Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

strainatatea (3)


Recommended Posts

Da, l-am citit Conchita si eu am inteles-o despre ce e vorba, nu e vorba de USA, Suedia sau alte tari, e vorba de faptul ca sufletul ei e pustiu, se simte singura, ii e dor de casa...Eu o inteleg foarte bine pe amal pentru ca sunt in situatia ei si stiu ce simte!! Conchita sa nu ma spui ca poate nu se mai insoara cu mine[bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Dorul de Romania nu trebuie neaparat sa aiba legatura cu sentimentele pe care le avem pentru tara de adoptie. Dorul de patrie este din cite am mai citit si eu,mai puternic chiar decit dorul de mama(asta au spus-o oameni care au studiat problema,nu eu).Fireste,nu se poate aplica in cazul tuturor oamenilor. Mi-e mi-e tare dor de Romania,de romani,de limba romana...si nu mi-e rusine sa sustin asta.Spunea cineva aici(scuze,nu-mi aduc aminte numele)ca cei care pleaca in Occident sint considerati niste ahtiati dupa bani,etc,si taxati ca atare.Pot sa afirm inca un lucru,apropiat ca idee.Multi care sustin ca le e dor de Romania,sint taxati imediat cu replici acre de genul:"de ce nu te intorci".."cine te-a pus sa pleci"..etc.Dupa care urmeaza de regula o intreaga denigrare la adresa Romaniei.Exista o nevoie acuta de a demonstra ca Romania este mizerabila,ca nimic nu functioneaza cum trebuie,ca oamenii sint rai,ca economia e la pamint,etc...si mai ales,dorinta de a demonstra cu orice pret ca tara de adoptie este un paradis. Din pacate,sint oameni care se mint singuri,pentru ca este calea cea mai comoda de a-si demonstra ca au facut alegerea perfecta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Rayuela
Dorul de patrie este din cite am mai citit si eu,mai puternic chiar decit dorul de mama(asta au spus-o oameni care au studiat problema,nu eu).Fireste,nu se poate aplica in cazul tuturor oamenilor.
Asta e cea mai mare aberatzie pe care am auzit-o in ultimul timp! [alcool][alcool][poc] La tine se aplica "regula " asta decretata cu atata nonsalantza de "oamenii" care au studiat "problema"??? Persoanele cunoscute de mine in proportzie de 99,(9) cred ca ar folosi studiile intzeleptilor astea in loc de hartie igienica. [xx(] Nu ar fi rau sa iti schimbi autorii pe care ii citesti! Ca astia din care dai citate vad ca au nevoie de consultantza psihologica! [xx(] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

NU VREAU sa ma cert cu tine si de aceea voi fi cat mai succinta. Am impresia ca faci clasificari destul de fortzate.(asta ca sa nu spun altfel). Nivelul meu de cultura nu cred ca mi-l poti determina taman TU. Remarca mea a fost voit acida (dar departe de a fi clasata de un om cu bun simt ca fiins rautacioasa sau mojica) si asta doar pentru a te face sa intzelegi chiar tu aberatzia pe care ai debitat-o.Inainte de a trimite vre-un mesaj eu in general il recitesc. Nu ar fi rau sa o faci si tu! Si ca simplu fapt....NU ti-am dat nici un sfat! Presupun ca ai inceput sa faci confuzii datorita oboselii acumulate de-a lungul disputelor cu atatzia forumisti. Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...