Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

soacre


Recommended Posts

Mai Monica, daca nu o intrebai tu pe val77 de ce vrea subiectul...ramanean si eu cu impresia ca duce cineva lipsa de o soacra[:D]. A mea e departe... Doamne Ajuta!... si asa saracuta doi ani ne-a spus ca nu are bani sa plateasca impozitul pe casa... acum isi face casa in afara Bucuresti-ului... I-am luat masina ca e greu cu mijloacele de transport in comun in Bucuresti... totusi, eu merg pe bicicleta. Ne-am trezit si noi la un moment dat, dar cam greu se pare. Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 87
  • Creat
  • Ultimul răspuns
fetelor am lesinat de ras!!!! Chiar ca arde forumul!! Soacra mea mai mult buna decat rea ne ajuta atat cat poate. Am si stat trei luni impreuna si chiar a fost foarte bine. O singura problema are ca ma trata ca pe un copil (evenual hadicapat). in rest toate bune!! Si sfatul meu e ca "rarutz e mai dragutz!!!" Ana Maria Succes si s-auzim numai de bine!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Soacra mea are doi fii. In principiu e de treaba, dar are niste idei uneori... Nici nu va imaginati cat s-a sacrificat ea pentru ei si cat de nerecunoscatori sunt ei. Adica au hotarat sa isi traiasca viata... Sotul meu, primul care a plecat de acasa, e chiar un monument de nerecunostinta... A parasit-o... Si pentru cine? Pentru o alta femeie!!! Al doilea baiat nici nu vrea sa isi duca prietena acasa... sa o prezinte!! Moare de curiozitate, dar nu as vrea sa fiu in pielea viitoarei sotii a cumnatului meu... Cred ca o va toca de... Nu glumesc. E o femeie OK pe alocuri... Ex.Pana am ramas insarcinata m-am mentinut in limita de 53-56 kg - am 1,68m... Cum am ramas insarcinata si m-am ingrasat... ei, de atunci sa vezi ce de povesti despre cat de slaba a fost ea si cat de bine arata pe vremuri... nu ca mine. Eram in luna a 8-a si aratam ca atare, si mi-a explicat ca sunt cam grasa, uite cata sunt... Drept e ca eu n-am ajuns inca sub 60 de kg - ba am chiar 65 kg momentan, dar puiul meu are abea 5 luni si 3 saptamani iar eu am facut cezariana... Asa ca sunt o grasa... Alt ex.Ea voia sa aiba o nepotica, eu am vrut baiat. Si e baiat. Pana ce copilul a facut 1 luna, tot timpul mi-a spus ca trebuie sa fie fata... Ca era bine daca era fata, dar asa daca e baiat... Dar e asa de scumpel ca i-a rupt inima... Insa tot nu cedeaza: e frumusel ca o fetita/ nici nu arata a baiat, mai repede a fetita... Daca plange nu sta cu el si desi s-a oferit sa stea cu baiatul daca am treaba, nu o las. E foarte energica si il agita atat de tare... Noi ne purtam cu el ca si cu un copil mic, ea de pe la 1 luna l-a luat in brate si l-a scuturat nu stiu cum, de copilul nu mai vrea la ea. Ma scoate din ale mele, desi stiu ca il iubeste in felul ei. Si as putea continua... Dar are si calitati. Si e mama sotului meu. Si pe el il iubesc,deci atunci cand ma calca tare pe nervi imi amintesc de asta. Si o iert. Si oricum, se putea si mai rau, nu? Carmen http://community.webshots.com/user/la_carmen
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Soacra mea" adica mama lui sotzul meu a murit inainte sa ne casatorim noi, era femeie foarte buna, dar actuala nevasta a lui socru nu ma poate suferi ca de ce am zis ca ea nu este bunica bb meu shi nu are dreptul sa se bage in educatzia lui. Pana nu am avut bb a zis ca eu m-am casatorit cu el numai sa ii fac ei inciuda si sa le duc hara in casa. Niciodata nu m-am certata cu adevarata mama a lui sotzul meu shi nici cu tatal lui dar vipera asta nu ma lasa nici sa suflu. Slava domnului ca nu o vad numai o data pe an shi la tel nu vreau sa vb cu ea. Gabbriela & Julian [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, poate cea care a deschis subietul e pe cale sa........si de.ai vrea sa stie cum sta treaba cu soacrele! Eu ma gandesc la mine ca dupa primul soc de indragostita, ma gandeam cu groaza ca trebuie sa vin in vizita sa-i cunosc familia sotului meu. Si cu toate ca stiam ca nu o sa locuim impreuna ci din contra, ma gandeam ca daca nu o sa-mi placa soacra, sau cumnata, sau ele nu o sa ma placa pe mine? Pt. ca nu imi era indiferent, deoarece ei sunt noua mea familie acum si chiar daca nu locuim impreuna sau asa de aproape unii de ceilalti, conteaza relatiile bune si frumoase cu toata familia. Dar eu am noroc, ma inteleg bine cu toata lumea si in special cu soacra-mea, suntem cam aceleasi firi amandoua, deci ca femei ne potrivim. Iar pe socrul meu il consider ca pe tatal meu care nu mai este demult. Cam asta este, Numai bine Viorela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu as avea doua exemple de soacre: 1. a mea si 2. a mamei mele (adica bunica-mea) incepem cu a mea ... e super femeia ... e drept ca nu prea ne vedem dar vorbim la telefon! cica ma iubeste dinainte sa ma cunoasca (N.B. auzise doar de mine, dar nu ma vazuse). eu stateam cam cu frica de "soacra", nu de alta dar am avut eu acasa la mama un super-exemplu (dar asta la povestea 2). asa ... deci soacra mea ... este foarte multumita ca baiatul ei este fericit si multumit, dar ... ce este cel mai important "ca este mancat la timp, si cum trebuie si calcat si spalat" (eu cred ca i se trage de la cea de dinaintea mea despre care aud numai lucruri de "bine" ... lipsa totala de grija pentru altii, pentru ea totul ... n-o cunosc, nu ma pronunt, dar prea o "canta" toti). in concluzie, soacra-mea nu mai stie cu ce sa ma ajute! nu sta in bucuresti dar de cate ori are ocazia (cam o data la 2 saptamani) trimite pachet la "copii", inclusiv mancare gatita ... adica oala cu ciorba si etc, etc. cand i se spune "mama, nu e nevoie, zau ... gateste ioana oricum cate 2-3 feluri de mancare ... " raspunde ... "lasa mama, mai bine va plimbati decat sa stea in bucatarie toata ziua" e simpatica! in schimb, mai "soacra" e cumnata-mea ... ea face cea mai buna mancare si cele mai bune prajituri ... "placinta cu mere?? sa-ti dau eu draga reteta adevarata de placinte!!" dar baga pe sub nas pana nu mai poate din placintele mele (nu vreau sa fiu rea sau lipsita de modestie ... dar macar la capitol de mancare stiu ca gatesc "bine") ca sa nu mai spun ca atunci cand vine la noi da cu degetul pe mobila ca sa vada ea "urme" de praf, sau incepe sa adune asa-zise "scame" de pe covor (pe care sa am iertare tot ea le face ca mananca intr-una si merge cu mancare "insirata" prin toata casa ... ) dar ce sa-i faci?? fiecare are "soacra" lui ... acum povestea 2. soacra mamei mele! aici e valabila treaba cu "soacra, soacra ... poama acra ... " e infernala babatia asta!!! i-a facut viata un iad lu' saraca mama mea ... de fapt "le-a" facut ... ca nici pe tata nu-l iarta! sunt casatoriti de 24 de ani saracii si nici in ziua de azi "soacra" nu accepta faptul ca ei doi sunt casatoriti si sunt fericiti (atat cat le lasa ea loc ... scorpia ... ) concluzia ... sunt soacre si soacre ... asa cum sunt oameni si oameni! va pup, ioana!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa ma bag si eu in vorba? Fac parte din categoria celor cu noroc la soacra, de fapt eu ii zic "mama" - mamei mele ii zic "mami" asa ca nu se confunda. Acum 3 ani as fi spus ca as fi preferat sa fie ea in locul mamei mele dar dupa ce l-am nascut pe Daniel lucrurile s-au schimbat extrem de mult in bine cu mama mea si atunci mi-am revizuit "preferinta". Este o femeie de treaba, poate prea "de treaba" si nu stiu daca toti apreciaza sau o iau "as granted". Trecand peste diverse chestii gen "dat salam expirat la copil de 9 luni" sau sunat ca "nu mai respira copilul" sau "da-i mama sa manance (sa suga) ca ii e foame - chiar daca eu atipisem de 15 min)" este ok. Avea tendinta sa faca ce "stia ea ca se face cu copiii" ca doar a avut 3, fara sa tina cont si de parerea mea dar important este ca sotul meu a fost intotdeauna de acord cu mine si normal ca intr-un fel le-a primit de la el si altfel de la mine. Ceea ce apreciez este sinceritatea - nu imi ascunde daca a facut o boacana - si chiar daca ma enervez pe moment, imi dau seama ca e mai bine ca stiu. Realitatea este ca ne-a ajutat si ne ajuta in continuare foarte mult si ca este imposibil daca te vezi in fiecare zi sa fie totul "roz". Dalina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va invidiez fetelor si pe cele cu soacre dulci si pe cele cu soacre acre. Macar aveti una. A mea soacra, cea adevata e dusa pe lumea cealalta. [popa] Nu stiu ce fel de soacra a fost (eram casatorita de doi ani cand a murit) sau ce bunica ar fi fost, pentru ca in acei doi ani am vazut-o de trei ori. In schimb ptr. mine soacra (poama acra) e de fapt socrul meu [bruta], care de nepoata nici nu vrea sa auda, de vazut nici atat, dar daca il intreb de ce imi spune ca asa e o relatie de familie normala in Germania [bang]. Si eu cand ma gandesc ca m-am inteles perfect cu mamele fostilor prieteni. Eram mai apropiate decat eram de mama. Ei, asta-i viata si ne multumim cu ce avem, sau nu avem oricum cu socrul meu mai am o polita deschisa [box], sa-l vad ce scuze mai gaseste data viitoare cand il voi intreba daca stie cum arata nepoata lui sau cati ani are, sau ce culoare au ochii sau parul. Pe noua soacra am vazut-o de doua ori, dar parerea mea e mai mult negativa decat pozitiva. Motivul e [alcool]. Va invidiez si sa stiti ca m-am hotarat foarte greu sa va scriu. Roxana si Lucia Valentina (26.05.02) [mamica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...