Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Parchet laminat - opinii, sugestii, plizzzz


Recommended Posts

Stiu ca nu are o legatura cu forumul in direct, dar aici as putea gasi mai multe pareri despre acest subiect. Voi fi concisa: - care este mai bun, cel cu adeziv sau cel cu click (am auzit pareri ca cel cu click s-ar crapa pe margini de la stersul cu mopul din cauza umiditatii care intra incet-incet printre placi) - exista vreo modalitate anume de a-l monta? (ustensile speciale?) - ceva smecherii care ar trebui cunoscute? - o marca buna, care rezista la trafic intens? - un nume si tele de firma care comercializeaza si monteaza laminat? Multumesc in avans! danat http://community.webshots.com/user/danateu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga mea, Noi avem in toate camerele pus parchet laminat si suntem foarte multumiti de cum arata, cum se comporta, cum se curata. Am cumparat totul de la ExpoConstruct, pe Valea Cascadelor unde gasesti o gramada de modele, culori. Stiu ca parchetul nostru este nemtesc sau austriac, iar pretul (pt. cel cumparat in toamna) a fost de 270 000 lei m patrat. Tot de acolo am luat folie care se pune dedesubt, de 2 mm si plinta (tr. sa stii dimensiunile camerei si vanzatorul iti calculeaza cat iti trebuie din fiecare). Sfatul meu este sa iei parchet de 8 mm grosime. Mi se pare mult mai solid. Noua ni l-a montat un parchetar particular cu doar 50 000 lei m patrat si am fost super multumiti. Stiu ca a folosit si un adeziv special, plus ca placile aveau un sistem propriu de prindere (intrau una in alta) si le strangea cu niste chingi speciale. Nu mi s-a parut un proces f. complicat. Daca vrei nr. de tel. al meseriasului cu care am lucrat noi te pot ajuta, cu garantia ca este un om f. serios. Daca te mai pot ajuta cu ceva te rog sa-mi scrii. Adriana[gravi]in saptamana 39
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna.Noi am cumparat parchet din Practiker. Eu am vazut mai multe tipuri de parchet un tip din rumegus presat si alt tip din carton presat .Ambele eu am vazut ca se lipesc cu adeziv Sa fiu sincera nu stiu nimic despre cel care nu se lipeste. Acum un an eu si prietenul meu ne-am pus parchet in sufragerie nu a fost f comlicat . E nevoie de ceva de taiat parchetul, se aseaza pe stil caramizi; e f important ca primul rand de parchet sa fie bine pus (drept) . Sa nu va luati dupa cum sunt peretii aceia se poate sa nu fie drepti. Se aseaza folia sub parchet, Trebuie ca podeaua sa fie dreapta fara gauri . Primul rand de parchet se pune pana in capat lasand in margini cam 1 cm (spatiu pana la perete).Urmatorul rand incepe cu jumatate de placa (de parchet); urmatorul cu placa intreaga si tot asa.SE bate in margine pt imbinari co ceva de lemn (ca sa nu se distruga cantul) Cam atat stiu despre parchet sper sa te ajute. Pupici[pup] Anca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danateule, eu am parchet laminat in toata casa. Din cel cu click, este nemtesc. Am de 8 mm dar daca iti permiti, ia-ti din cel de 15 mm grosime, este mult mai rezistent si mai mishto. Din cel cu adeziv am inteles ca nici nu se mai fabrica, se monteaza mult mai greu si "se ridica" cand ti-e lumea mai draga daca nu este bine lipit. In plus, Doamne fereste, daca ai parte de vreo inundatie, pe asta cu click il scoti, il usuci si-l pui la loc. Folia care se pune dedesubt se numeste folie "Poliflex". Ca sa nu ai probleme, trebuie ca shapa sa fie perfecta. Sa nu-ti iei de la Metro ca este turcesc si prost. Atentie, sa te uiti pe cutie sa nu fie cal. A II-a. Poti avea surpriza sa fie rupt "clic-ul" in cutie. Sa stii ca eu am stins si tigarea pe el si nu s-a intamplat nimic. Succes Cristina&Sanziana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea ,noi avem parchet laminat in toata casa ,din cel cu click. inainte am avut (intr-o singura camera din cel cu adeziv) si s-a comportat groaznis ,in cateva luni se ridicase ,scartaia, si se umflase .a trebuit sa il scoatem .cel cu click este impecabil .exista pe click -simplu si -cu fibra de sticla.noi asa avem ,cu fibra de sticla.cel cu fibra de sticla este facut in general ptr trafic intens ,ptr magazine ,ptr firme. cand il speli ,imediat se usuca si nici nu raman urme. se gaseste in Bricostore si din cate stiu este cam la 750.000-800.000 cutia ,cutia avand in jur de 2.2,-2.4 m patrati. se pune imediat ,iti trebuie intr-adevar mesteri priceputi ,sa fie drept ,fara goluri . nici nu trebuie sa scoti toata mobila din camera ,iti pune juma' de camera ,dai mobila pe jumatatea pusa si apoi termina si cealalta jumatate. SUCCES! ALINA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca la voi este reprezentantza HANRO!!! Au si parchet pentru trafic intens,e nitel mai scump,dar merita!Si au si parchet laminat din lemn natural si e cel mai important este NEMTESC! Sint extraordinari ca firma! Onoreaza comenzile rapid(cel putin asa e la noi in Iasi),au niste meseriasi super,iar parchetul este dublu click.Au o oferta variata de culori,si te poti intelege la "montaj"(Noi am dat 50.000 metrul).Daca faci prin firma e mai avantajos,decit daca iti cumperi tu parchetul si cauti meseriasul(noi am incercat si cu particulari,dar ne cereau 100.000 montajul,cu niste "unelte vai de lume") 1.au "ustensile" adevarate 2.parchetul ramas il iau inapoi(deci nu il platesti) 3.ai un contract care iti garanteaza lucrarea. Eu sint superincintata. Asa...daca ai linouleum pe jos,sa nu-l scoti,daca dispui de bani,au si un anume material,gen pisla,care se pune sub parchet si atenueaza zgomotul si tine si cald(nu mai stiu exact cum se numeste). SUCCES la cumparaturi !!! [flo]Cristina si Mihnea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi avem sistem click, nu se uda de loc, se curatza superb shi e pus de 2 ani shi arata ca nou. Noi am dat pe el atunci 8 eur m2, shi am pus dedesubt placi de hartie presata groase de 5 mm pt. izolatzie, alea au mai fost 2 eur m2. Celalalt cu lipit trebuie sa fii expert cind il pui, ca altfel daca manjeshti lipiciul pe margini arata f. rau, pls avanataj la click e ca-l potzi scoate daca te mutzi. Corinna, Andreas, Alexandru shi fasolicu mic http://www.rhp.ro/Andreasn/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, noi ne-am pus in vara lui 2002 parchet laminat, si stiu ca au pus si un adeziv, desi placile se intrepatrund si fac si un click. Noua ni l-a pus firma de unde l-am cumparat, si avea niste ustensile speciale, am inteles ca nu se poate pune oricum si de catre oricine. A durat jumatate de zi, sa ne puna parchetul in toate 3 camerele. Pe atunci ne-a costat 50000/m. Suntem foarte multumiti de el, s-a pastrat super. Noi l-am luat din depozitul de pe Valea Cascadelor, e nemtesc si atunci a costat cam 180 000 lei/m. Sper sa-ti fi fost de ajutor. [:X][pup] Ruxi si Clara pisicuta, 1 an si 5 luni Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...