Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

metoda calendarului ... merge? sau ...


Recommended Posts

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Parerea mea: e foarte nesigura! Daca nu crezi ca e momentul acum de ce nu te orientezi la o alta metoda de contraceptie cu sigurantza mai mare? Eu nu am avut curajul sa o folosesc dar stiu si cazuri care au avut parte de "surprize" (care la final s-au dovedit placute[:)]) Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cercetarile recente au demonstrat ca poti avea ciclu f.regulat si sa ovulezi in a 14-a zi fix timp de taspe ani si la un moment dat sa ovulezi aiurea pentru ca ai avut un orgasm f.f.f.mare!!!! Ovulatia de contact exista (am o prietena care a rams de 3 ori gravida asa si nu pricepea ce se intampla, pana cand a "luminat-o un dr.). Anca si bebelina Alexandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna, eu am ramas insarcinata cu Ilincutza in a 8-a zi. nu prea speram tinanad cont ca eu ma bazam pe perioada de dupa a 10 zi, dar asta a fost. acum nu ma mai bazez pe aceasta metoda, tinand cont ca menstruatia dureaza 6-7 zile, asa ca utilizez prezervativul. probabil ca voi utiliza si foitele chinezesti.dar cu mare precautie. Corina si bb Ilinca 11 luni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa zic? Nu poti fi sigura deloc, nici macar daca ai un ciclu regulat..si eu am tinut-o si-am avut mare incredere in ea pana...s-a intamplat.Asa ca acum am o frumusete de fata de 3 luni jumate..si tot cam pe vremea asta anul trecut s-a intamplat... http://community.webshots.com/user/sympa200
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu iti recomnd o carte f buna despre asta, se numeste "Viata in doi-reglarea naturala a fecunditatii, drumul spre implinirea cuplului " scrisa de dr. joseph Rötzer din Austria.e o carte extrem de bine documentata, care te invata sa te cunosti din punctul asta de vedere.combina masurarea temperaturii matinale si observarea mucusului. si apropos,zice ca in perioada fertila esueaza toate masurile contraceptive ., iar zilele sigur nefertile, intr-un ciclu de 28 de zile de ex, sint : primele 6 zile din ciclu , si apoi spre sfirsit, calculate asa: "dupa ce trece punctul de virf( mucusul cel mai extensibil), se cauta 4 temperaturi "crescute" succesive care sint mai ridicate decit cea mai ridicata din cele 6 masuratori anterioare"( se refera la cele de la ovulatie), si aibia dupa ce au trecut cele 4 zile cu temperaturi ridicate dupa momentul ovulatiei, e din nou nefertilitate sigura. astea sint valorile cele mai mari, dar pe masura ce te studiezi, descoperi tot mai multe zile "sigure" . in fine, e o intreaga carte, si contine tot felul de grafice si cazuri ( variante de ciclu). zice in introducere"depasirea in comun a zilelor fertile, in care se renunta la raportul sexual in mod constient, face ca perechea sa cunaosca faptul ca mai sint si alte forme de exprimare a iubirii conjugale. O valoare deosebita ii revine aici duiosiei, care si de altfel ar trebui sa insoteasca statornic existenta cuplului. Barbatii uita adesea de duiosie in viata de fiecare zi si trec cu vederea ca femeia ar dori-o mereu, uneori mai mult decit contactul sexual( poate si de aceea pentru ca barbatul uita de duiosie in viata zilnica?). De fapt nu ar trebui sa se vorbeasca nicodata de zile de retinere sau abstinenta, deoarece aceasta are o rezonanta negativa. In fond,nu exista zile fara dragoste!" ( sau nu ar trebui sa fie) si daca se urmeaza ca la carte,metoda asta are o siguranta f. mare, am citit ca de 99,8 la suta. cu drag, ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...