Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

TO BUY OR NOT TO BUY


Recommended Posts

Eu incepind din luna a sase-a am inceput sa fac TOATE cumparaturile! Eu nu cred in superstitii,cred in Dumnezeu si in sufletul meu nu incap amindoua,fara sa vreau sa jignesc pe cineva,iar daca o fac involuntar,i-mi cer anticipat scuze! Fetele ti-au spus tot ce poti cumpara,eu nu mai stiu ce pot adauga. Gindeste-te ca atunci cind vei veni cu bb acasa,nu vei avea timp uneori sa faci nici un dus,dar sa te duci la cumparaturi.Si daca trimiti pe altcineva sigur nu va cumpara ce vrei tu si nu va avea acelas gust. Eu nu am iesit din casa 3 saptamini cu gemenii.Am avut de toate si mi-a prins bine.Doar Pampers si lapte se ducea sotul si cumpara cind se termina sau venea socrul meu si i-mi aducea. In plus eu m-am distrat spalind,calcind,impachetind hainutele,aranjind camera,port bebe-urile cosulete in care au dormit primele trei luni,ducindu-ma la croitoreasa sa cos scutecele si cearceafuri pe care le folosesc pina acum,facind perdelutele din camera lor...si visam ziua in care vom fi impreuna toti 3...pardon ,4 cu tati! Nastere usoara si sper ca fiecare dintre noi te-a ajutat si nu te-a incurcat! NASTERE USOARA! Theodora,o mamica fericita si [copil] Alexandros,[copil] Yannis gemenii mei minunati! 2 ani pe 03.Aprilie.2004. [loveyou] htpp://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+2&mid=188&cid=3737
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul răspuns
maluba, eu zic sa faci cum simti tu> daca esti superstitioasa si mai ales daca are cine sa-ti faca cumparaturile cat vei fi pe ultima suta de metri, atunci nu lua acum nimic! daca, in schimb nu ai probleme cu superstitiile, cumpara tot necesarul, pt ca ai avea o gramada avantaje> 1. ar fi totul gata cand vei naste si vei putea sta linistita ca nut-i lipseste nimic 2. nu va trebui sa inebunesti pe nimeni la cap cu shopping-ul si nu va trebui sa certi pe nimeni daca va uita sa-ti ia ceva anume 3. ai posibilitatea de a alege tu hainitele, lucrusoarele, pana si biberoanele, dupa culori, forme, preturi etc. si ca sa raspund si la a doua intrebare, eu mi-am luat totul in ultimele saptamani, din pacate numai caruciorul nu am apucat sa-l cumpar, dar mi l-a luat mama si nu l-a nimerit chiar asa cm vroiam asa ca, tu hotarasti! nastere usoara si un bebic ssanatos si frumos! [*]Cu drag, Dana, mamica lui [copil] Danutz [*] Poze>:http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Povestea+de+Craciun&mid=1214&cid=3759 http://www.yamafoto.com/?ref=6599 http://www.yamafoto.com/?ref=14353 http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Danza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

OAUAUUUU!! in primul rand sunt fericita ca nu credeti in tampeniile astea de superstitii. in al doilea rand va multumesc pt toate sfaturile si listutele pe care mi le-ati facut (imi scrisesem si eu una da se pare ca nu era completa)asa ca dupa ce termin sesiunea (mai am 3 examene)nu ma mai vede nimeni pe acasa vreo saptamana. SIMONABB - noi locuim in Iasi, da multumim oricum pt lista de preturi de la Cora-o sa ma ghidez dupa ea; ANCA TANASICA - merci pt sfatul cu datul ceaiului sau lapticului cu lingurita. n-am stiut. eu am zis sa cumpar biberon sa fie in casa, ca va dati seama ca imi doresc mai mult ca orice sa dau la bb meu laptic de la tzitzica (mai ales ca port mar.95-de la 70) BIBI - mai amuzat tare cu caditza. sa stii ca nici eu n-o trecusem pe lista. THEODORA - ai dreptate : eu cred in Dumnezeu si stiu ca niste lucrusoare nu pot aduce nici un rau bb-lui. mai ales ca am avut o sarcina f. usoara (desi la 2-3 sapt eu imi faceam analizele), asa ca nu as putea concepe ca ceva sa nu fie bine cu iubirea mea mica. MULTUMESC la toate si daca va mai aduceti aminte de ceva scrieti ca eu notez tot. ......ce emotii ma apuca...umblu prin magazine de bb dianainte de a ramane insarcinata , da acum cand ma gandesc ca o sa cumper pt ingerasul meu imi tremura picioarele..... sa auzim numai de bine!!!! aaaaa!!! ADRIANA iti urez nastere cat se poate de usoara si sa ne tii la curent ca sa bem ceva in cinstea voastra! pupici pt bebici,mamici si burtici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca esti la rprima nastere iata un sfat care te va ajuta mult: SPUNE-LE IN MATERNITATE SA-TI FACA CEL PUTIN O INJECTIE CU OCITOCINA. Pe mine injectia aia m-a salvat dupa ce am asteptat 2 zile sa-mi vina laptele. Chestia asta te va ajuta foarte mult sa-ti desfunde canalele si sa-ti vina mai repede laptele, mai ales ca nasti prin cezariana. Si inca ceva de cumparat: POMPA DE MULS. Eu iti recomand pompa care seamana cu o siringa si se ataseaza si tetina la un capat. Vigantol si sab iti va da pediatra pe care sa o chemi acasa dupa ce vii din maternitate si sa-ti faci lista cu tot ce vrei s-o intrebi. Vizita acasa e un drept al tau daca esti asigurata deci bate-o la cap sa vina ea la tine (la mine a fost usor ca pediatra mi-e si prietena). Anca si bebelina Alexandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

merci mult de sfat Anca, e bine de stiut, chiar daca doctorita mea e super , se poate sa uite sau mai stiu. da , sa stii ca mi-a trimis prietena mea din italia o pompita de muls plus 2 chestii care sa le folosesc in caz ca o sa am "furia laptelui".(au un gel in ele si le tii la frigider-se racesc dar nu ingheata), sau le incalzesti si le pui pe sani ca sa vina laptele mai repede. daca iti mai amintesti ceva tine-ma la curent! vreau sa fiu pregatita pt orice!!!(daca se poate sa le stii de toate) pupici pt bebici,mamici si burtici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maluba acum am vazut ca esti din Iasi![:)] Si eu la fel.[flo] Daca eram acasa cred ca eram in stare sa te rog sa ma iei si pe mine la cumparaturi cu tine[:I] Imi place fantastic de mult sa merg in magazine pt micutzi. Ma induioseaza shosetutzele lor mici, botoseii, pantalonashii cat o palma[olala] Magazine faine cu lucrusoare pt bebei sunt cele de la et 2 de la Mall si magazinul de pe Cuza Voda. Si am vazut si la unul din standurile de la et4 de la Moldova lucrushoare pt copii. Bafta la cumparaturi! Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am cumparat pentru Matei absolut totul inainte, copilul e super ok, eu nu cred in superstitii. Nu ai sa si timp nici sa te speli pe cap dupa ce nasti, daramite sa te plimbi sa cumperi una-alta pentru bebe. Si eu am nascut cu cezariana si te simti super obosita prima luna. Ai sa ai nevoie minim de astea: pampersi, servetele umede, camasute de corp, costumase, caciulite, manusi (optionale), cosmetice pentru bebe, cadita, ceva de leganat (eu iti recomand un scaunel de hranit bb care se leagana, poti sa iei de la ce firma vrei, eu am de la Hauck si e nepretuit pentru ajutorul pe care-l da). Eu zic sa lasi superstitiile pentru altii si sa-ti faci viata mai usoara. Carmen
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea, noi am cumparat totul, dar absolut tot ce aveam nevoie inainte de a se naste bebe. Dupa ce am nascut nu as fi fost in stare sa merg la cumparaturi nici sa ma bati. Iar pe sotul cum spunea si Marina, il vroiam langa mine cat mai mult posibil nu sa umble dupa cumparaturi. Eram amandoi de fapt, atat de obositi in primele doua saptamani incat fiecare grija si munca in minus era o binecuvantare. Cumparaturile mici am inceput sa le facem inca de la inceputul sarcinii(hainute, mai cate o jucarioara). Pe toata sarcina ocupatia mea preferata zilnic era sa-i pictez camera. I-am umplut-o de ursuleti. Pe la mijlocul sarcinii am inceput sa luam lucrurile mai mari, patut, caruciorul cu scaun de masina, mobila pt camera lui. In ultimul trimestru am mai luat vanita, cosmeticale, pompa de muls, scutece, servetele umede, biberoane, intr-un cuvant: restul de lucrusoare. Doar lapte praf nu am luat. Mie laptele mi-a venit abia dupa 5 zile, timp in care aveam doar colostru iar cantitatea nu era suficienta pt a-i satisface foamea lui bebe. Asa ca a treia zi dupa ce am vazut ca-mi chinui bebele degeaba, a dat sotul o fuga sa aduca lapte praf. I-am dat asa pana mi-a venit si mie laptele. Intre timp insa bineinteles ca-l puneam sa suga tot timpul, foloseam si pompa cu disperare. Am jubilat cand am vazut ca (,) curge lapte adevarat dupa cinci zile. Off, vremuri, acum zambesc and imi amintesc. Asa ca sfatul meu e pregateste de pe acum tot ce ai nevoie pt inceput, pt ca in haosul de dupa, organizarea e cea care lipseste cu desavarsire. Adela http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Adela%20P
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am asteptat-o pe mama sa vina din Romania sa ma ajute la cumparaturi. Am nascut insa mai devreme si mama era pe aeroport cind eu ma pregateam sa nasc. Asa ca sotzul a trebuit sa cumpere primele lucrusoare. Noroc ca venise mama pregatita, altfel imi imbracam bebelushul in barbitze "I love my mommy" si ursuletzi albastri... Andrada L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea, nu te lasa condusa de superstitii! Noi am cumparat ABSOLUT TOT inainte de marele eveniment pentru ca eu sunt tare mofturoasa [bang] cand vine vorba de lucruri pentru bb-ul meu si nu voiam sa-mi cumpere altcineva cine stie ce pampoane sau dantelarii de prost gust. Fetele ti-au cam spus de ce ai nevoie dar mai vin si eu cu un sfat. Evita hainutele cu dantele, snururi sau nasturi ca sunt ineficiente. Alege costumase cu capse in fata si intre picioare, pentru ca vei schimba pampersul rapid si fara bataie de cap. Oricat de haios sau nemaipomenita e o hainuta gandestete inprimul rand la aspectul practic. Si mai ales evita paturicile pufoase (cel putin in primele 6 luni) si axeazate pe cele de bbc. Si inca o superstitie pe care eu am considerat-o o mare idiotenie, sa nu tai unghiile copilului pana la botez cand trebuie sa i le taie nasa.CRETINISM. Fetita mea nu suporta manusile si in prima noapte s-a zgiriat de-mi venea sa ma bat singura de proasta ce am fost. Asa ca lasa deoparte tot si fa ce-i mai bine pentru bb-ul tau. Pupici pe burtici si nastere usoara! Elly si bb Dariutza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...