Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

acte necesare


Recommended Posts

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns
oneandreea , nu stiu exact ce acte iti trebuie ,dar buletinul , certificatul de nastere sigur iti trebuie...si nu te agita atit de tare ca ii faci rau la bebelica din burtica....RELAX[flo] Multa sanatate si nastere usoara ! [mamica]Elena [bonjovi]Alvaro [copil]Alvaro-Daniel http://community.webshots.com/user/elenalove27
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buletin,certificatele parintilor de nastere,trimitere de la doctorul de familie(asta o aduce sotul dupa ce te internezi),adeverinta de la servici(de la tine daca lucrezi de la sot daca nu)si fii atenta ca multe din spitale cer ca aceasta adeverinta sa fie stampilata de Casa de Asigurari de Sanatate sa fie siguri ca esti asigurata si s-a platit.Mie una asta mi-a trebuit!la Polizu! Nastere usoara!Oricum stai linistita ca se poate ocupa si altcineva dupa ce nasti de toate astea..nu o sa te lase pe dinafara daca nule ai cum te internezi...Cand te internezi itzi cere doar buletinul....restul trebuie aduse pana iesi din spital,ca sa nu platesti spitalizarea!!!! "Copilul nu datoreaza parintilor viata ci cresterea" Adina si bb Rares Costin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De internat de internezi doar cu buletinul. De externat e mai greu. Noi am pierdut juma' de zi cu birocratia asta la externare, si in ziua aia tare greu mi-a fost... si obosita, si operata, si alergata. In spitalul in care am nascut eu nu se practica externarea la doua zile decat daca ceri tu. Deci: buletinul, cert. casat, adev. de la servici stampilata de CNAS. Apoi declari copilul, i se fac vreo doua fise (destul de complexe, habar n-am la ce folosesc) ai grija sa-i faca vaccinul de doua zile, iei carnetul de vaccinari, bilet de externare de la ginecolog si separat bilet de externare de la neonatolog. Nastere usoara si un bb sanatos! Moka si Mokutza (3 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mai fetelor, eu ma pregatisem cu un pomelnic de acte, am bagat intr-o mapa tot ce am gasit eu pe acasa si ma gandeam ca ar putea sa imi ceara, inclusiv toate analizele si controalele facute in timpul sarcinii, dar la internare nu s-a uitat la nimic, parca doar vag la buletin... nu mi-a cerut nimeni nici adeverinta de la servici, nici de la medicul de familie, nimicuta... acu' nu stiu ce sa zic, mai bine ar fi sa le ai cu tine, ca decat sa alergi dupa... nu mai tin minte ce hartoage au trebuit la declararea puiului, ca de partea asta s-a ocupat sotzu'... am uitat sa mentionez ca am nascut in Bucuresti la Universitar, in 2001... [pup] si nastere usoara... Ioana & Luca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut doar actul de identitate pentru internare, m-a intreabat daca sunt salariata si unde, ca sa treaca prin hartiile lor, iar la externare mi-a trebuit adeverinta ca sunt salariata, pentru a nu plati rezerva in care am stat( rooming-in = doar eu si copilul). Restul, certificate de nastere, casatorie... la starea civila. Dar, pana atunci nastere ca a mea - adica foarte usaoara, conditii, ca ale mele - sa stai singura cu bb - si nu in ultimul rand copil sanatos si mancacios.[grasa] CriXia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...