Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

soacre


Recommended Posts

soacra mea e beton[bruta]!ar vrea sa stie ce facem cam la fiecare 2 ore,cere raport de activitate:a mancat fata?a facut k.k. fata?da bubita aia pe fata copilului ce e?(asta dupa ce te chinui nu stiu de cand sa tratezi o eczema sacaitoare)lasa ca stii tu mai bine ca doar esti doctor!dar parca a slabit fata(cantarul arata 1kg. in plus fata de ultima cantarire)da'lasa cred ca pare asa de la ciorapeii aia care subtiaza,zice tot ea plina de neincredere....un lucru este sigur:iubeste fata de moare si asta ma face sa-i sterg multe cu buretele.oricum ma scoate din sarite cand imi spune ca ea a crescut 3 copiii si ea nu a facut ca mine si uite ce mari si frumosi sunt!!!!si nu suport faptul ca ea considera ca toti cei tineri sunt nepriceputi si iresponsabili.ea are mereu dreptate doar pt.ca are 64 ani.multi inainte[mariaj] virginia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 87
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fetelor, fetelor! Sa va spun ce au facut socrii mei dupa ce s-a insurat fisu si am venit eu la ei in casa? Pus lacat pe telefon (aveau d-ala cu disc de cand era soacra-mea fata mare) ca vezi doamne fisu a vorbit destul la telefon inainte sa se insoare si acum este randul lui fisa sa vorbeasca (sa-si sune gagicii probabil, care nu prea se inghesuie sa apara), gatit separat, platitul facturilor jumate (cu toate ca noi eram 2 persoane si ei 3). Norocul meu a fost ca parintii mei stau la 2 blocuri de unde am stat eu la soacramea si ma opream la ei cand veneam de la servici ca sa mai treaca timpul pana seara cand venea sotul meu de la servici, pt. ca pe zi ce trecea imi era din ce in ce mai sila sa le vad fetele. Am stat la ei 3 ani si norocul nostru a fost ca am reusit sa facem cun credut la banca sa putem cumpara un apartament, tot in zona, si acum pot sa spun ca sunt cea mai fericita, nu mai am nervi, nu mai sunt stresata, sunt linistita si am inceput si sa ma ingras (nu e bine!) Copil inca nu avem, e in perspectiva, trebuie sa ma trec pe lista de la aspirante. Acum mergem in vizita o data la cateva saptamani, au trecut si 2 luni cat nu i-am vizitat, dar nici sotul meu nu simte nevoia sa mearga in vizita la ei, asa ca nici eu nu insist, zic mersi ca nu zice el nimic. Asa fetelor ca faceti tot posibilul sa stati singure fara socrii, doar voi cu sotul si copiii vostri.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Minunatei mele soacre, „Minunatei mele soacre”este un dragastos „multumesc-in dar”pentru tot ceea ce ne daruiesc soacrele-ajtorul din viata de zi cu zi si instinctuk lor nepretuit.Este,de asemenea o evocare a bunastarii si prieteniei de care cuplurile au parte alaturi de soacrele lor.Este antidotul perfect pentru toate remarcile rautacioase pe seama soacrelor!” · Ce placut sa ai pe inca cineva la care sa tii-si care la randu-i sa tina la tine. · N-am sa uit niciodata usurarea pe care am simtit-o si bucuria atunci cand ne-am intalnit prima oara.Mi se spuse ca te voi indragi.Si asa a fost. · Mamele si copiii sunt legati prin amintiri.Vietile lor sunt intrepatrunse,dragostea si valorile se tulbura cu trecerea anilor,dar sentimentele unei soacre nu sunt estompate de patima trecutului.Ma vezi si ma iubesti asa cum sunt-acum… · Nu odata soacra devine mama pierduta sau ramasa undeva departe de tine.Nu-i poate lua locul dar va fi constanta ta de afectiune,rabdare si toleranta.Un prieten nepretuit. · Un plus de iubire si casnicia va reusi cu atat mai mult.Exact asta ne-ati oferit. · Nu ne alegem rudele prin alianta.Dar daca as fi fost pusa sa-mi aleg soacra,pe dumneata te-as fi ales. · La prima vedere Cat de circumspect ne apropiem unul de celalalt-nestiind la ca sa ne asteptam.Am vrea sa ne placa.Sa fim placuti.Dar suntem tematori.Cat de indepartate par toate astea acum. Cat de fericita sunt ca,venind de undeva,de niciunde,ti-ai impletit viata cu a mea. · Iti gasesti pe cineva cu care sa-ti traiesti viata-dar primesti si un bonus.obligatoriu-o soacra. Si stiu pe unii ce tare si-ar fi dorit sa refuze „darul”! Nu e cazul meu-soacra mea a fost providentiala-am primit bucurie,dragoste si un prieten intelept. · „Iar ea este mama!”De unde era sa stiu,atunci,ca tocmai facusem cunostinta cu aceea care urma sa-mi fie cel mai bun prieten;omul cu care imi voi impartasi anxietatile,tristetile-un complotist innascut,un nesperet de bun companion? · Prima intalnire cu viitoare soacra este o experienta stresanta.Pentru amandoi.Dar ce usurare,Doamne,cand descoperi ca va placeti. · Fericirea inseamna sa aflii ca neamurile prin alianta sunt de fapt minunate. · „Iti cunosti „familia” Rezultaul la examen?Prima zi de slujba?Mda!-dar nu se compara cu emotiile Marii Intalniri.Mamele au un aer curajos,pregatite pentru ce e mai rau.Tatii asista resemnati. Tu faci ochii roata prin incapere cautand cu disperare ceva de care sa te agati.Iti dai seama ca ai incremenit intr-un ranjet tamp. Spui:”pis,pis!”,dar caciula de blana nu se misca!Scapi furculita din mana.Ah,in sfarsit-te salveaza spalatul vaselor. „…Si il cunosti de mult timp?” „…Nu,nu portelanurile,draga…las`ca le spal eu mai tarziu” „…Vino sa vezi gradina.” „…Nu-ti place sa gradinaresti?!Aha,iti place,deci…” Ajungi acasa insangerata cu mainile pline de rani.Si spini. Asa va fi de-acum inainte! · Ne gasim prietenii in cele mai ciudata moduri-eu te-am gasit cand m-am casatorit. · Soacra mea a fost darul de nunta cel mai pretios. · Inteleapta si intelegatoare Fiecare avem nevoie de cineva apropiat,bland si intelept, atunci cand viata ne ravaseste.Multumesc lui Dumnezeu ca exista mame,dar ce bine ca exista si soacre,a patra dimensiune a intelegerii noastre. · Ai intrat in viata mea-si ai adus cu tine experienta propriei vieti,ca sa-mi imbogatesti mie viata. · Nu impui nimic.Nu critici nimic.Nici nu stiu cum m-ai determinat sa ascult de atatea sfaturi foarte bune. · Tu stii cand e cazul sa ne iei necazurile in serios-si cand sa te amuzi,dovedindu-ne ce prosti am fost. · Esti o femeie inteleapta-dar nu prea inteleapta, multumesc Lui Dumnezeu.Uneori imi ceri tu mie parerea.Si asta e extraordinar. · Ne certam uneori in prezenta ta.Tu nu intervii,dar tristetea si durerea din ochii tai ne face sa incetam indata. · O adevarata afacere! Sa te casatoresti cu iubirea visurilor tale este minunat,intr-adevar-dar sa dobandesti totodata si cel mai drag si bun prieten in persoana soacrei tele-asta e chiar afacerea vietii. · A meritat casatoria ca sa am o soacra cum esti dumneata! · Sutul si sotia adanciti in iubirea lor.Mirati inca de faptul ca s-au ales unul pe altul-in plus fiecare, inevitabil,cu zestrea lui de straini.O droaie de neamuri. · Unii ne fac sa oftam.Altii ne amuza.Unora le purtam o stima deosebita.Dar,minunea minunilor,intre toti se distinge o doamna de care nu incetez sa ma bucur ca o cunosc.Ea este partenerul bucuriilor si tristetilor noastre.Ajutorul,sfatuitorul,prietenul. · Soacrele,bunele… …care iti dau caietul de retete doar daca-l ceri,care stiu bine ca odresla lor nu este perfecta,care nu-ti strica planurile,nu se intorc acasa fara sa ta anunte,care nu pretind sa-ti stie fiece miscare,nici nu vaneaza praful in locorile unde,mereu e praf,si nu-ti inspecteaza cuptorul,care isi dau seama discret ce ti-ar trebui,si,ca din intamplare”gasesc” tocmai acel lucru de ocazie. · Doua familii devin una singura Au fost odata doua familii,fiecare cu ale lor,cu ambitiile, temerile,bucuriile si multumirile lor. Dar acum,pentru ca doi dintre ai lor se iubesc au devenit una singura-cu prieteni noi,cu aliati noi.Lumea e mai larga acum pentru toti.Iar noi doi,care i-am stans pe toti laolalta,ne putem felicita-pentru ca am transformat o nuvela intr-un adevarat roman! · M-ai dus de mana printr-o usa deschisa,intr-un loc plin de caldura si lumina,de fete zambitoare.Aceasta este noua ta familie,mi-ai spus.Si mare adevar ai spus. · Draga mea Soacra,dumneata esti firul care intretese urzeala familiei mele cu a dumitale.Insaileaza astfel lumea,generatiile,vietile fiecaruia,unu de alta-incat toti devin parte a unicei si bogatei tapiserii.Bej cu purpuriu,turcoaz si indigo,matase si bumbac-randuri de vieti-si doar cateva,ca tine,de puritatea aurului. · Amandoua il iubim pe „copilul” tau-dar asta nu ne impiedica,uneori sa ne privim pe furis amuzate, facandu-ne complice cu ochiul! · Eram ingrijorate amandoua cand ne-am cunoscut- dumneata intrebandu-te daca sunt destul de buna pentru odrasla dumitale,eu purtand memoria atator inspaimantatoare povesti cu soacre.Dar am stat de vorba,ne-am zambit-am facut schimb de povesti incomode din trecutul”copilului”,dragostea noastra comuna.Si am devanit prietene,vietile noasre s-au intrepatruns si ne-au imbogatit reciproc. · O adevarata soacra isi iubeste copilul-dar stie care-i sunt fobiile si slabiciunile.Si astfel echilibreaza balanta. · Il stim amandoua la fel de bine,dumneata si cu mine.Si suntem partase la exasperare si zambete. Daruim la fel.Suntem impreuna in clipele grele. Suntem legate prin iubire. · Cu tact,cu atentie Ce noroc sa ai o soacra asa ca dumneata-o persoana pe care s-o invit la o cafea chiar daca vasele murdare zac in bucatarie-sau tocmai am inundat baia. · Esti o comoara intre soacre-una care niciodata nu remarca praful de pe mobile. · Nu exista alta culme a discretiei,decat o soacra inteleapta · Daca vei avea nevoie vreodata de maini in plus- fluiera doar si am sosit.Mi se pare corect.Dumneata ai facut atatea pentru mine! · Multumesc! Pentru bisccuitii cu unt si ceai,pentru biletele de autobuz imprumutate,pentru zahar,seminte pentru vrabii,pentru imbratisari si cicaleli,pentru umarul pe care am putut plange,pentru lucruri mari si pentru fleacuri-pentru ca ai facut din lumea asta un loc mai vesel-iti multumim! · Esti soacra perfecta.Dumneata convingi pisica sa stea in cusca ei pentru a fi dusa la veterinar.Strangi rifele atunci cand incepe sa ploua.Stergi vasele pe care tocmai le-am spalat.Si vizitele tale sunt savuroase. · Vorbeam despre dumneata cu afectiune si cu placere,cu mult inainte sa ne fi intalnit.Iar acum stiu de ce. · Mi-esti draga pentru ca esti dintr-o bucata.Pentru ca „nu te bagi”-dar esti mereu aici cand am nevoie. Pentru ca imparti cu mine dragostea pentru copilul tau-dar si exasperarea.Pentru ca esti cate putin din toate si totul are putin din tine.Pentru ca esti prietena mea. · Casatoria mi-a adus,dincolo de toate asteptarile mele,inca o axpresie a dragostei mele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Socrela mea este o bomboana de femeie. Cand vine la mine plec linistita la servici caci stiu ca las casa pe maini sigure: adica gasesc curatenie , mancare, rufele spalate si chiar si o prajiturica. Intotdeauna cand vine are grija de prosoapele mele de bucatarie pe care le face albe -albe ( eu le schimb de doua ori detergentul la masina automata si tot degeaba) Singurul dejavantaj e ca barbatul meu simte nevoia sa se " alinte" de fiecare data cand e soacramea la mine - adica sa faca pe-a cocosul fara sa fie nevoie.... Dar punand in balanta avantajele si dezavantajele prefer s-a am pe socrela mea mai des pe langa mine...:))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o soacra foarte buna!De fapt toata familia sotului este la fel;nu am avut niciodata probleme de nici o natura;imi trimite intodeauna cate ceva de acasa,si stiti cum o numesc?MAMI!este o femeie la locul ei si niciodata nu m-a jignit cu nimic;nu se amesteca in treburile noastre si se roaga pt.noi in fiecare seara;o simt calda si mergem cu placere la ea in vizita;de fiecare data ne asteapta cu o multime de bunatati;desi nu avem copii,nu a facut remarci de prost gust in legatura cu acest subiect;as vrea ca toate sa aveti soacra ca si a mea!stiu ca sunt familii cu probleme dar cred ca se pot face compromisuri si de o parte si de cealalta.Asa ca fetelor,curaj![cool]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

he he he ca eu inca nici nu imi cunosc soacra......eu m-am casatorit in 2002 cu un baiat din canada si eu a fost venit cu viza pt canada...asa ca eu inca nu imi cunosc soacrea pt ca e in romania.....dar voi merge de craciun in romania si atunci o sa pot sa va zic mai multe......he he he eu sunt hara soacra aici...numai cu parinti mei.[:D] mona78
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
nu mai zice nimeni despre soacre...deja sa incheiat subiectul?imi place mult sa citesc....ma voi gindi si a mea cum o fi...am sa vad de sarbatori.....daca nu[m-a]atuci.....?mai vad eu. oridecite ori am sunata mi-a spus ca ma iubeste...ca doar un baiat are si trebuie sa isi iubeasca nora[:D]si 2 fete.... va doresc la toate ca si mie.....eu aici ea acolo. mona78
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma credeti sau nu, citind toate mesajele voastre, abia am asteptat sa ajung la sfirsit sa pun si eu un rind, doua despre mama sotului meu. Daca ii spun soacra (desi e..) mi se pare ca as jigni-o, tocmai pentru ca soacrele si-au creat asa o reputatie proasta. Cum ziceam, mama sotului meu e noua mea mama. Desi nu m-a vrut pentru fiul ei (banuiesc ca toate mamele isi cred baietii prea buni pentru fete crescute de alte femei), nu-i port pica pentru ca stiu ca ma iubeste acum ca si pe copilul ei. Si de ce nu m-ar iubi? I-am facut trei nepotei deodata (primii nepoti in familie), ii iubesc baiatul la nebunie si fac tot ce imi sta in putere sa il fac fericit. Ce poate sa imi ceara mai mult? Acum sint mai apropiata de ea ca si de mama mea, discut ce ea chestii care n-as indrazni sa le abordez cu mama mea. Si unde mai pui ca sta doar la 4km de noi, dar ne viziteaza destul de des ca sa ne ajute si destul de rar ca sa nu ne deranjeze. Vine uneori si ne trimite pe noi parintii afara in oras sa mai luam o pauza de la copii. Timp in care ea ingrijeste de copii, se joaca cu ei de parca ar fi dat in mintea lor, gateste pentru copii si pentru noi. Arata super la virsta ei, se mentine bine si de la ea si eu am invatat multe despre cum trebuie sa se poarte o adevarata doamna. Cu cit cresc eu si imbatrinesc mai mult imi dau seama cita valoare a pus in copiii ei, ce i-a invatat si cum i-a pregatit pentru viata. De multe ori imi doresc si eu sa pot invata copiii mei asa. Are o inima si o minte de milioane (daca nu ma credeti, va spun ca de citeori e singura cu sotul meu, il tot dadaceste cum sa se comporte cu mine, cum sa aiba grija de mine pentru ca zice ea:cum ti-o pastrezi, asa o ai!). Din pacate, saracuta, a ramas vaduva acum un an si jumatate, sotul ei a fost si el un scump - asa parinti tot sa ai! Eu eram insarcinata la 5 luni cind a murit el, dar tare mi-as fi dorit sa ii cunoasca pe tripetii mei si ei sa-l cunoasca. Ar fi fost tare mindri de bunicutul lor. De aceea am si numit-o pe fetita mea Ashley Constance - numele lui a fost Constantin. Dac-as avea zile intregi la dispozitie as putea sa le umplu cu povestiri despre parintii noatri ! O nora fericita?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu cu soacra mea am avut mult de furca,am suferit foarte mult din cauza ei,ma acceptat foarte greu desi faceam aproape tot ce imi statea in putinta ca sa o multumesc si sa ne intelegem bine,dar degeaba orice faceam nu era bun,pe atunci stateam inpreuna iar sotul meu era plecat mai tot timpul din cauza serviciului,eu eram mamica incepatoare,sotie incepatoare si gospodina tot incepatoare fiinca am fost singura la parinti si ea ar fitrebuit sa ma ajute, sa ma invete,dar ea inschimb imi spunea sa las copilul in pat sa planga si sa-mi fac treaba.Am suportat foarte greu dar am ramas fiinca imi iubesc sotul si copilul foarte mult si am vrut sa vada si ea lucrul asta,m-am gandit ca asa o sa-si dea seama ca greseste,dar nu!Am slabit in doua luni 15 kilograme fiinca preferam sa nu mananc decat sa aud iar reprosuri cand ne intilneam.Cand vene sotul meu de la munca ,ea era prima care il intimpina,pentru ai da "ultimile vesti",ca aia nu am facut bine,etc.Abia dupa ce am plecat de acolo,dupa 2 ani,sper eu ca si-a dat seama ca a gresit,si acum ne intelegem foarte bine,dupa inca 2ani,dar ne si vedem doar o data pe saptamana !mai rarut e mai dragut!acum spune la toata lumea ce mult ma "iubeste",iar eu incerc sa uit si sa iert![il]cris tcris
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...