Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

soacre


Recommended Posts

quote:
Originally posted by roxanak
Va invidiez fetelor si pe cele cu soacre dulci si pe cele cu soacre acre. Macar aveti una. A mea soacra, cea adevata e dusa pe lumea cealalta. [popa] Nu stiu ce fel de soacra a fost (eram casatorita de doi ani cand a murit) sau ce bunica ar fi fost, pentru ca in acei doi ani am vazut-o de trei ori. In schimb ptr. mine soacra (poama acra) e de fapt socrul meu [bruta], care de nepoata nici nu vrea sa auda, de vazut nici atat, dar daca il intreb de ce imi spune ca asa e o relatie de familie normala in Germania [bang]. Si eu cand ma gandesc ca m-am inteles perfect cu mamele fostilor prieteni. Eram mai apropiate decat eram de mama. Ei, asta-i viata si ne multumim cu ce avem, sau nu avem oricum cu socrul meu mai am o polita deschisa [box], sa-l vad ce scuze mai gaseste data viitoare cand il voi intreba daca stie cum arata nepoata lui sau cati ani are, sau ce culoare au ochii sau parul. Pe noua soacra am vazut-o de doua ori, dar parerea mea e mai mult negativa decat pozitiva. Motivul e [alcool]. Roxana si Lucia Valentina (26.05.02) [mamica]
Roxana, Bine ai face sa-i explici socrului ca nu astea-s relatiile normale de familie in Germania si frumos ar fi ca el sa-si schimbe atitudinea. Uite,de exemplu,si parintii sotului meu sunt nemti si sunt niste bunici deosebiti pt fetita mea si chiar daca locuiesc departe(peste 700km)nu exista sa nu intrebe saptaminal de ea,ii trimit cadouri utile(nu indraznesc sa cumpere ceva pina nu suna si intreaba de ce anume are nevoie)si de cite ori ne viziteaza sunt atenti cu ea,o alinta,se joaca cu ea. Una peste alta,au asa mult bun simt ca atunci cind ne viziteaza nici macar nu vor sa doarma la noi(motiveaza intr-una ca ne deranjeaza desi nu este asa)si inchiriaza camera la cel mai apropiat hotel de blocul nostru,bineinteles ca si financiar isi permit. Eu va doresc succes! [pup]Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 87
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Offff, norocoaselor... Soacra mea este o ..tzatza. Ca altfel nu pot sa ii spun. Eu sunt o fire foarte toleranta, cateodata cu o toleranta dusa la extrem (de exemplu cand un hot mi-a furat geanta pe strada reactia mea a fost "Lasa-l saracul, trebuie sa traiasca si el) asa ca accept multe . Dar soacra mea cred ca a fost nascuta cu scopul de a ma enerva pe mine. Cine stie ce pacate oi avea de platit... Pe scurt, in ziua nuntii, cand mai aveam 2 ore si incepea nunta au apucat-o crizele ca "ii fur baiatul de langa ea, sa il iau eu sa il fac prostul meu..." toate acestea insotite de urlete si smuls parul din cap. Initial m-am amuzat, dar a continuat circul si la biserica, de m-am simtit penibil. Acum, dupa 7 ani de casnicie si 2 copii impreuna, tot ii spune "baietelului" - "vino mama acasa, ca te ajuta mama sa castigi copiii la tribunal". In schimb, cumnata mea care este o fata simpla, saraca, de la tara si drept urmare nu misca in front, este "proasta, de la c...vacii" Asa ca... ca sa mai zic. Asta o avem, cu asta defilam. Am un mare regret ca toate mamele prietenilor dinainte de a ma casatori erau niste femei minunate... iar asta...poate exista o compensatie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa va spun si eu: Soacrei ii zic mama , mamei ii zic altfel Pe mine ma ajuta foarte mult soacra. Asta inseamna ca vine cate 2 saptamani in fiecare luna si sta practic cu Ancuta , cat sunt eu la serviciu. Celelalte 2 saptamani , vine maica-mea. Privind lucrurile in felul asta pare a fi egalitate la puncte dar... pentru a ajunge la mine , soacra-mea strabate 3 km prin padure pana la statia de autobuz cea mai apropiata ( ganditi-va ce inseamna asta in conditii de iarna la munte). A si sa nu uit , aduce si oua proaspete de tara la copil.... Stiti cum se transporta ouale km intregi fara sa se sparga?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am o soacra...jos palaria.casa mea e langa casa ei.sunt casatorita de curand cu un grec.inca nu am invatat greceste,asa ca soacra vorbeste...ea intelege[bang].ghinionul ei a fost norocul meu.toata viata a avut probleme cu soacra ei si ceea ce isi doreste ea e sa nu trec prin ceea ce a trecut ea.imi dovedeste in fiecare zi ca ma iubeste ca pe o fiica,asa ca multumesc LUI DUMNEZEU si soacrei mamei sotului meu pentru drumul netezit.doresc tuturor nurorilor o soacra ca a mea.[:)]pupici la toti si bafta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ptr. Monica: In pungi sau borcane in malai sau faina (ma refer la transportul oualelor) Draga Alina, multumesc de incurajare, dar slabe sperante sa mai rezolv ceva. Povestea e destul de lunga si nu cred ca isi are rostul sa-mi vars sufletul aici, dar eu cred ca originile "conflictului" sunt cu mult inainte de a-mi cunoaste eu sotul, pentru ca inainte de a ne casatori ei nici macar nu au vrut sa ma cunoasca. I-am vazut prima dat la patru luni dupa casatorie (nici la nunta nu au fost, chiar daca i-a invitat sotul meu). Tragic dar adevarat. Incerc cat pot sa-mi ascund sentimentele, dar cateodata imi vine sa sucesc gatul cuiva. Cand citesc mesajele fetelor despre ce soacre si mame super dragute si saritoare au imi vine sa plang. Nu vreau neaparat sa vina cineva sa ma ajute, dar macar sa sune din cand in cand si sa intrebe daca am nevoie de ceva. Pe mama o iert ca e in Ro si un telefon in Germ ar costa-o jumatate de pensie, ptr. asta o sun eu zilnic. Acum e in spital saraca si e singura [q]. Va pup pe toate Roxana si Lucia Valentina (26.05.02) [mamica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

roxanak si io stiam cu pungile si malaiu da' ea stii cum face? Inveleste fiecare ou in servetel si le chiteste intr-un pet de apa minerala la care in prealabil i-a retezat gatul( petul fiind din plastic e mai usor decat borcanul) dupa care face petului retezat o tortita din ata mai groasa. Rezulta o chestie asa ca un fel de galetusa , super usoara. Asa transporta soacra mea ouale 3 km prin padure ...( dai-ar D-zeu. sanatate!). Sanatate tie si celor care-ti sunt sufletului aproape!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca am omis subiectul acesta pana acum, pentru ca as fi zis innainte ca vorba cu "soacra...poama rea" nu e deloc adevarata. Bine, vad ca in cele mai multe cazuri asa e, dar nu in toate. Eu sustin sus si tare ca soacra poate fi cea de-a doua mama![:)]As vrea sa va aud, fetelor drage ca toate soacrele voastre sunt ca a mea! Sa stiti ca nu o laud degeaba! Si inca nu e legal soacra mea! Eu sunt prietena cu baiatul ei de 7 ani si niciodata[bis][bis][bis], va dau cuvantul de onoare, niciodata nu mi-a zis ceva care sa ma supere. Din contra, daca vroia sa-mi "reproseze" ceva, imi spunea ca nu e bine ce fac pentru mine....sa nu am de pierdut..... De exemplu, acum, fratele prietenului meu e casatorit de 5 luni cu o frantuzoaica, au si un bb...Dar nora nu e nora ideala.....Sufera socrela mea, dar totusi niciodata nu vorbeste nimic de rau de ea....Si cu mine e cam rea cumnata, de fapt cu totzi...Il cunoaste pe cumnatelul meu de un an si a pus stapanire de tot pe el...Si soacra a fost aici si, desi stau deasupra noastra, isi vedea rar fiul celalalt...ca nu il lasa prietena pe atunci...Si ei, saracii socrii veneau de la 2000 km distantza sa-si vada baietzii pe care nu ii vazusera de ceva timp....Si totusi, ea nu zicea nimic de rau de ea...Stitzi, fetelor cum este soacra mea? Eu nu am vazut-o sa vorbeasca pe cineva de rau, desi avea mii de motive sa o faca....Dar eu, daca vorbesc de altzii imi spune: "Lasa, Oana, ca o sa fie totul bine..." Imi aduc aminte, cand eram in tzara, cand am implinit 18 ani, mi-a cumparat o rochitza superba(e moderna![bis]), un buchet de flori si eram multzumita tare, dar ea nu. A sunat-o pe mama sa o intrebe ce fel de inel imi place ca model sa isi dea unul de-al ei la topit sa-mi faca mie unul.....[olala] si mama i-a zis:"Da mai las-o ca ii ajunge, stai linistita....Data viitoare...Ca o rasfetzi prea tare ......si i se urca la cap!"[:-)))]La care soacra i-a raspuns ca a fost dorintza ei sa aiba o fata, si acum, ca o are, vrea sa ii faca toate poftele....Desi, sa stitzi ca nici lor nu le dau banii pe afara..... Si ultima discutzie care am avut-o mai recent la telefon cu ea a fost despre bb-ul baiatului celalalt. Aveam impresia eu ca de cand a nascut-o pe cea mica, noi suntem mai datzi la o parte. Asta pentru ca mai mult suna la ei....Si i-am zis(apropos, eu ii spun orice imi sta pe inima, chiar daca e legat de ea, am vazut ca-i mai bine sa fii sincer). Si a zis sa nu mai spun niciodata asta, sa nu mai cred niciodata asa ceva ca eu pentru ea sunt cea mai, pentru ca nu uita niciodata ca eu am lasat o facultate, un serviciu, familia...pentru a veni aici sa fiu cu baiatul ei, ea niciodata nu uita cat de tare ii iubesc baiatul si pentru ea nu conteaza nimic mai mult...Si multe altele...Si a inceput sa planga si m-a facut si pe mine sa plang[q].....Si i-am spus ca o iubesc si pe ea, nu numai pe baiatul ei....Dar lucrul asta i-l zic foarte des...Incercatzi si voi sa o facetzi sa vedetzi ce mult schimba situatzi, chiar si in sufletele voastre...... Au fost de doua ori socrii aici si au stat la noi si, in comparatzie cu alte fete, eu mi-as dori sa stau cu ei.... Iar mie imi pare rau ca e asa departe...[q] Va doresc si voua sa va zica mamele voastre ca atzi avut norocul sa avetzi cea mai buna soacra din lume! Va pup, fetele si va iubesc ca existatzi aici![flo][flo][flo] oana-cannes
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...