Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cite abdomene pe zi?


Recommended Posts

Ce bine ca v-am gasit, fetelor! De azi am inceput si eu sa fac abdomene, ca in tinerete faceam in fiecare zi si se cunostea. Acum am de dat jos vreo 18 kg dupa nastere, si puiul are acusi 4 luni, eu nu am slabit decit 3 kg dupa ce am venit din spital. Colacei am la talie din belsig, ma uit in oglinda parca nu sint eu. Gabriela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 37
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Gabbriela, as dori sa te intreb cate abdomene poti face tu din pozitia stand intinsa perfect pe spate, cu mainile sub cap, la ceafa si fara sa te sprijini(agati) cu picioarele de nimic.Picioarele fiind lipite si intinse, sa te ridici la 90 grade. Eu asa pot face acum, dupa nastere, cam 20, maximum a fost de 30 in zilele cand ma tineam de treaba. Multumesc, Irina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Ira
Gabbriela, as dori sa te intreb cate abdomene poti face tu din pozitia stand intinsa perfect pe spate, cu mainile sub cap, la ceafa si fara sa te sprijini(agati) cu picioarele de nimic.Picioarele fiind lipite si intinse, sa te ridici la 90 grade. Eu asa pot face acum, dupa nastere, cam 20, maximum a fost de 30 in zilele cand ma tineam de treaba. Multumesc, Irina
Pot sa fac in 10 seri aproximativ 25 - 30 abdomene (pe serie), dar nu sunt indicate acelea pt mine pt ca am probleme cu coloana shi aproximativ dupa 2 zile de exercitzi incepe sa ma doara spatele de nebunesc shi nici nu ma incadrez in 15 - 20 minute maxim pe zi de exercitzi. Pentru cine nu are probleme poate sa le faca dar un "profesor - supraveghetor" de la sala de gimnastica de aici a zis ca nici macar nu sunt ahsa de eficiente cele la 90 de grade cu picioarele intinse. De ce? Potzi sa veiz shi tu singura. Casd faci acele abdomene sunt 4 faza... faza unu muschi sunt incordatzi (pana ajungi aproape la jumatatea "traseului" aproximativ 45 grade), faza doi muschi se relaxeaza (pana ajungi la 90 grade), faza 3 muschi relaxatzi pana ajungi inapoie la 45 grade shi faza 4 muschi incordatzi pana atinghi pamantul. In schimb la celalalt tip de abdomene (genunchi indoitzi shi ridicari la 45 grade) abdomenul este incordat tot timpul, prin urmare shi rezultatul este mai bun. Daca nu ma crezi convingete, fa cateva exercitzi, vezi la care te oboseshti mai tare shi dupaia compara rezultatul. Itzi garantez ca cele cu picioarele intinse sunt 50 % pierdere de timp shi oboseala curata. Gabbriela & Julian [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Ira
Gabbriela, as dori sa te intreb cate abdomene poti face tu din pozitia stand intinsa perfect pe spate, cu mainile sub cap, la ceafa si fara sa te sprijini(agati) cu picioarele de nimic.Picioarele fiind lipite si intinse, sa te ridici la 90 grade. Eu asa pot face acum, dupa nastere, cam 20, maximum a fost de 30 in zilele cand ma tineam de treaba. Multumesc, Irina
A! Ira, nu asa…. Eu cind am zis ca fac abdomene m-am referit la cele facute intinsa pe spate si ridicandu-ma cu ajutorul mainilor la orizontala, fara a fi talpile blocate de ceva. Daca e sa fac cu manile la ceafa si fara picioarele tinute, nu pot sa fac nici unul in momentul de fata! Faceam asa cind eram mai tinara, la scoala:), dar nu am mai facut demult ….
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Saptamana viitoare fac trei luni de la cezariana si de o luna am inceput sa fac abdomene. Acum fac cate 100 pe zi, as face mai multe, dar mai uit. 100 fac o data pe zi. Si nu ma doare nimic, si nici la inceput nu ma durea, doar ca oboseam repede, in schimb acum fac dintr-o data. Important sa ai vointa si dorinta. Si sunt inca foarte tanara sa pastrez burta. alina si bb Alex(12 saptamani) http://community.webshots.com/user/alinkava
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...