Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum sa-mi regasesc linistea?


Recommended Posts

Dragele mele, desi nu prea obisnuiesc sa povestesc despre problemele mele cu persoane pe care nu le cunosc, de data asta am s-o fac, pentru ca am nevoie de cateva sfaturi obiective , poate sunt printre voi si persoane care au intampinat probleme asemanatoare. Am o casnicie pot sa spun fericita, cu un sot care ma iubeste si ma ajuta, avem trei copii frumosi, doua fetite si un baietel in varsta de 4 ; 1,6 si 3 luni. Insa peste cerul nostru senin si insorit se interpune mereu acelasi nor : mama soacra. Nu stiu daca acest nor chiar exista sau doar mintea mea il contureaza. Spuneti-mi voi. Suntem casatoriti din 1998. O perioada am locuit cu socrii mei intr-o casa mare cu 4 camere si curte mare. In timpul primei sarcini n-a fost zi sa nu-l rog pe sotul meu sa ne mutam, pentru ca o simteam pe soacra mea foarte posesiva si dornica de a ne controla viata ceea ce eu nu eram dispusa sa o fac. Mult timp sotul meu a zis ca sunt doar inchipuirile mele pana intr-o zi cand si-a dat arama pe fata, explodand din niste motive absolut banale. Eram in luna a saptea si l-am rugat pe cumnatul meu sa nu mai dea muzica tare (muzica rapp si rock) sa rasune in toata casa pentru ca mie nu-mi place sa ascult acel gen de muzica. Soacra mea i-a luat apararea si a inceput sa tipe la mine sa nu mai fac pe nebuna in casa ei, si multe altele pe care acum nu mai mi le amintesc. Din fericire era acolo si sotul meu care si-a dat seama in sfarsit ca am avut dreptate. In momentul acela am iesit din casa si am stat timp de o luna pe la prieteni pana ne-am gasit un apartament cu chirie unde ne-am mutat. Dupa ce am nascut n-am vrut sa-i port pica si s-o indepartez de nepotica ei, si am readus relatia pe linia de plutire fara insa sa simt ca sentimentele ei fata de mine s-ar fi schimbat. Intre timp am mai nascut o fetita si un baietel. Cand eram gravida cu baiatul am avut o iminenta de avort si am fost internata in spital Atunci a aflat ea ca mai astept un copil, si i-a spus sotului meu ca ‘ ce daca pierde copilul ?’ In vara, tot in luna a saptea fiind, si cu inca doi copii, am primit locuinta de la primarie “pentru tineri’ si ne-am mutat. Nu a venit macar o data sa ne intrebe daca avem nevoie de ajutor, nu m-a intrebat o data cum ma simt, a venit la sfarsit sa vada cum ne-am aranjat. Acum impreuna cu ei locuieste si prietena cumnatului meu care este cu 10 ani mai mica decat mine, dar se tutuieste cu soacra mea, si sunt prietene la catarama. Mie mi se pare atat de penibila situatia cand suntem de exemplu toate trei ea sa-i spuna tu iar eu sa ma adresez ei la pers a III-a plural. In mijlocul sufrageriei ,la loc de cinste, este pusa poza prietenei cumnatului meu. Nu era mai firesc acolo sa fie pusa o poza cu nepoteii ei ?.I-am spus adeseori sotului meu sa-i atraga atentia ca nu-i frumos sa faca diferente atat de vizibile dar n-o face. Si multe alte exemple pe care n-are rost sa le dau, am vrut doar sa conturez peisajul Eu am ajuns sa nu mai imi doresc sa ma duc pe acolo deloc si sa rup orice legatura cu ei . Problema este ca ma afecteaza mai tare decat ar trebui si din cauza asta izbucnesc certuri intre mine si sotul meu pe care il acuz ca mereu ii ia apararea ei si nu are curajul sa ii atraga atentia ca greseste. In orice caz aceste certuri ne-au cam indepartat unul de celelalt si nu stiu oare ce ar trebui sa facem sa readucem linistea intre noi. Poate ca nu as da asa o importanta acestor probleme daca mama ar sta in oras cu mine, familia lui fiindu-mi singurele rude aici in Sibiu si simt si eu ca am uneori nevoie de un ajutor, macar sa ma duc cu copii in curte la ei sa se joace si sa ne relaxam , dar ma simt mereu de umilita si dispretuita acolo. Ce sa fac sa-mi regasesc pacea interioara ?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Maria imi pare rau ca esti nefericita ... dar familia ta sunteti tu, sotul tau si copii tai . Imi dau seama cat de greu este sa fi tratata asa... dar pana la urma tu trebuie sa o accepti si respecti DOAR pt ca e mama sotului tau si bunica copiilor tai . ATAT. Prietenii ii alegi Maria nu rudele .... Eu cred ca ce face cu fata aia este parada... sau poate chiar se potrivesc ,,, oare iti pasa???? incearca sa nu iti pese ....priveste ti copii, sotul prietenele tale si fi multumitga ce i ai!!! Ai avut prieteni care v au oferit gazduire cat nu ai avut casa...Iti dai seama ce inseamna asta? Intamplator soacra mea este o femeie ffff de treaba. Dar cred ca o respectam oricum pt ca l a crescut pe sotul meu astfel incat eu il iubesc si sa ma casatoresc cu el ... Dar de iubit si de imprietenit o faci DOAR cu persoanele cu care ai afinitati ... deci nu suferi pt ca sunteti DIFERITE... oare e singura persoana cu care nu te impaci si nu o poti iubi si care nu te iubeste????????? curaj!!!! recunoste asta si linisteste te fa pace su sotul tau si atat ... restul nu te intereseaza a ag
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

of, maria, soacrele astea!!! din fericire eu am avut o soacra de treaba... si acum, desi am divortat de al ei fiu, noi pastram in continuare legatura! cred ca iti aprinzi paie n .. casa de pomana. nu cred ca este cazul sa ti periclitezi linistea propriului camin datorita ei... ignor o! pur si simplu nu exista decit in limita strictului necesar. sotul tau este pus intre ciocan si nicovala, totusi este mama lui si nu va putea sa sara "la gitul ei".. pe partea cealalta fii sigura ca atunci cind sint numai ei doi (mama si fiu) si ea, la rindul ei ii face capul patrat cu tine... nu te pune nimeni sa o iubesti, daca ea asa este nu o vei putea schimba absolut niciodata. gindeste te ca nu are rost si basta! chiar daca nu ai pe nimeni in oras, considerat ca intr adevar nu ai pe nimeni. mergeti la ea doar strictul necesar, de complezenta, dar fara a i face reprosuri sotului, daca nu vrei sa mergi gaseste fel de fel de scuze, in acelasi fel procedind si pentru ca vizitele sa fie cit mai scurte! sper ca ti am fost de folos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu zic sa nu-ti mai doresti atat apropierea de ea.Detaseaza-te.Intreab-o daca sa vina copilasii sa se joace la ea, sau daca e dispusa sa va ajute in vreun fel, dar calm si fara patima.Daca zice Da, accepta, daca nu, las-o in pace. Cat despre "cumnata"....asta e, vorbeste si tu la Pertu si fii mai indrazneata. Iar cu sotul cauta alte subiecte de conversatie! Asta as face eu. Sabina & Sofia Galagia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maria, cred ca problema ta este ca ti-e frica de soacra ta, sau mai rau ca o dispretuiesti. Ai incercat sa discuti deschis cu ea despre motivele respingerii reciproce? Nu e bine de loc sa-ti pui sotul intre ciocan si nicovala. Nu-i poti cere soacrei sa te iubeasca daca tu ii critici fiecare privire si vorba. Nici nu scrie nicaieri ca trebuie sa va iubiti. Ajunge un pic de intelegere si de respect reciproc. Din pacate relatia voastra a debutat prost si nici nu ati incercat mai devreme sa vedeti ce nu merge. Eu cred ca trebuie sa discuti cu ea ce anume o deranjeaza la tine si in acelasi timp sa ii spui ce te deranjeaza din atitudinea ei. Cred ca oricum este o gelozie, care apare destul de des, in cazul mamelor de baieti. Cu prietena cumnatului tau se intelege pentru ca intregul resentiment si l-a concentrat asupra ta. Tu, fiind mai rationala, trebuie sa incerci sa atenuezi aceasta ura reciproca, care poate influenta si asupra copilasilor tai. Trebuie, cu diplomatie, dupa ce afli ce o deranjeaza, sa te apropii, cu perseverenta, de ea ( o atentie, o floare, o prajitura, o carte si mai ales, la raceala ei, un zimbet cald, din suflet, pt ca si sotul tau este o particica din ea). SUCCES!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maria chiar nu te intzeleg. Cine e soacra ta?? Ce super calitati are de te framanta atat ca nu esti in gratziile ei. Eu am o soacra OK, dar in perioada in care a trebuit sa ne vedem mai des( nasterea nepotului) aveam senzatzia ca Tecuciul nu mai e suficient de departe de Bucuresti. Las-o in plata Domnului si vezi-ti de familia ta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maria, si eu sunt de acord cu ce au spus fetele mai sus. Soacra ar trebui sa existe pentru tine numai daca ai nevoie de ea. Pot sa-ti povestesc din experienta proprie ca dupa o perioada destul de lunga in care relatia mea cu soacra mea a fost tensionata si cam tot cum povestesti tu, cu certuri intre mine si sotul meu, cu speranta ca imi va lua si mie partea in fata ei, in fine cand aceasta perioada a luat sfarsit, ea a fost cea care si-a dorit sa fim mai apropiate. Si atunci nu mi-a mai intrat mie in voie. Asta pentru ca imi suna cunoscuta faza cu scuzele ca sa nu mergeti in vizita, ca si eu fac la fel. Si asta nu pentru ca as mai avea ceva impotriva ei ci pur si simplu pentru ca nu ma simt bine acolo. Asa ca nu te mai framanta pentru asta si in nici un caz nu-i mai face reprosuri sotului pentru ea. Nu are rost sa va certati pe motivul asta. Intelege ca sotul tau este intre ciocan si nicovala. Va iubeste pe amandoua si nici lui nu-i place starea asta. Cu atat mai putin nu-l pune sa faca pe arbitrul intre voi doua. Cat despre ridicolul formulei de adresare: eu ii zic pe nume soacra-mii si bunicilor sotului meu. Si cand mergem cu totii la bunicii lui (care sunt din partea tatalui adica sunt socrii lui soacra-mea) eu le zic pe nume si le vorbesc la pertu, iar ea le vorbeste (SI ACUM) cu dumneavoastra. Asa ca se poate si mai rau. Nu te mai gandi nici la acest aspect din simplul motiv ca nu concurezi cu "cumnata" in nici un fel. Daca soacra ta te place in vreun fel bine, daca nu asta e! Important este sa nu mai ai discutii cu sotul tau, si sa fii fericita ca nu depinzi in nici un fel de soacra ta. Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

este ingrozitor ceea ce povestesti, cred ca cel mai bine ar fi sa incerci sa o ignori, nu ii mai spune sotului tau ce te deranjaza la ea si totul o sa fie mai bine nu cred ca merita sa iti faci atatea probleme din cauza ei, cred ca asta si vrea, doar pentru simplu motiv ca nu te considera suficient de buna pentru al ei copil
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Las-o pe soacra ta .Daca nu te place asta e. Si ce daca. Dar ai grija de relatia cu sotul tau. Nu o mai aduce in discutie .Nu aveti voi alte subiecte de discutie si vorbiti mereu de ea?El este intre voi doua .Este adevarat nu va ajuta dar nu rezolvi nimic daca ii reprosezi sotului tau asta nu e vina lui. Si pana la urma nu are ce sa faca ...e mama lui asa cum e ea. Nu si-a ales-o el. Anca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt si eu alaturi de tine, ca si celelalte fete! Imi pare rau ca trebuie sa treci prin aceasta situatie. Cel mai bine este, cum ti-au zis si fetele este sa nu mai iei in considerare parerea ei despre tine, ceea ce face, incearca sa nici nu mai vezi toate lucrurile astea. Stiu ca este greu, dar incearca totusi. Pt ca nu inseamna ca, daca este soacra ta trebuie sa te gandesti o viata la faptul ca iti pare rau ca se poarta asa...Iar cu sotul tau incearca sa vorbesti, sa-i explici ca nu are incotro, trebuie sa inteleaga ca nu mai mult de atat nu poti sa faci. E dureros si pentru el ca este pus in aceasta situatie (incerca sa-ti imaginezi doar cum ar fi fost sa fi fost tu intre mama ta si el), incearca sa intelegi si tu, adica incercati sa faceti amandoi niste compromisuri unul fata de celalalt in privinta asta. Iar in privinta prietenei fratelui lui cred ca mai este doar de ochii lumii intelegerea dintre ea si soacra ta. Pentru ca o femeie care ti-a facut tie o viata amara, nu cred ca fata de cealalta nora este bomboana...Ea are un aliat, chipurile, impotriva ta, dar ai sa vezi ca intr-o zi o sa se intample la fel cum s-a intamplat si cu tine, pentru ca, cred, aceasta femeie este rea. Te pup si sper sa aud de lucruri mai bune despre tine si familia ta! oana-cannes
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...