Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

"Sf. Maslu" si "Moliftele Sf. Vasile"


Recommended Posts

O prietena f draga mie vrea sa se roage pt cineva din familie (nu locuiesc in acelasi oras) care este si bolnav, dar mai ales a devenit...ateu...il uraste pe D-zeu, religia...in special de cand in viata lui au aparut mult, multe probleme...somaj, divort, boala... A inceput sa creada in spirite albe supre, cea gen New Age... Nebu totusi nu e! :) Cineva a sugerat sa participe la slujbe de genul asta, dar nici ea, nici eu nu stim mai nimic despre ele... Daca ne-ati putea ajuta cu ceva informatii, eventual unde ar trebui sa se duca, pe cine sa intrebe, sau unde sa citeasca. Multumesc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Moliftele Sf Vasile, se citesc intr-adevar in noaptea de 31 dec-1 ian (am participat si eu odata la o manastire din Moldova) si sunt extrem de folositoare, esenta e ca cel ptr care se fac sa creada in slujbele care i se fac. Mai stiu ca aceste molifte nu se citesc de preoti in timpul anului, iar daca se citesc o fac doar cei cu dezlegare si care au har adevarat. Eu am participat la asemenea slujbe, in fiecare vineri dimineata, citite de un preot (in Moldova) si pot sa spun ca daca te rogi cu credinta si faci canoanele impuse problema se rezolva. Sf maslu se face in fiecare vineri la orice biserica, de asemeni este f folositor (se duc chiar haine ale bolnavului, etc), dar importanta e credinta, Incearca si cu Rugaciunea lumanarilor aprinse, am scris-o tot aici la "DC". Sanatate multa aime
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am participat si eu la astfel de sluje. Pot sa-ti recomand o manastire din apropierea Ramnicului-Valcea unde se fac aceste slujbe. Pe Dealul Negru, la Manastirea Cotmeana unde staret este preotul Ioasaf Boiciuc se fac astfel de slujbe si in post miercurea, vinerea si in special duminica. De duminica stiu sigur pt ca am vazut ca dupa slujba tinea dezlegarile (adica moliftele Sf. Vasile) si apoi Sf. Maslu. Stiu ca si alte manastiri fac aceste slujbe in post mai ales. De Manastirea Cotmeana si de puterile preotului prin slujbele pe care le face. Mult succes in continuare, ingeras
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crinuta, nu am incercat-o, ptr ca abia am descoperit-o si am si scris-o ptr toata lumea. Dar vreau s-o incerc negresit, cred f tare in puterea divina si voi merge sa vorbesc cu un preot sa vad ce parere are. Ai vazut ce se spune, ca ajutorul unui preot in rugaciunile tale este benefic. Am auzit nu demult (la o emisiune TV) o clarvazatoare, medic de profesie, care spunea (si o facea ff frumos) ca fiecare copil isi primeste parintii (si invers) atunci cand decide puterea divina, atunci cand se crede ca esti pregatit ptr asta. Si eu cred ca inca nu a venit ceasul ca si noi sa devenim parinti, dar mai cred cu tarie, ca voi putea castiga acest drept prin lupta si prin dargostea ce o simt de pe acum ptr copilasul meu. Sa ne ajute Dumnezeu la toate sa devenim mamici iubitoare. aime
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...