Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

soacre


Recommended Posts

dragutza, de tineeeeeee... vrei sa afli cit mai multe despre soacreee... puiule, cred ca oricite tomuri s ar scrie nu ai afla mare lucru... apoi, ar tb sa te intreb (asaa de a naibii) ce anume te intereseaza? vrei sa afli ceva inmod special, sau asaaaa povestioare despre ele, soacrele? k. pe a mea fosta o stii.. de treaba, nu cerea, nu dadea... acu, nu cere dar mai da cite ceva pe ici pe colo, adica incearca sa ma ajute in limitele posibilitatilor ei... vorbeste mai multicel, dar o inteleg, desi am divortat de al ei fiu de 5 ani, tot la mine vine sa discute durerile ei de familie si personale... cu cine sa le vorbeasca? apai cine ar mai asculta o cum o fac eu? adicatelea ramaseram prietene, insa nu discutam niciodata subiectul fostul meu sot si al ei fiu...hehehe, musai sa ma laud si eu olecuta una peste alta este o tipa de treaba... mai ales ca o iubeste pe Theutzaaaa..... in general, soacrele bune sint alea care si vad de treaba, nu si baga nasul in familia copiilor, iar daca se poate sa mai dea si o mina de ajutor, super!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 87
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Adina Iulia
Soacra mea are urmatoarele "obligatii": ne face mancare (pe care tot ea ne-o aduce ca noi suntem prea nesimtiti sa ne deplasam); calca toate rufele si trece din cand in cand (saptamanal) si face curatenie in casa. Despre mine niciodata nu a comentat nimic, imi ia apararea de fiecare data, indiferent daca am sau nu dreptate (fata de fiu-sau). V-o imprumut?[:D] in plus, vine rar sau aproape deloc in vizita daca stie ca suntem acasa, sa nu ne deranjeze. Adina+BB36W
[wow][wow][wow][wow][wow] Jos palaria! Esti sigura ca este soacra si nu mama ta? Soacra mea este acum ok. Spun "acum" pentru ca a avut si ea perioada ei de "glorie" in care m-a urat sincer ca i-am rapit baiatul de sub aripa ei super-protectoare. A fost un adevarat razboi intre noi atunci. Acum cand imi amintesc rad cu gura pana la urechi: a fost cu adevarat "Rapirea din Berceni"! Raspunsul ei cand i-am spus ca noi ne mutam singuri in apartamentul meu in cartiereul Colentina a fost: "Mama, eu nu stiu unde este Colentina si nici nu vreau sa aflu!" Si s-a si tinut de cuvant vreo doi ani. Timp in care eu ma dadeam de ceasul mortii ca de ce nu vine pe la noi si tot aveam certuri cu sotul meu, care pe atunci era doar prietenul meu, pana ce mi-am dat eu seama ca in inima mea ei doi nu ar trebui sa fie prea legati unul de altul. Adica el este iubitul meu, omul cu care vreau sa traiesc, pe care il iubesc, care are calitati si defecte, pe care il accept asa cum este, iar ea este doar mama lui si atat. Dupa ce "ne-am luat cu acte" s-a schimbat si atitudinea ei fata de mine, dar acum nu mai vreau eu sa fim apropiate. Nu pentru ca as mai avea ceva cu ea, dar pur simplu nu o simt aproape de mine. Nu zic nu, vine sa ma ajute la curatenie de cate ori o rog, ne-ar face si mancare daca i-as spune, dar este la fel de adevarat ca mie imi place mai mult cum gatesc eu decat cum gateste ea![:D] Important este ca am inteles ca nu este nici razboi nici competitie intre noi doua si nici nu este obligatoriu sa fim "la catarama". O respect, imi caut scuze sa ma eschivez de la vizitele plicticoase si luuuuuuuuuuuuuungi, si in rest imi vad de ale mele. Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A mea e buna de pus la rana: sta departe de noi, la 700km, vine cand o chemam si ne ajuta cu copilul, ne gateste, ma ajuta la curatenie si poti si vorbi cu ea. E o femeie tare de treaba, si mai imi si ia partea in fata sotului [:D], de se intreaba daca e mama lui sau a mea ... bine, ca de obicei sotul chiar nu are dreptate [:D]. Carmen & [copil]Matei Gabriel http://community.webshots.com/user/carmen77102
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Soacra mea e in Canada, fie la ea acolo!! Raporturile dintre noi doua au temperatura Antarcticii, da' nici ca-mi pasa! Daca vrea sa vina sa-si vada nepotul,pe care nu l-a vazut pina acum, n-are decit sa stea la hotel,ca eu nu primesc vipere in casa! Iren[gravi]&Bogdanelu nazdravanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A mea e supeeeeerrrrrr!Ne vedem de 2-3 ori pe saptamana si atunci vine si isi ia nepotu pt cateva ore sa ne mai lase si noua timp pt noi si tot la 2 saptamanai il ia de sambata pana duminica.Cat despre sfaturi...o singura data m-am ratoit la ea cand avea bb vreo 2 saptamani ca ea vroia sa-l puna pe spate sa doarma si eu pe o parte.Ei ,de atunci cand incearca sa-mi de-a sfaturi ma intreaba daca ma supar[:D].Am constiinta incarcata acum,ca tare e femeie de treaba. mihaelaH
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Soacra mea e o femeie de treaba,toate-s in regula.Da' dupa ce am citit ce ati povestit despre soacre, nu pot sa nu ma gandesc cu groaza la faptul ca am un baietel si ca-ntr-o zi voi deveni eventual soacra "numai buna" de urat.trista perspectiva...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Androix
quote:
Originally posted by Adina Iulia
Soacra mea are urmatoarele "obligatii": ne face mancare (pe care tot ea ne-o aduce ca noi suntem prea nesimtiti sa ne deplasam); calca toate rufele si trece din cand in cand (saptamanal) si face curatenie in casa. Despre mine niciodata nu a comentat nimic, imi ia apararea de fiecare data, indiferent daca am sau nu dreptate (fata de fiu-sau). V-o imprumut?[:D] in plus, vine rar sau aproape deloc in vizita daca stie ca suntem acasa, sa nu ne deranjeze. Adina+BB36W
[wow][wow][wow][wow][wow] Jos palaria! Esti sigura ca este soacra si nu mama ta? Andreea
Da, sunt sigura ca e soacra-mea ca maica-mea are alte "obligatii": creste cainele (si in curand copilul); vine zilnic cand suntem la servici si face ordine; spala vasele, are grija de casa, mai face cumparaturi (daca ii lasam lista). Noi nu facem nimic, doar venim seara de la serviciu, mancam si ne bagam in pat.[olala] Soacrele - Cum ti le cresti, asa le ai.(glumesc)[:D] Adina+BB36W
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poezie pe care bunica (soacra mamei) i-o spunea mamei cind se suparau : "Soacra, soacra, poama acra, De te-ai coace cit te-ai coace, Dulce tot nu te-ai mai face."[:D] Mama s-a maritat la 20 de ani si a locuit cu socra ei pina acum, adica vreme de 46 de ani. Mie la inceput nu-mi era clar, cind eram copil, daca-i mama mamei sau a tatalui, asa erau de apropiate. Acum, de vreo 3 ani, de cind bunica nu prea mai aude si a devenit si cam senila, mama zice "e tare greu cu mama, draga, a devenit imposibila !" Si eu am socrii de nota zece dar locuim la departare. Nici eu n-as locui in casa cu ei, nu pentru ca nu m-as putea acomoda cu soacra, ci pentru ca barbatul meu nu s-ar putea "desfasura" in casa cu tatal lui. Dar ma gindesc serios sa ne mutam mai aproape de ei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...