Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

ma doare sufletul atunci cand vad la tv franceza emisiuni care evidentiaza partile negative din tara; aproape saptamanal trebuie sa dea o stire sau sa fie o emisiune despre copiii strazii, despre prostitutie si altele! de ce???? recunosc faptul ca atunci cand vin in Romania simt o frica, o teama de pericole, de hoti, de accidente; acum cateva luni am avut un accident in Bucuresti; mergeam pe o strada principala si de pe o straduta perpendiculara ne-am trezit cu un cal speriat, turbat care a intrat in masina si a facut-o praf!era condusa de un tiganus! de ce nu se shimba nimic in tara noastra?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul răspuns
De ce vezi la posturile de televiziune straine numai lucruri negative despre Romania? Ai vazut vre-o data "stirile de la ora 5" de la PRO.TV? si nu numai. Programele romanesti sunt pline de astfel de stiri. Asa ca ce sa zicem de programele straine, daca ai nostrii scot in evidenta tot ce e mai rau in tara. Sigur ca ma doare sufletul cand vad sau aud asa ceva, mai ales ca sunt si multe lucruri bune de prezentat. Numai ca stirea ca Ion a omorat-o pe Maria cu toporul, e mult mai interesanta si i se acorde mai mult spatiu la tv., decat o emisiune despre realizarile romanilor sau despre alte lucruri bune. Si aici am o ramada de exemple de dat, dar cred ca nu e cazul sa mai ocup spatiul cu asa ceva, pentru ca toti stim cum stau lucrurile. Nu crezi? Numai bine! Laura, mama lui Andrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E real si trist ceea ce spui, dar nu putem schimba cu nimic aceasta situatie. Sa sti ca si eu am vazut multe stiri si emisiuni, cum ai spus tu, si eram trista, de multe ori evitam sa ma uit. Dar dupa o perioada mi-am dat seama ca arata cum fura puii de tigani in metrou la Paris pentru a atentiona persoanele care calatoresc cu metroul sa faca atentie, au facut emisiuni despre prostitutie, nu ca sa arate ca sunt romance fetele, sau puii de tigani...Ma doare sufletul, dar nu putem sa schimbam prea mult noi, decat cu persoanele care le cunoastem sa vorbim si sa le convingem prin altele( carti, poze, fapte facute de romani....) ca nu este chiar asa...Si sa sti ca asa cum francezi care ii cunosc eu(nu toti) imi spuneau de fiecare data ca au vazut la tv emisiuni (cu continut negativ) despre tara noastra la fel mi-au spus si cand a fost pe programul 3 emisiunea Thalassa in care a vorbit despre cultura si natura tarii noastre. Si ce bine m-am simtit atunci! Asta este! Va pup pe toti! [flo] oana-cannes
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu aici nu vad emisiuni barfitoare despre Romania,char deloc. Intrebarea mea e: In Franta sunt emisiuni "urate" DOAR despre Romania sau cumva si despre alte tari? Arata cumva minciuni? Sunt tare curioasa de raspunsuri asta pentru ca poate avem noi tendinta sa sarim in sus cand se zice un cauvant depre Ro dar de fapt daca o iei "en gros" nu se zice doar de Ro ci si de alte tari pe care noi (voi mai bine zis ) le omitem/ti. Eu ma uit la Observatorul de la ora 19 (pe Net) si ce vad acolo ma ia cu lesin. Cazul ala cu copilul omorat in bataie a fost mai ieri,apoi multe altele... Nu stiu ce fel de stiri sunt astea, si aici sunt stiri la TV (german) dar nu arata pe orice prapdit care se bate in bar si-si omoara tovarasul cu o sticla in cap,etc. Daca la noi asta se arata ce sa mai arate altii? Si repet, daca ar fi minciuni m-as revolta dar asa? Aici ultima stire legata intr-un fel de Ro a fost despre cazul unei baby-sitter romance care s-a spanzurat in pivnita gazdelor pt. ca era tracasata de acestia. Pe ei i-au blamat, nu pe ea. Pe ea au chiar "plans-o" si au vorbit doar de bine... Laura si papusica din burtik ( 26 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand arata de tigani care fura prin metrouri, care au spart aparatele din parcari pentru a lua banii din ele...sunt romani, si e adevarat pentru ca vorbeau romaneste...Cand fac emisiuni despre prostitutia din Franta de multe ori sunt mai multe natii de fete:rusoaice, poloneze, romance...Dar am vazut emisiune speciala cu 2 prostituate romance care le-au trimis acasa si au filmat chiar si in tara dupa aia. Am vazut emisiune cu tigani romani care spargeau magazine si furau aparaturi electronice. Si dupa ce i-au prins, au fost reporterii si in Romania sa vada de unde provin...Si familiile lor, in tara stateau in vile, cu BMW-ul in curte...Si intrebate familiile de unde au avut bai pt vila, masini...au raspuns ca au membrii din familie care muncesc(cica!) in strainatate si i-a ajutat...Iar prezentatorul a completat:...intr-o tara unde iti trebuie o viata de munca pentru a realiza aceste lucruri(s-a referit la salariile care sunt in tara)...Cam asa. Am mai vazut emisiune cu aurolacii din Bucuresti, cum francezi, prin casele lor de copii incercau sa le ofere o vita mai buna plasandu-i in aceste case, cu conditii excelente, cu profesori care sa ii invete...si care apoi fugeau, raspunzandu-le cand ii gaseau iar la metrou ca le place mai mult acolo...Dureros, dar sunt realitati, nu minciuni![q][q][q][q][q] oana-cannes
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu sunt minciuni, este vorba de o realitate; nu am sarit in sus, doar ca am suferit si mi-a venit sa plang pt ca suntem vazuti, chiar daca ne este greu sa acceptam ca o tara de hoti(pt ca asta se intampla la noi, si pt ca romanii sunt cei care fura, in cele mai multe cazuri); culmea, mi s-a intamplat sa cunosc romani care povesteau cu mandrie cum au furat ei din magazine! am simtit ura pt ei, pt ca din cauza lor si a altora ca ei suntem considerati asa! Cand am venit prima data in franta si am calatorit cu metroul am intalnit cantareti si cersetori; prietenul meu mi-a spus ca sunt romani; am sarit ca arsa, revoltata ca ce, toti care cersesc sunt romani! din pacate m-am convins si eu dupa ce i-am auzit vorbind romaneste; alt exemplu, legat de cum vad francezii romanii: a fost parca asta vara campionatul de atletism in Franta; atunci cand au defilat toate tarile, asteptam cu emotie sa spuna Romania; din pacate, prezentatorii francezi s-au facut ca nu vad si au prezentat tara care era imediat dupa noi! I-am urat in acele momente! Nu spun ca nu sun si francezi care vb frumos despre tara noastra;dar imaginea generala lasa de dorit si asta pt ca, daca stam sa ne gandit cam asta se intampla la noi!(coruptie, minciuna, hoti, prostitutie);Fiecare tara are uscaturile ei, dar la noi abunda! De asta ma doare sufletul!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu stau si ma intreb de ce numai in anumite tari, romanii sunt vazuti intr-un anumit fel(ma refer la modul negativ). Unde sunt eu, dimpotriva, romanii sunt apreciati ca oameni buni, curati si mai ales mucitori, buni profesionisti, indiferent de ce meseria practica. Si stiu sigur ca nu numai aici romanii sunt apreciati. De ex in U.S.A. sau Canada si nu numai. Oare nu e vina tarilor care "adopta" astfel de romani , ca prin natura legislatiei cu lagune, permite ca ei sa devina infractori??? Oare daca i-ar lua si ar infunda cativa puscariile, crezi ca ceilalti s-ar "risca" sa fure, sa cerseasca, sau ar pune "osul" la munca??? Oare de ce nu privim si din punctul asta de vedere?? (Parere personala)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E adevarat ca in US si in Canada, romanii sunt vazuti bine, dar in tarile astea se ajunge greu, in primul rand ajungi doar cu avionul, biletul e destul de scump, iti trebuie viza, tiganii nu prea au cum sa ajunga, nici cersetorii, hotii. In Europa e altceva, se poate iesi din tara cu masina, poate chiar si ilegal, acum nu mai trebuie viza...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In toate preumblarile mele prin America, am intilnit o singura data o cersetoare tiganca vorbind romaneste. Eram in NY, cu sotul. Am ciulit urechile si m-a apucat risul. Cu greu dar ajung peste tot. In rest, nu-mi aduc aminte sa fi vazut emisiuni recente despre Romania, nici bune, nici rele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nimanui nu cred ca ii pare bine cand vede asa ceva... Toamna trecuta am fost si eu in Paris si nu mi-a venit sa cred cand am auzit cantece romanesi in metroul parizian... Lucrurile se schimba in bine, cred eu, dar mult prea lent pentru a percepe imediat. Mihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...