Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

TO BUY OR NOT TO BUY


Recommended Posts

Nici eu nu am tinut cont de nici o superstitie. Si m-am laudat in stanga si in dreapta cu cea mai usoara nastere si cu cel mai sanatos bb, pentru care ii multumesc lui Dumnezeu. Nu mai aduc argumente, fetele au spus tot ce era de spus. Este f. indicat sa cumperi tot ce ai nevoie dinainte. Eu am "uitat" sa cumpar niste nimicuri si dupa ce am iesit din spital (dupa 24 de ore de la nastere) am plecat ca nebuna sa cumpar ceainic si mai stiu eu ce si bine nu mi-a fost, ca abia puteam merge. A mai urmat si ceva depresie, sa vezi ce crize de nervi te apuca dc. n-ai tot ce trebuie pentru copil sau ti se pare tie ceva in neregula in primele saptamani. Nastere usoara si sanatate tie si lui bb! ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Parerea mea este ca nu are nimic daca ii cumperi la bb inainte. Eu am cumparat patutul cand aveam numai 4 luni de sarcina (am fost tare nerabdatoare sa vad camera aranjata shi nici nu a vrut sa doarma in ea pana la 8 luni :(( ). Am mai cumparat cateva hainute in ultima luna de sarcina (daca sti ce ai potzi sa itzi cumperi tot ce vrei pt el/ea ca sotzul crede-ma ca nu o sa itzi aduca ce vrei tu acasa, iar dupa o cezariana nu este tocmai ushor sa pleci la cumparaturi "am avut si eu cezariana shi vb din experientza"). Potzi sa itzi cumperi o stical doua pt lapte in caz ca doamne fereste bb tau nu vrea laptic de la tine sau poate ca nu ai tu laptic (am o prietena care a avut sfarcuri mici shi bebe nu a putut sa suga, 2 saptamani de incecare shi a capatat numai rana, dureri, inconfort shi un bebe marait tot timpul. NU VREAU SA TE SPERI DAR TREBUIE SA TE GANDESHTI LA TOT) O suzeta nu strica, daca ii place la bb tau sa traga din ea... . Pampers pt nou nascutzi nu itzi trebuie mai mult de 2 pungi daca sunt 20 bucatzi in punga... ai putea s aitzi iei cateva pungi de nr. 1 ca oricum sunt scumpe si sa le iei toate odata te cost mult. Cand vi cu bb acasa din sital trebuie sa ai deja un loc amenajat pt el unde sa doarma, patutz sau tarc, hainutz, pampers, biberoane, un termometru, alcool pt buric (mie mi-a zis sa il sterg la buric cu alcol defiecare data cand ii schimb pampersul pana il cade buricul 10 -12 zile), gomoloate de vata, sampon pt bb sau sapun lichid, un umidizator daca nu este aerul destul de umed in camera (50 -55% este ideal), termomentru de camera sa nu sufoci copilul cu prea multa caldura (19 - 21 C ideal), un aparat sa il ascultzi daca plange in caz ca doarme in camera lui. Asta ar fi totul. Cezariana ushoara shi sa te vindeci repede. BEBE SANATOS SHI FRUMOS SA ITZI DEA DUMNEZEU! PS: Nu stiu daca in Ro sunt acele protectzi pt piept in caz ca izti sare laptele prin haine (sunt rotunde shi le pui pe sub un sutien sau un tricom, absorb laptele shi nu o sa itzi patez hainele). Gabbriela & Julian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna, si eu i-am cumparat ilincutzei strictul necesar din care nu au lipsit: pampersii, cadita, prosopel, betisoare ptr urechi,fese sterile+ser fiziologic,o lingurita, termometru,forfecuta ptr unghii, o paturica care se transforma in port bebe cu care am scos-o din maternitate,caciulite,cateva costumase si body-uri. ai mare grija la costumase: sa fie cat mai usor de imbracat. mie mi-au luat ochii unele f frumoase si cand trebuia sa o imbrac pe bb, imi venea sa le arunc. sotul meu nu prea a avut timp ptr cumparaturi, tinand cont ca trebuia sa vina la mine cu mancare (la cezariana nu ai voie orice), apoi a dat si o petrecere si a fost f obosit.plus ca atunci cand vii acasa esti f obosita in primele 2 zile si nu cred ca vei avea energia necesar sa iesi in oras. eu am iesit la 3 zile in oras dupa externare ca sa-i mai iau lui bb niste lucrusoare: scutece de finet care mi-au fost f utile: ii puneam unul impaturit in patru in patut in dreptul capului, astfel daca voma putin sa nu pata cearceaful si le foloseam si cand o scoteam din baita, mai intai o si impatuream intr-un scutesc putin caldut si dupa aceea in prosop. eu i-am facut baita si inainte sa-i cada buricul- o stergeam cu spirt la buric apoi niste prosopele mici pe care le puneam pe umarul meu de cate ori o tineam in brate , ca sa nu stea cu gurita direct pe hainele noastre. sa-ti iei multa vata la spital (am avut surpriza ca farmacia spitalului sa fie inchisa fiind duminica), plus lenjerie intima (mai multe perechi),niste supozitoare cu diclofenac (ptr durere)unguent ptr sani si mie dr mi-a spus sa iau pudra baneocin ptr operatie. acasa sa ai niste tricouri la indemana deoarece iti vor curge sanii si se vor pata imediat tricourile. dr de familei care tb sa vina acasa iti va da bepanthen si vigantol si sab simplex gratuit. bani marunti la spital de 10 000 si 50 000 stii tu pentru ce. iti doresc ca operatia sa decurga cu bine, bb sa fie sanatos si sa te recuperezi cat mai repede. Corina si bb Ilinca 11 luni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

GABRIELA , gasesti si la noi , la Sensiblu protectie pt sani, sa nu patezi bluzele si am mai gasit la Chicco si ..uite nu-mi vine acum cum se cheama... chestii de pus pe sfarc sa nu traga bb direct din tzitzica (pana se formeaza bine sfarcurile)-sunt fiziologice si am inteles f practice. hai sa va mai intreb ceva : termometru pt bb de care ati luat ?? din asta normal sau care se baga in urechiusa??? ---ultimele am inteles ca nu dau temp exacta a corpului.. va pup!!! pupici pt bebici,mamici si burtici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Maluba, Eu am postat mai demult un subiect despre termometru si raspunsurile au fost cam asa: -cel mai fidel citeste temperatura termometrul clasic care se baga in fundulet. Daca vrei sa-l chinui mai putin pe bb exista termometre digitale care scot un sunet cand este gata de citit temperatura. Sunt maxim 500 000 lei. Un alt avantaj este acela ca termometrul stimuleaza scaunul lui bb daca acesta este constipat. -cele cu infrarosii (care iau temperatura in ureche sau pe frunte) sunt f.f. comode si usor de folosit, nu-l chinui pe bb si in 2 sec. ai temperatura aproximativa. nu sunt la fel de fidele ca cele clasice, de aceea se recomanda sa iei de mai multe ori temperatura si sa faci o medie. Un alt dezavantaj ar fi pretul f. mare in comparatie cu celelalte. Uita-te pe www.bebelusultau.ro sau www.chicbebe.ro si citeste mai mult despre termometre. Adriana[gravi]in saptamana 39
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am avut nici o superstitie de genul asta si am pregatit hainele cu 1 luna inainte, si bagajul pentru spital cu vreo 2 sapt inainte. Mi-a prins foarte bine ca erau toate pregatite ca il sunam doar pe Marcel si ii spuneam ce sa aduca. Am avut in salon o fata care din superstitie nu a cumparat aproape nimic si ii aducea sotul ei niste hainute de te apuca rasul (pe celelalte ca ea saraca era tare necajita). Eu zic sa te pregatesti dinainte. carmen
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maluba shi aici exista acele protectzi pt sfarcuri, sunt din silicon dar doctorul zice s anu le foloseshti numai in caz ca ai rana shi nu suportzi durerea sa suga bb. Eu a doua zi dupa ce a ainceput sa suga am facut aha rani mari ca imi curgea sange shi mi-a dat acele protectzi din silicon... nu itzi spun ce placere cu ele, nu durere, nu sangerari DAR... dupa ce mi sau vindecat ranile bb meu nu a mai vrut sa manance numai cu acele protectzi shi pana la 9 luni defiacre data cand ii dateam sa pape piept trebuia sa port alea. Daca nu ai rana sau nu te doare shi vezi ca b poate manca nu trebuie sa le portzi, daca bb nu poate apuca sfarcul dupa 2 zile de incercari atunci nu ai incotro. Ca sa nu faci rana tot timpul dupa ce a terminat bb de mancat calteste pieptul cu apa caldutza, fara sapun shi aplica o crema care sa itzi moaie pielea (nu crema nivea sua stiu eu ce marca, gaseshti la farmacie crema speciala pt sfarcuri shi bb poate sa manance daca eshti data cu ea, eu am avut asa ceva, nu stiu daca in RO este). Intereseazate ca itzi va folosi foarte mult. Ai intrebat de termometru... in primul an de viatza doc mi-a zis sa iau unul clasic pt funduletz care ma anuntza cand a terminat de laut temperatura, iar dupa un an pot folosi cel de ureche car eva arata cu aproape o jumatate de grad mai putzin decat cel clasic. Acolo in RO am auzit ca trebuie sa itzi duci deacasa vata, shi alte trebuintze dupa nashtere. Cum ai zis ca o s aia cezariana nu o sa potzi purta chilotzi normali ca o sa te deranjeze (asha a fost la mine)... intzi trebuie ceva chilotzi tip parasute s anu te stranga de burta shi sa ii potzi ridica repede... tampoane shi vata cat de multe. Nu mai shtiu acum ce sa itzi zic, dar dac aimi aduc aminte o sa mai postez un mesaj. Numai bine shi nastere ushoara! Gabbriela & Julian [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maluba draga, sa stii ca si eu superstitioasa de felul meu, dar tot am cumparat dinainte ce-am avut nevoie. Doamne-fereste, ca niciodata nu stii ce se poate intampla ...poti sa pastrezi bonurile de la tot ce-ai cumparat si le poti returna. Banuiesc..ca poti face asta si in romania. Sau da si tu o tura cu sotul tau sa vezi cam ce-ai vrea sa cumperi si ii faci o lista. Dar eu zic, ca e mai bine sa-i cumperi din timp si sa-l ai pe sotul tau alaturi de tine dupa ce nasti decat sa umble prin magazine la cumparaturi, si poate nici sa nu fi multumita de ce-a luat. pupici, si nastere usoara http://community.webshots.com/user/sympa200
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Parerea mea este sa cumperi ce vrei tu inainte de nasterea bebeului. Eu n-am cumparat, am nascut cu trei saptamani mai devreme si am fost luati prin surprindere, ca noi ne programasem cumparaturile chiar in weekend-ul ala. Drept urmare, in timp ce eu stateam in spital singura, sotul meu cumpara singur patut, scaun de masina (fara de care nu poti scoate copilul din spital aici) si costumase de noi nascuti. Si toate astea a trebuit sa se le faca in 24 de ore ca atat te lasa aici in spital dupa nastere naturala. Astfel incat totul a fost pe gustul lui iar copilul a iesit din spital intr-un costumas cu mingi de fotbal [:D]. Nastere usoara! Corina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce dulce ai fost Corina. Eu am cumparat pt bb un coctum gri cu alb cu un catzel mic... shotul a zis ca este ca, de fete dar eu tot in ala l-am scos din spital :). Iar acasa dupa ce am ajuns (am stat 5 zile in spital ca am avut cezariana)am gasit patutul lui bebe plin cu haine de baietzi si mai mari shi mai mic, foarte dragutze toate shi numai de bumbac. Sotzul ca a aflat ca re baiat a fugit la 5 magazine shi tot ce a vazut el albastru shi i-a placut a cumparat, cu totushi ca aveam acasa ceva haine galbene, albe shi verzi... dar a vrut albastru :). Sotzi ashtia ai noshtri sunt tare dulci uneori cand vine vorba de imbracarea bb. Apropo MALUBA mai trebuie sa ai o pompitza de curatzat nasul bb sa nu stea cu murdarie acolo shi s aitzi iei o pompa buna de piept ca poate o sa ai mult lapte shi o sa te doara tare daca nu. Eu nu am shtiu ca trebuie sa ma mult shi mi sa intarit asa de tare pieptul ca plangeam... dupa ce am inceput sa scot laptele cu o pompa aveam shi mai mult shi nici nu aveam dureri de piept. Cam asta ar fi pt azi. Mult Noroc. Gabbriela & Julian [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...