, a inceput sa ma intrebe ea cam ce as mai avea nevoie. [:D] Cunosc foarte multe persoane ai caror copii sunt perfect sanatosi cu toate ca si-au cumparat totul inainte (si vorba ceea, toti cei din Occident ar trebui sa fie ghinionisti, pentru ca pregatirle incep la 7 luni cel tarziu [^]), dar cunosc si situatii tare nefericite cu toate ca parintii nu au cumparat absolut nimic. Cel mai bine sa faci asa cum te indeamna inimioara ta, dar eu trebuie sa recunosc ca ma topesc toata cand vad lucrusoarele pregatite si mai dau o fuga la sertar sa le mai vad o data. Rox
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am tinut cont de superstitia asta si am cumparat tot ce am putut dinainte, iar apoi m-am felicitat! Am inceput sa cumpar lucrusoare prin luna a 5-a de sarcina, apoi prin luna a 7-a am cumparat mobila pentru bebe. Nici nu se putea altfel, pentru ca aici inainte sa intri la maternitate ca sa nasti ti se da o lista (obligatorie) cu tot ce trebuie sa aduci pentru bebe: pijamale, body-uri, schimburi etc. Plus ca nu poti parasi maternitatea daca nu ai un scaun auto adaptat. Apoi am mai si primit lucrusoare de la alti bebelusi mai maricei (asta cica e bine, sa ai lucrusoare purtate de bebelusi sanatosi). Asa ca superstitiile astea sunt total depasite, banuiesc ca au aparut pe vremea cind mortalitatea la bebelusi era mare, ca sa nu ramii cu lucrurile cumparate degeaba! Sfatul meu: cumpara tot ce-ti trebuie de pe acum, ca pe urma e jale cu bebe, nu mai ai timp de colindat magazinele! Otilia&LaAdelita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu una nu tin cont de chestii din astea babesti si rasuflate. Imi face o placere deosebita sa cumpar lucrusoare mici si frumoase pentru bebelina. Nu mi-as lua placerea asta pt. nimic in lume. Doar sunt cu capul pe umeri, am citit destul si sunt destul de informata ca sa nu cred ca soarta copilasului meu tine de niste body sau de asternuturi de pat. Sa fim seriosi! I-am luat costumase frumoase, rochite chiar, scaunel de masina, bodys,etc. Cum am spus, e atat de frumos sa fac cumparaturi pentru papusica mea... Vreau sa particip activ la decorarea camerei,sa pun dragoste in fiecare lucrusor si in fiecare coltisor de camera. Succes la cumparaturi si nu mai apleca urechea! Laura si papusica din burtik ( 26 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca e atat de fain sentimentul ca "ai mai cumparat ceva pt bebe"[il] Ar fi pacat daca nu te-ai implica tu in aranjarea si decararea camerei lui bebitzu! Experentze de genul asta nu ai decat o data sau de doua ori (functie de cati copilasi ai) in viatza. Parerea mea ar fi ca nu trebuie sa te iei dupa toate tampeniile babesti: ca aduce ghinion, ca micutzul o sa fie nefericit, ca mai stiu eu ce![xx(] Prostii, tampenii, aberatzii! Nastere usoara si bafta la cumparaturi! Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea personala este ca daca nu cumperi NIMIC pentru bebe este ca si cum ai astepta sa se intimple ceva rau... Asa ca lasa-te prada ispitei si cumpara micutului tot ce are nevoie. Este un sentiment minunat sa pregatesti venirea lui [bb] in cele mai mici detalii!!! [flo][flo][flo] Noroc, sanatate si nastere usoara! [pup] Otilia&LaAdelita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am cumparat absolut totul inainte(de la cele mai frumoase hainute pina la mobila si jucarii,doar caruciorul l-am luat dupa ce s-a nascut si asta din cauza ca nu gasisem ce am cautat eu)si am facut f bine pt ca dupa nastere,nu am mai avut timp si chef sa pierd vremea prin oras si nu as fi conceput sa-mi cumpere altcineva lucrurile fetitei.In plus,nasterea si refacerea au fost usoare,iar copilul sanatos tun. Aici majoritatea cumpara cu mult inainte lucrurile bebelusului,cu citeva saptamini inainte de nastere trusoul e gata si nu sunt probleme...deci jos superstitiile [bis][bis]! Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea, Eu mai am doar o saptamana cel mult pana nasc si am pregatit cam tot ce am nevoie pt. bb. Din fericire eu am cumparat f. putine lucruri pentru ca cele mai multe le-am primit deja, de la cadita si pana la scaun de masina, patut, hainute. M-au apucat si pe mine la un moment dat indoielile pt. ca toata lumea imi repeta acelasi lucru: Nu cumpara nimic inainte de a se naste bb. Acum insa nu mai am nici o indoiala si sunt sigura ca trebuie sa ai pregatit pt. bb macar strictul necesar, ca sa nu mai vorbesc de bucuria de a admira lucrurile lui bb clipa de clipa. Adriana[gravi]in saptamana 39
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...